Младежкият национален отбор на България направи равенство 1:1 с Австрия в европейска квалификация, която се игра в Ловеч. Двубоят от група 10 се състоя пред обидно малко зрители въпреки че беше много важен за нашите. При успех младите “лъвчета” щяха да оглавят класирането. След спечелената една точка лидер в групата продължава да е Холандия с 9 точки, Шотландия е с 8, България е на трето място също с 8, австрийците са с 5. Следващият ни мач е през май догодина, когато приемаме Шотландия. Лошата новина за българския тим е, че основният нападател Александър Тонев ще пропусне срещата с шотландците заради наказания за натрупани жълти картони.

Попадението за България днес реализира Александър Тонев, а Дибон от Австрия изравни в 78-ата минута. Турският съдия Толга Йозкалфа удари рамо на тима воден от Анди Херцог, след като подмина две явни нарушения срещу български футболисти на границата на наказателното поле на австрийците. При едно от тях играч на съперника можеше да получи червен картон, но реферът показа странен критерий при отсъжданията си.

Селекционерът на България Михаил имаше кадрови проблеми преди двубоя. Специалистът не можеше да използва наказания титулярен вратар Пламен Илиев, като отново го замести Стефано Кунчев. В защита излязоха същите четирима, които бяха в титулярния състав при победата над австрийците във Винер Нойщад миналата седмица. Отдясно започна Георги Пашов, в центъра Росен Колев и Георги Терзиев, а отляво Илия Миланов. Като опорни полузащитници действаха Пламен Димов и капитанът Александър Цветков, който замени наказания Георги Костадинов. Отдясно в халфовата линия започна Борислав Балджийски, а отляво Радослав Кирилов. В атака си партнираха Александър Тонев и Радослав Василев, който замени Момчил Цветанов, който пипна вирус и беше приет по спешност в болница.

Двубоят започна с превес на българите, както беше и в Австрия преди няколко дни. Още в 10-ата минута капитанът Александър Цветков стреля по диагонала извън наказателното поле, но топката мина на сантиметри в аут. В 12-ата минута Александър Тонев откри резултата със страхотен гол. Халфът на Лех (Познан) получи топката в центъра на терена, напредна и от около 30 метра с премерен изстрел прати топката във вратата на Австрия. Както и в първия двубой нашите се върнаха в своята половина след попадението и предадоха инициативата на съперника. Колебливо игра Радослав Василев, който беше забит в центъра на българската атака. Логично нападателят на Славия беше заменен в началото на второто полувреме.

След 25-ата минута австрийците създадоха няколко опасни атаки, но при повечето центрирания Стефано Кунчев прояви класа и както в първия мач спаси всички удари. В 36-ата минута Австрия вкара гол, който обаче правилно беше отменен заради засада. До края на полувремето нашите национали загубиха битката в средата на терена, Ради Кирилов отляво и Балджийски отдясно също не действаха толкова динамично.

През втората част “трикольорите” съвсем предадоха инициативата на австрийците. В 50-ата минута Тайгъл премина като на парад през Пашов и Балджийски, подаде на Алер, който като по чудо не изравни. Михаил Мадански реагира и на мястото на типичния централен нападател Радослав Василев пусна офанзивния полузащитник Самир Аясс. Едва в 64-ата минута нашите създадоха първото си по-опасно положение. Александър Тонев стреля по земя, но вратарят на Австрия с мъка изби в корнер. Последва нов шанс за нашите след заучено изпълнение на пряк свободен удар. Александър Цветков обаче беше блокиран от защитник. И през втората част българите тотално загубиха битката в средата на терена и не успяваха да организират атаки. Липсваха Момчил Цветанов и Георги Миланов, които умело могат да задържат и изнасят топката към нападателите.

В 68-ата минута и турският съдия Толга Йозкалфа удари рамо на Австрия, като не изгони Патрик Фаркаш и спести чист фаул на границата на наказателното поле след бутане срещу Самир Аясс. Последваха две отлични спасявания на Стефано Кунчев. В 78-ата минута обаче вратарят остана безпомощен, след като цялата защита заспа и остави капитанът на гостите Дибон да прати топката с глава в българската врата. След центриране Росен Колев, Терзиев и Пашов увиснаха и позволиха на Дибон да изравни. След гола и двата тима заредиха опасни атаки в опит да спечелят двубоя.

Още в следващата атака Радослав Кирилов можеше да донесе победата, но вратарят с върха на пръстите си извади топката в корнер след хубав удар. В 85-ата минута съдията за втори път поряза сериозно българите, след като отново не даде нарушение на границата на наказателното поле, този път за нарушение срещу Радослав Кирилов. В последните минути Мишо Мадански пусна още един нападател в лицето на Ивелин Василев, но и това не помогна на “лъвовете” да вземат трите точки.

Двубоят по минути тук

БЪЛГАРИЯ - АВСТРИЯ 1:1
1:0 Александър Тонев (12), 1:1 Кристофър Дибон (78)

България: 12.Стефано КУНЧЕВ (Славия), 16.Георги ПАШОВ (Чавдар Етрополе), 18.Илия МИЛАНОВ (Литекс), 5.Георги ТЕРЗИЕВ (Черноморец Бургас), 3.Росен КОЛЕВ (Черно море), 14.Пламен ДИМОВ (Черноморец Поморие), 6.Александър ЦВЕТКОВ (Литекс), 9.Борислав БАЛДЖИЙСКИ (Черноморец Бургас) (88 - Ивелин ВАСИЛЕВ), 11.Радослав КИРИЛОВ (Киево), 10.Александър ТОНЕВ (Лех Познан, Полша), 20.Радослав ВАСИЛЕВ (Славия) (56 - Самир АЯСС (Банско)
Резерви: 1.Ивайло ВАСИЛЕВ (Видима-Раковски), 4.Атанас ДРЕНОВИЧКИ (Славия), 15.Александър ДЮЛГЕРОВ (Монтана), 13.Самир АЯС (Банско), 19.Ивелин ВАСИЛЕВ (ФК Мултилвера, Испания), 8.Томи КОСТАДИНОВ (Чавдар Етрополе)
Селекционер: Михаил Мадански

Австрия: 1.Самуел Радлингер, 3.Емил Дилавер, 5.Михаел Шимпелсбергер, 7.Даниел Ройер, 8.Рафаел Холцхаузер, 9.Андреас Вейман, 10.Дени Алар (58 - Елснег), 12.Флориан Харт, 17.Кристофър Дибон, 18.Георг Тейгъл (80 - Тадич), 19.Патрик Фаркаш (72 - Шютц)
Резерви: 21.Йорг Зибенхандл, 6.Томас Хопфер, 11.Дитер Елснег, 14.Дарио Тадич, 15.Стефан Шваб, 16.Стефан Цвиршитц, 20.Даниел Шютц
Селекционер: Андреас Херцог

Ловеч, Градски стадион
Съдия: Толга Йозкалфа (Турция)
Жълти картони: Александър Тонев, Пламен Димов (България); Патрик Фаркаш, Даниел Шютц (Австрия)