Опитай късмета си с БЛИЦ ГЕЙМ!

Младежките ни национали записаха срамна загуба с 0:5 при гостуването си на Холандия в Маастрихт. По този начин селекцията на Михаил Мадански сложи край на мечтите за класиране на Евро 2013, а "лалетата" увеличиха още повече преднината си на върха в нашата група, където втори е Шотландия.

На почивката нашите изоставаха само с 0:1, след като Лерой Фер се разписа от спорна дузпа. Вратарят Пламен Илиев имаше страшно много работа през целия мач, а през вторите 45 минути му се наложи още 4 пъти да вади топката от мрежата си. Първо в 66-ата минута Джеорджинио Вайналдум удвои преднината на Холандия, в 81-ата Марко ван Гинкел покачи на 3:0, в 85-ата Женеро Зелфуик направи 4:0, за да се стигне до 92-ата, когато резервата Леандро Бакуна оформи крайното 5:0 с гол от дузпа. Срамното поражение идва само дни, след като "А" тима ни поднесе сензацията и победи с 2:1 Холандия на "Амстердам Арена" в контролна среща. Сега обаче по-младите "лалета" отмъстиха на България и зарадваха феновете си, присъствали на стадион "Де Гюсел" в Маастрихт.

"Лалетата" тотално надиграха избраниците на Михаил Мадански, които преди дни направиха 2:2 в Ловеч срещу Шотландия и днес преследваха задължителен успех. Нашите обаче с нищо не показаха, че искат да бият Холандия и само могат да благодарят на Пламен Илиев, че не позволи на съперника да вкара още няколко гола и да направи катастрофата на България пълна.

Така "трикольорите" загубиха шансове за класиране на европейското първенство през 2013 година в Израел. Шотландия се нуждае от 3 точки в мачовете с Люксембург и Австрия, за да си осигури второто място, но дори това да не се случи и България да завърши втора в групата, няма как да е сред най-добрите тимове заели тази позиция. Последният мач за "трикольорите" е на 10 септември - срещу Люксембург.

Младежките национали на Холандия започнаха много активно срещата и само отличните намеси на Пламен Илиев не им позволиха да поведат в резултата. Това обаче се случи в 34-ата минута, след като съотборникът на Николай Михайлов в Твенте Лерой Фер реализира от спорна дузпа. Тъмнокожият играч симулира и подлъга съдията Реймънд Крангъл от Северна Ирландия, който посочи бялата точка. Халфът на Твенте потърси контакт с Илия Миланов, след което се строполи театрално на земята, спечелвайки 11-метров наказателен удар, от който Холандия поведе с 1:0.

И през втората част "лалетата" продължиха да доминират. В 47-ата минута Фер можеше отново да отбележи, след като беше оставен непокрит в пеналта, но ударът му мина над вратата. Три минути по-късно попадение на Джеорджинио Вайналдум не беше зачетено заради засада, а по-късно две отлични намеси на Пламен Илиев спасиха българската врата от сигурни попадения. В 62-ата минута Вайналдум стреля на сантиметри от вратата.

Чак в 65-ата минута избраниците на Мадански отправиха първи удар към холандската врата. Александър Тонев обаче би твърде слабо и право в ръцете на стража на Валвайк Жероен Зьот. Крилото на полския Лех (Познан) заедно с Пламен Илиев пропуснаха мача с Шотландия преди дни поради наказание, но днес се завърнаха в състава. Отсъстващият този път беше капитанът Александър Цветков, който беше санкциониран за натрупани жълти картони. Важният мач в Холандия пропусна и контузеният Антон Карачанаков.

"Лалетата" вдигнаха още повече оборотите и трудът им беше възнаграден. В 66-ата минута много активният Джеорджинио Вайналдум направи 2:0. Талантът от ПСВ Айндховен получи топката от тъч в близост до наказателното поле, след което преодоля двама български бранители и с топовен изстрел от малък ъгъл реализира под гредата.

В 76-ата минута акробатично изпълнение на появилият се на смяна Момчил Цветанов беше спасено от стража на домакините.

Последва истинска вихрушка пред Пламен Илиев, след която родните футболисти инкасираха още три попадения. Първо в 81-ата минута Марко ван Гинкел от Витес се разписа от малък ъгъл за 3:0, след като получи топката от Лерой Фер. В 85-ата в прегръдките на съотборниците си попадна и Женеро Зелфуик, който засече центрираната топка с глава - 4:0, а в 92-ата резервата Лендро Бакуна оформи крайното 5:0 и направи загубата на България изключително неприятна и срамна.

В другия мач от нашата група, игран също тази вечер, четвъртият Австрия разби с 4:1 у дома аутсайдера Люксембург и се доближи на само точка зад България. Австрийците обаче имат да изиграят два мача до края на кампанията, докато "трикольорите" - само още един - гостуването на Люксембург на 10 септември.

ХОЛАНДИЯ - БЪЛГАРИЯ 5:0
1:0 Лерой Фер (34-дузпа), 2:0 Джеорджинио Вайналдум (66), 3:0 Марко ван Гинкел (81), 4:0 Женеро Зелфуик (85), 5:0 Леандро Бакуна (90+2-дузпа)

Мачът по минути - ТУК
ХОЛАНДИЯ: 1.Жероен ЗЬОТ (Валвайк), 2.Келвин ЛЕАРДАМ (Фейенорд), 3.Стефан ДЕ ВРИЙ (Фейенорд), 4.Брам НУЙТИНГ (НЕК Ниймеген), 5.Дали БЛИНД (Аякс), 11.Яник ВИЛДШУТ (ВВВ Венло), 10.Марко ВАН ГИНКЕЛ (Витес), 6.Жорди КЛАСИ (Фейенорд), 8.Лерой ФЕР (Твенте), 9.Женеро ЗЕЛФУИК (НЕК Ниймеген), 7.Джеорджинио ВАЙНАЛДУМ (ПСВ Айндховен)
Селекционер: Кор Пот

БЪЛГАРИЯ: 1.Пламен ИЛИЕВ ("Левски"), 2.Ангел ГРЪНЧОВ (ЦСКА), 3.Росен КОЛЕВ (Черно море), 5.Георги ТЕРЗИЕВ (Черноморец Бургас), 18.Илия МИЛАНОВ (Литекс), 16.Георги ПАШОВ (Славия), 7.Георги КОСТАДИНОВ (Лудогорец), 9.Борислав БАЛДЖИЙСКИ (Черноморец Бургас), 6.Георги МИЛАНОВ (Литекс), 10.Александър ТОНЕВ (Лех Познан, Пол), 11.Радослав КИРИЛОВ (Киево, Ит)
Резерви: 12.Стефано КУНЧЕВ (Славия), 4.Иван ВЪЛЧАНОВ (Монтана), 8.Страхил ПОПОВ (Литекс), 14.Пламен ДИМОВ (Черноморец Бургас), 17.Момчил ЦВЕТАНОВ (Литекс), 19.Петър АТАНАСОВ ("Ботев" Пд), 20.Ивелин ВАСИЛЕВ (Мултивера, Исп)
Селекционер: Михаил Мадански

Маастрихт, стадион “Де Гюсел”
Съдия: Реймънд Крангъл (Северна Ирландия)
Жълти картони: Георги Костадинов, Илия Миланов, Росен Колев, Борислав Балджийски (България)