Нюкасъл разби като домакин шампиона Манчестър Юнайтед с класиката 3:0 в среща от 20-ия кръг на Висшата лига. Българският нападател Димитър Бербатов започна като титуляр за „червените дяволи”, удари греда в 15-ата минута и бе заменен от Дани Уелбек в 57-ата минута. „Свраките” стигнаха до успеха с голове на Демба Ба (33) и Йоан Кабай (47) и автогол на Фил Джоунс (90-авт.). По този начин те нанесоха сериозен удар по шампионските амбиции на Юнайтед, който изостава на 3 точки от върха, където едноличен лидер е градския съперник Манчестър Сити.

Двубоят започна с домакински натиск, но играчите на Алан Пардю не съумяха с нищо да застрашат вратата на Андерс Линдегаард. В 15-ата минута френският бранител на „червените дяволи” Патрис Евра центрира в наказателното поле на домакините, където Димитър Бербатов засече топката с глава, след което тя рикошира в тялото на Сантон и се удари в страничната греда, след което излезе в аут. Това не стресна „свраките” и те продължиха да задържат повече топката, а Бербо оставаше изолиран в предни позиции за Манчестър Юнайтед. В 33-ата минута холандският страж на домакините Тим Крул с дълъг пас намери Шола Амеоби на дъгата пред противниковото наказателно поле. Таранът свали топката с глава към Демба Ба, който с воле от точката на дузпата разстреля Линдегаард за 1:0. До края на полувремето Бербо и компания не успяха да отвърнат на удара и се оттеглиха в съблекалните с гол пасив.

Веднага след почивката в 47-ата минута Нюкасъл получи правото да изпълни пряк свободен удар непосредствено пред наказателното поле на Манчестър Юнайтед. Със страхотен изстрел Йоан Кабай прати топката в горния десен ъгъл, тя се отби в напречната греда у влезе във вратата за 2:0. И след този гол „свраките” продължиха да са по-активни, но постепенно отстъпиха инициативата и „червените дяволи” на свой ред установиха натиск. В 57-минута Бербатов бе заменен от Дани Уелбек, а сър Алекс Фъргюсън подсили още атаката с пускането в игра и на Хавиер Ернандес на мястото на Парк. Агресивната тактика на шотландеца обаче не доведе до никакви опасни положения пред вратата на Крул и Уейн Рууни също напусна терена, а на негово място бе пуснат офанзивния халф Андерсон. В 85-ата минута Дани Уелбек можеше да излезе сам срещу Крул, но си поведе дълго топката и вратарят я улови. В последната 90-а минута Тим Крул изрита топката в наказателното поле на Юнайтед, където Андерс Линдегаард не се разбра с бранителя Фил Джоунс, който си вкара злощастен автогол за крайното 3:0.

След победата си Нюкасъл събра 33 точки и запази седмото си място във временното класиране, докато Манчестър Юнайтед остана втори с 45 пункта. „Червените дяволи” изостават с 3 точки от лидера Манчестър Сити.

Нюкасъл - Манчестър Юнайтед 3:0

1:0 Демба Ба (33), 2:0 Йоан Кабай (47), 3:0 Фил Джоунс (90-авт.)

Нюкасъл: Тим Крул, Дани Симпсън, Фабрицио Колочини, Майк Уилямсън, Давиде Сантон, Райън Тейлър, Шейк Тиоте , Йоан Кабай (77 - Перч), Хонас Гутиерес, Шола Амеоби (75 - Бест), Демба Ба (89 - Обертан)

Манчестър Юнайтед:
Андерс Линдегаард, Рио Фърдинанд, Фил Джоунс , Патрис Евра, Джи-Сунг Парк (66 - Ернандес), Антонио Валенсия , Майкъл Карик, Райън Гигс, Луиш Нани, ДИМИТЪР БЕРБАТОВ (57 - Уелбек), Уейн Рууни (75 - Андерсон)

Астън Вила - Суонзи 0:2
0:1 Нейтън Дайър (5), 0:2 Уейн Раутлидж (46)
02.01.12
17:00 ч.
Блекбърн - Сток Сити 1:2
0:1 Питър Крауч (17), 0:2 Питър Крауч (45), 1:2 Дейвид Гуудуил (59)
02.01.12
17:00 ч.
КПР - Норич 1:2
1:0 Джоуи Бартън (11), 1:1 Антън Пилкингтън (42), 1:2 Стив Морисън (83)
02.01.12
17:00 ч.
Уулвърхемптън - Челси 1:2
0:1 Рамиреш (54), 1:1 Стивън Уорд (84), 1:2 Франк Лампард (89)
02.01.12
19:30 ч.
Фулъм - Арсенал 2:1
0:1 Лоран Кошиелни (21), 1:1 Стив Сидуел (85), 2:1 Боби Замора (90+2)
Уигън - Съндърланд 1:4
0:1  Крейг Гарднър (45+3), 0:2 Джеймс Маклийн (55), 1:2 Уго Родайега (62), 1:3 Стефан Сосеньон (73), 1:4 Дейвид Воън (80)