Младежките ни национали победиха с 3:2 Люксембург в евроквалификация, играна пред малко повече от 100 зрители в Ловеч. В предишните си две срещи "трикольорите" загубиха с 0:1 от Холандия и измъкнаха 0:0 като гост на Шотландия и по този начин събраха актив от 4 точки, които им отреждат 4-ото място. "Лалетата" са на върха с 9, а на втората позиция с 5 е Шотландия. Австрия също има колкото България - 4 точки, а на дъното е Люксембург с 0.

Головете за младите "лъвове" тази вечер отбелязаха Момчил Цветанов в 22-ата минута, Томи Костадинов в 39-ата от дузпа и Георги Миланов в 55-ата. За гостите се разписаха Лоран Янс в 38-ата и Масимо Мартино в 94-ата.

Пълната драма в Ловеч настъпи в продължението на мача, когато вратарят на "Левски" Пламен Илиев се сби с противников играч и получи червен картон. Това се случи веднага, след като гостите вкараха втори гол. Илиев не искаше да напуска терена, но в крайна сметка бе принуден да го направи. Ръкавиците взе защитникът на Черноморец (Поморие) Пламен Димов, който обаче нямаше работа в оставащите секунди и България се поздрави с успеха с 3:2.

В този двубой младежката ни формация беше водена от помощника на Михаил Мадански – Аян Садъков, заради ангажираността на селекционера с "А" тима.

Гостите можеха да поведат изненадващо още в началните секунди, но съдията от Грузия Леван Кварачкелиа отсъди нарушение срещу Пламен Илиев, а топката вече беше влетяла в мрежата му.

Малко по-късно Момчил Цветанов отправи първи удар към вратата на гостите, но неточен. Именно талантът от Литекс откри резултата в 22-ата минута. Защитникът на Черно море Росен Колев го изведе с дълго подаване, Цветанов овладя топката, измъкна се от защитата на Люксембург, финтира вратаря Филип Хам и реализира - 1:0.

Последваха силни минути на гостите и изравнителното попадение не закъсня. В 38-ата минута Лоран Янс не беше удържан от защитниците ни и прати топката в мрежата на Пламен Илиев - 1:1.

Още при подновяването на играта от центъра Радослав Василев от Славия беше повален в наказателното поле на гостите от Масимо Мартино и съдията даде дузпа за България. Играчът на Чавдар (Етрополе) Томи Костадинов вкара от бялата точка за 2:1.

Десет минути след началото на второто полувреме Георги Миланов завърши отлично проведена контраатака и покачи на 3:1.

До края срещата играта се изнерви и зачестиха грубите прояви на играчите и на двата отбора. В продължението на мача Люксембург стигна до втори гол. Вкара го Масимо Мартино след центриране от корнер. Последва изгонването на вратаря ни Пламен Илиев, но за наше щастие гостите нямаха време за нещо повече и България се поздрави с успеха - 3:2.

Следващата евроквалификация на младежите ни е гостуване на Австрия - на 10 ноември.

Евроквалификацията по минути - ТУК

БЪЛГАРИЯ - ЛЮКСЕМБУРГ 3:2
1:0 Момчил Цветанов (22), 1:1 Лоран Янс (38), 2:1 Томи Костадинов (39-дузпа), 3:1 Георги Миланов (55), 3:2 Масимо Мартино (90+3)

БЪЛГАРИЯ: 1.Пламен ИЛИЕВ ("Левски"), 3.Росен КОЛЕВ (Черно море), 18.Илия МИЛАНОВ (Литекс), 14.Пламен ДИМОВ (Черноморец Поморие), 4.Атанас ДРЕНОВИЧКИ (Славия), 6.Александър ЦВЕТКОВ (Литекс), 8.Томи КОСТАДИНОВ (Чавдар Етрополе) (89-13.Самир АЯС (Банско), 15.Георги МИЛАНОВ (Литекс) (72-7.Георги КОСТАДИНОВ (Черноморец Поморие), 17.Момчил ЦВЕТАНОВ (Литекс), 11.Петър АТАНАСОВ ("Ботев" Пловдив) (58-10.Веселин МАРЧЕВ (Черно море), 9.Радослав ВАСИЛЕВ (Славия)
Резерви: 12.Стефано КУНЧЕВ (Славия), 16.Георги ПАШОВ (Чавдар Етрополе), 20.Александър ДЮЛГЕРОВ (Монтана), 7.Георги КОСТАДИНОВ (Черноморец Поморие), 13.Самир АЯС (Банско), 10.Веселин МАРЧЕВ (Черно море), 19.Станислав КОСТОВ (ЦСКА)

ЛЮКСЕМБУРГ: 1.Филип ХАМ, 2.Масимо МАРТИНО, 3.Пит ХЕС, 4.Том ЗИБЕНАЛЕР, 5.Давид ВЕЙГА, 6.Ларс ГЕРСОН, 7.Том ЛАТЕРЗА, 8.Рикардо ТОМ, 9.Гонсало АЛМЕЙДА, 10.Лоран ЯНС, 11.Матиас АНИШ

Ловеч,
Градски стадион - 120 зрители
Съдия: Леван Кварачкелиа (Грузия)
Жълти картони: Атанас Дреновички, Росен Колев, Георги Костадинов (България); Гонсало Алмейда, Масимо Мартино, Том Зибеналер, Матиас Аниш (Люксембург)
Червен картон: Пламен Илиев (90+5-България)