Манчестър Сити победи у дома Ливърпул с класическото 3:0 в дербито от 20-ия кръг на Висшата лига и поведе с 3 точки на върха във временното класиране пред градския съперник Манчестър Юнайтед, който утре вечер гостува на Нюкасъл. Головете за успеха на „гражданите” срещу мърсисайдци бяха дело на Серхио Агуеро (10), Яя Туре (33) и Джеймс Милнър (75-дузпа).

Домакините натиснаха още след първия съдийски сигнал и в 10-ата минута поведоха след гол на Серхио Агуеро, който с удар от границата на наказателното поле прати топката под плонжа на Пепе Рейна за 1:0. Гостите се опитаха да отвърнат на удара, но трудно създаваха опасности пред вратата на Джо Харт. В 33-ата минута „гражданите” увеличиха аванса си, след като Давид Силва центрира от корнер, а Яя Туре скочи над всички и с глава вкара за 2:0. В заключителните минути на първата част и Ливърпул имаше своя шанс за гол, след като Даунинг центрира отляво към Керъл, който свали за Дирк Каут. Холандецът стреля от границата на вратарското поле, но Венсан Компани блокира удара.

След почивката мениджърът на Ливърпул Кени Далглиш пусна в игра лекувалия дълго време контузия капитан на тима Стивън Джерард, но и той не помогна особено на съотборниците си да променят нещата на терена. В 72-ата минута Гарет Бари получи втори жълт и съответно червен картон, за да останат домакините с човек по-малко на терена. Въпреки това три минути по-късно Яя Туре бе фаулиран от Шкъртел в наказателното поле на гостите и Джеймс Милнър хладнокръвно реализира отсъдената дузпа за класическото 3:0. След още пет минути игра Адам Джонсън с удар отдалеч нацели страничната греда и така Ливърпул се размина с четвърти гол. В заключителните минути гостите се опитаха да стигнат до почетно попадение, но не успяха да огорчат Джо Харт.

След победата си Сити събра 48 точки и е едноличен лидер във Висшата лига, следван от градския съперник Юнайтед, който е с 45 пункта, но има и мач по-малко. Ливърпул е на шеста позиция с 34 точки.

АНГЛИЯ
ВИСША ЛИГА, 20 КРЪГ
02.01.12
17:00 ч.
Астън Вила - Суонзи 0:2
0:1 Нейтън Дайър (5), 0:2 Уейн Раутлидж (46)
02.01.12
17:00 ч.
Блекбърн - Сток Сити 1:2
0:1 Питър Крауч (17), 0:2 Питър Крауч (45), 1:2 Дейвид Гуудуил (59)
02.01.12
17:00 ч.
КПР - Норич 1:2
1:0 Джоуи Бартън (11), 1:1 Антън Пилкингтън (42), 1:2 Стив Морисън (83)
02.01.12
17:00 ч.
Уулвърхемптън - Челси 1:2
0:1 Рамиреш (54), 1:1 Стивън Уорд (84), 1:2 Франк Лампард (89)
02.01.12
19:30 ч.
Фулъм - Арсенал 2:1
0:1 Лоран Кошиелни (21), 1:1 Стив Сидуел (85), 2:1 Боби Замора (90+2)
Уигън - Съндърланд 1:4
0:1  Крейг Гарднър (45+3), 0:2 Джеймс Маклийн (55), 1:2 Уго Родайега (62), 1:3 Стефан Сосеньон (73), 1:4 Дейвид Воън (80)