Младежкият национален отбор на България постигна страхотна победа с 2:0 като гост над Австрия в европейска квалификация от група 10. Двубоят се игра в град Винер Нойщад. Това е втори пореден успех за момчетата на Михаил Мадански в групата. След победата нашите излизат на второ място със 7 точки, на две от лидера Холандия, който обаче е и с мач по-малко. Следващият двубой за родните “лъвове” е на 15 ноември (вторник) отново срещу Австрия, но в Ловеч.

Победата е изключително важна, тъй като ни оставя прекрасни шансове за класиране в следващата плейофна фаза за европейското първенство, което е през 2013 година в Израел. Победителите в десетте квалификационни групи и четирите най-добри втори отбора продължават в следващата фаза.

Селекционерът Михаил Мадански не можеше да използва за днешния двубой наказания титулярен вратар Пламен Илиев и контузения важен полузащитник Георги Миланов. На вратата за нашите излезе Стефано Кунчев, в защита отдясно започна Георги Пашов, в центъра Росен Колев и Георги Терзиев, а отляво Илия Миланов. Като опорни полузащитници действаха съотборниците от Черноморец (Поморие) Георги Костадинов и Пламен Димов. Десен халф започна капитанът Александър Цветков, отляво Борислав Балджийски (Черноморец). В атака Мадански заложи на “леките” нападатели Александър Тонев и Момчил Цветанов.

Българите спечелиха двубоя още до 8-ата минута, когато вече водеха с 2:0. В 1-ата минута Александър Тонев започна атака отляво, центрира в наказателното поле, където Момчил Цветанов с плонж с крак засече топката във вратата на домакините. В 8-ата минута този път играчът на Литекс центрира в наказателното поле след късо разиграване на корнер и централният бранител на Черно море Росен Колев с глава заби топката за втори път в мрежата на австрийците.

След бързите два гола нашите се прибраха в своята половина, което даде възможност на Австрия да атакува повече и да създава голови положения. В 12-ата минута централният нападател на домакините Андреас Вейман стреля от малък ъгъл, но вратарят Стефано Кунчев изби в корнер. Стражът на Славия заслужава добри думи, след като се справи с всички опасности и нито веднъж не сгреши при над десетте корнера, които изпълниха домакините. В 22-ата минута отново Вейман би опасно, но Кунчев отрази в ъглов удар. В 31-ата минута Тонев беше оставен напълно сам в полето на Австрия, но вратарят излезе и изби дълъг пас към нашия нападател. В 39-ата минута отново Сашо Тонев създаде работа на вратаря на домакините, който в първия момент не успя да отрази негов удар, но след това поправи грешката си. През първата част най-дейни в българския състав бяха Тонев и Момчил Цветанов, които бяха добре подкрепяни от Борислав Балджийски по лявото крило.

На полувремето селекционерът на Австрия Анди Херцог направи две смени. Бившият нападател на Вердер, Байерн и Рапид Виена пусна в игра офанзивни футболисти, които още повече притиснаха българите. Атаките пред Стефано Кунчев се редяха една след друга, но защитата ни се справи с всички опасности. В 69-ата минута Борислав Балджийски отправи прекрасен фалцов удар от границата на наказателното поле, но вратарят на Австрия изби с мъка в корнер.

След 75-ата минута натискът на домакините се засили. Телевизията, която предаваше мача, показа баланса за притежание на топката, който на моменти беше 75/25 за австрийците. Това обаче не донесе никакъв успех на тима воден от Анди Херцог. Българите се бранеха спокойно и опитваха често бързи контраатаки. В 88-ата минута другият най-деен играч в състава на домакините Фаркаш пропусна удобно положение сам срещу Кунчев, след като би покрай гредата. В последните секунди Михаил Мадански пусна Радослав Кирилов и Радослав Димитров на местата съответно на Сашо Тонев и Борислав Балджийски./БЛИЦ

Двубоят по минути тук

АВСТРИЯ (21) - БЪЛГАРИЯ (21) 0:2
0:1 Момчил Цветанов (1), 0:2 Росен Колев (8)

Австрия:
21.Йорг Зибенхандл, 3.Емил Дилавер, 5.Михаел Шимпелсбергер (46 - Елснег), 7.Даниел Ройер, 8.Рафаел Холцхаузер, 9.Андреас Вейман, 10.Дени Алар, 15.Стефан Шваб, 17.Кристофър Дибон, 18.Георг Тейгъл (46 - Шопф), 19.Патрик Фаркаш
Резерви: 1.Самуел Радлингер, 4.Кевин Вимер, 6.Томас Хопфер, 11.Дитер Елснег, 13.Даниел Шопф, 14.Дарио Тадич, 20.Даниел Шютц
Селекционер: Андреас Херцог

България: 12.Стефано Кунчев, 16.Георги Пашов, 18.Илия Миланов, 3.Росен Колев, 5.Георги Терзиев, 6.Александър Цветков, 7.Георги Костадинов, 14.Пламен Димов, 9.Борислав Балджийски (90 - Радослав Василев), 10.Александър Тонев (89 - Радослав Кирилов), 17.Момчил Цветанов (72 - Томи Костадинов)
Резерви: 1.Ивайло Василев, 8.Томи Костадинов, 11.Ради Кирилов, 13.Самир Аясс, 15.Александър Дюлгеров, 19.Ивелин Василев, 20.Радослав Василев
Селекционер: Михаил Мадански

Стадион: “Винер Нойщад”
Съдии: Йевен Арановски, Йевен Кхаламенюк, Наталия Рачинска (Украйна)
Четвърти съдия: Витали Романов (Украйна)
Жълти картони: Даниел Шопф, Даниел Ройер, Дитер Елснег (Австрия); Георги Костадинов, Момчил Цветанов, Александър Цветков (България)