Младежкият национален отбор на България загуби от Холандия с 0:1 в европейска квалификация от група 10. Двубоят се игра на Градския стадион в Ловеч и беше първи и за двата тима от квалификационната кампания.  В другия мач от нашата група Австрия победи Люксембург с 4:1 като гост. Петият отбор в групата е Шотландия. Следващият мач на "трикольорите" е на 5 септември (понеделник) като гост на Шотландия.

Българите трябва да съжаляват, че не стигнаха поне до равен и дори до успеха срещу Холандия, след като пропуснаха минимум 4-5 отлични възможности за гол. Единствените опасности за гостите дойдоха след удар в гредата на Жерсон Кабрал през първата част и при гола на Женеро Гелфуик в 78-ата минута.

Селекционерът на родните младежи Михаил Мадански имаше затруднения при изграждането на състава, след като титулярният нападател Радослав Василев се контузи, травма лекува и Мартин Тошев. Така отборът остана само с един централен нападател – Благой Пасков от Чавдар (Етрополе), който започна двубоя като резерва. Мадански заложи на Пламен Илиев на вратата, в защита играха Илия Миланов, Георги Терзиев, Росен Колев и Атанас Дреновички. Пред тях в полузащитата действаха Александър Цветков, Георги Миланов, Пламен Димов. Александър Тонев и Борислав Балджийски помагаха на единствения футболист в атака – Момчил Цветанов.

Националният ни тим игра много добре, държа се напълно равностойно на далеч по-класния си съперник и дори в по-голяма част напълно надигра “лалетата”. В състава на гостите от Холандия личаха футболисти от грандовете Аякс, ПСВ Айндховен и Фейенорд, както и Люк Кастайньос, който играе за Интер. Нашите пропиляха 4-5 голови положения, като най-активен безспорно беше играчът на Лех Познан Александър Тонев. Той обаче не успя да реализира при нито един от седемте си удара към вратата на героя за “лалетата” Жероен Зьот. Юношата на ЦСКА стреля опасно още в 10-ата минута, но в аут. В 19-ата минута Пламен Илиев се намеси добре, след като с крак изби шут от воле на Нарцинг отдясно в наказателното поле.

През първата част нашите атакуваха по-често отляво, където играеше Александър Тонев. Нападателят успяваше да надиграе съперниците си, демонстрира самочувствие и стреляше отдалеч без да се притеснява. Той беше единственият футболист, който опитваше удари и нещо различно на терена. В 21-ата минута Тонев би, но вратарят Зьот се справи. В 36-ата минута стражът на “лалетата” с върха на пръстите си изби нов шут на Сашо Тонев. В 39-ата минута беше единственото положение за Холандия. Играчът на ПСВ Айндховен Жерсон Кабрал нацели левия страничен стълб след удар от наказателното поле. През първата част от нашите се загуби Георги Миланов, който се очакваше да бъде лидер на тима.

През втората част натискът на българите продължи. Михаил Мадански пусна на мястото на контузилия се защитник Илия Миланов Мартин Дечев. В 52-ата минута Тонев не успя да подаде на останалия сам в наказателното поле Момчил Цветанов. В 61-ата минута Александър Цветков пропиля едно от най-чистите положения за гол. Халфът на Литекс влезе отдясно в наказателното поле, финтира прекрасно Дали Блинд, след което стреля с левия крак, но в последния момент вратарят Зьот изби. В 68-ата минута Тонев пропусна от 5-6 метра на празна врата да отбележи. Нападателят получи пас от Момчил Цветанов, но би покрай гредата от малкото наказателно поле.

В 78-ата минута гостите от Холандия създадоха една от малкото си опасни ситуации. След центриране от пряк свободен удар отляво резервата Жерсон Гелфуик надскочи Мартин Дечев, топката се удари в главата на нашия защитник и влезе във вратата въпреки опита на Пламен Илиев да я достигне. След попадението родните “трикольори” паднаха психически и не успяха да направят кой знае какво. Момчил Цветанов пропусна още два пъти, веднъж от пряк свободен удар и в последната минута, когато вратарят на Холандия за пореден път отчая българския състав./БЛИЦ