Опитай късмета си с БЛИЦ ГЕЙМ!

Младежките ни национали направиха драматично 2:2 срещу Шотландия в европейска квалификация, играна в Ловеч. Селекцията на Михаил Мадански се нуждаеше на всяка цена от победата, но не успя да я постигне, въпреки че водеше в резултата 20-ина минути преди края на двубоя. След равенството България драстично намали шансовете си за класиране на Европейското.
Георги Миланов откри резултата в 33-ата минута след отлично двойно подаване с Александър Цветков и майсторски удар от границата на наказателното поле. "Гайдарите" изравниха чрез Джордан Родис в 69-ата, а отново головата машина на Хъдърсфийлд беше точен в 90-ата минута, за да направи обрата пълен в полза на гостите - 1:2.

"Гайдарите" се чувстваха победители, когато вече течете 3-ата минута на добавеното време. Избраниците на Михаил Мадански обаче показаха характер и халфът на Лудогорец Георги Костадинов вкара за крайното 2:2. Мечката се появи като резерва и успя да спаси честта на България.

След равенството младежките ни национали останаха на 3-ото място в групата с 9 точки, а Шотландия и Холандия имат по 10. "Лалетата" обаче са с мач по-малко. Селекцията на Мадански задължително трябва да спечели гостуването си на Холандия на 5 юни, след което да вземе трите точки и при визитата на аутсайдера Люксембург на 10 септември. В същото време обаче трябва да се надяваме шотландците и холандците да допуснат грешки в оставащите си мачове.

За финалите на Евро 2013 в Израел се класират 8 отбора - домакинът плюс 7 тима. Те се определят чрез плеойфи между десетте победители в групите и четирите най-добри втори.

Мачът в Ловеч започна с превъзходство на нашите момчета. При първата ситуация пред вратата на Шотландия Станислав Костов пропусна да се разпише, а малко след това и Момчил Цветанов пробва мерника си. Гостите обаче отвърнаха с три голови положения, като при най-сериозното Илия Миланов изби от голлинията. Така се стигна до 33-ата минута, когато България поведе. Георги Миланов ефектно преодоля съперник, след което направи отлично двойно подаване с капитана Александър Цветков и стреля точно в долния ляв ъгъл на Марк Риджърс от Хартс - 1:0. При този резултат приключи първото полувреме.

След почивката обаче статуквото на терена се промени, тъй като "гайдарите" надиграха момчетата на Михаил Мадански. Всичко най-интересно беше пред вратата на Стефано Кунчев, който имаше доста работа. Стражът на Славия се принуди да вади топката от мрежата си в 69-ата минута, когато Джордан Родис го наказа с глава. При ситуацията "трикольорите" изразиха претенции за засада, но попадението беше зачетено. Малко по-рано пък нашите искаха и дузпа. Топката срещна ръката на бранител след центриране на Момчил Цветанов, но реферът Артур Суарес от Португалия не посочи бялата точка.

В 90-ата минута Родис направи обрата пълен и шотландците вече водеха в резултата - 1:2. Талантът е играч на Хъдърсфийлд, който се класира в Чемпиъншип - второто ниво на английския футбол. През този сезон Родис блесна с 37 гола в Първа лига и помогна на тима си да се изкачи в по-горната група. Именно за него Мадански предупреждаваше преди срещата, че е сериозен играч и ще бъде заплаха за българската отбрана.

В крайна сметка двата гола на Родис във вратата на Кунчев не се оказаха достатъчни на "гайдарите", след като "трикольорите" се добраха до равенството 2:2. В 93-ата минута точен беше Георги Костадинов, известен с прякора Мечката. Александър Цветков подаде към Росен Колев в наказателното поле на гостите, бранителят на Черно море не успя да нацели топката, но тя достигна до играча на Лудогорец, който отблизо вкара.

Както е известно, за днешния мач Мадански не можа да разчита на наказаните си основни играчи Пламен Илиев и Александър Тонев, както и на контузения Антон Карачанаков.

Мачът по минути - ТУК

БЪЛГАРИЯ - ШОТЛАНДИЯ 2:2
1:0 Георги Миланов (33), 1:1 Джордан Родис (69), 1:2 Джордан Родис (90), 2:2 Георги Костадинов (90+3)

БЪЛГАРИЯ: 12.Стефано КУНЧЕВ (Славия), 5.Георги ТЕРЗИЕВ (Черноморец Бургас), 3.Росен КОЛЕВ (Черно море), 18.Илия МИЛАНОВ (Литекс), 14.Пламен ДИМОВ (Черноморец Бургас), 16.Георги ПАШОВ (Славия), 6.Александър ЦВЕТКОВ (Литекс), 9.Борислав Балджийски (Черноморец Бургас), 15.Георги МИЛАНОВ (Литекс), 17.Момчил ЦВЕТАНОВ (Литекс), 19.Станислав КОСТОВ (ЦСКА)
Резерви: 1.Ивайло ВАСИЛЕВ (Видима-Раковски), 2.Ангел ГРЪНЧОВ (ЦСКА), 7.Георги КОСТАДИНОВ (Лудогорец), 11.Радослав КИРИЛОВ (Киево, Ит), 13.Иван ВЪЛЧАНОВ (Монтана), 20.Ивелин ВАСИЛЕВ (Мултивера, Исп)

scottish.JPG
ШОТЛАНДИЯ: Марк РИДЖЪРС (Хартс), Райън ДЖАК (Абърдийн), Пол ХАНЛЪН (Хибърниън), Рос Пери (Рейнджърс), Даниел УИЛСЪН (Ливърпул, Анг), Лиъм КЕЛИ (Килмарнък), Скот АЛАН (Уест Бромич, Анг), Дейвид УДЪРСПУН (Хибърниън), Гари МАКЕЙ-СТИВЪН (Дънди Юнайтед), Джордан РОДИС (Хъдърсфийлд, Анг), Джонатан РУСЕЛ (Дънди Юнайтед)
Резерви: Грант АДАМ (Рейнджърс), Люис ТОШНИ (Селтик), Стюърт АРМСТРОНГ (Дънди Юнайтед), Том КЕЪРНИ (Хъл Сити, Анг), Кенет МАКЛИЙН (Сейнт Мирън), Лиъм ПАЛМЪР (Шефилд Уензди, Анг), Майкъл О'ХАЛОРАН (Шефилд Юнайтед, Анг)

Ловеч, Градски стадион
Съдия: Артур Соарес (Португалия)
Жълти картони: Александър Цветков (България); Дейвид Удърспун (Шотландия)