Арсенал победи с 5:2 Тотнъм в спиращо дъха дерби на Лондон, състояло се пред 60 106 зрители на "Емирейтс". "Топчиите" изоставаха с 0:2 в резултата, но стигнаха до пълния обрат и вече са на 7 точки от "шпорите". Селекцията на Арсен Венгер е на 4-ото място във временното класиране на Висшата лига с актив от 46 точки, колкото има и Челси. Тотнъм пък е на 3-ата позиция с 53.

Зрителите на "Емирейтс" видяха 7 гола, много положения и пред двете врати и феноменален за Арсенал обрат от 0:2 до 5:2.

В 4-ата минута Луис Саха даде преднина на Тотнъм, а в 34-ата Емануел Адебайор се разписа от дузпа срещу бившия си клуб.

"Топчиите" реагираха като ужилени и до почивката наложиха тотален натиск, който увенчаха с 2 гола. В 40-ата Бакари Саня намали на 1:2, а в 43-ата Робин Ван Перси направи 2:2. След почивката за Арсенал вкараха още Томаш Росицки и на два пъти Тео Уолкът.

Сблъсъкът на "Емирейтс" стартира отлично за Тотнъм. Избраниците на Хари Реднап откриха поведоха в резултата още в 4-ата минута. Адебайор изведе Луис Саха, френският нападател шутира, топката се отби в крака на Томас Вермаелен и заблуди вратаря Войчех Шчесни - 0:1.
120 секунди по-късно Вермаелен изби кълбото от крака на Адебайор при втория добър шанс, открил се пред "шпорите". В 22-ата минута Росицки засече центриране от корнер на Ван Перси, като Брад Фридъл успя да спаси.

В 33-ата символичните гости получиха правото да изпълнят дузпа. Гарет Бейл падна в наказателното поле на Арсенал и съдията Майк Дийн посочи бялата точка. Адебайор беше безпогрешен и удвои преднината на Тотнъм - 0:2.

Арсенал намали пасива си в 40-ата минута, когато Артета центрира от корнер, а в наказателното поле на съперника Бакари Саня беше най-добре пласиран и прати топката с глава в мрежата на Фридъл - 1:2.

Натискът на "топчиите" още повече се засили и изравнителното попадение не закъсня. В 43-ата минута Робин Ван Перси реализира с удар от границата на наказателното поле - 2:2.

През второто полувреме избраниците на Арсен Венгер тотално надиграха своя съперник и стигнаха до победата с категоричното 5:2. В 49-ата минута Артета подаде на Бенаюн, но изстрелът на израелеца беше спасен от Фридъл. В 51-ата Томаш Росицки отблизо прати топката във вратата на Фридъл за 3:2.

Домакините отбелязаха четвърти гол в 65-ата минута, когато при чудесна контраатака Ван Перси излъга Кабул и Кинг, след което подаде към Уолкът, който реализира за 4:2.

Само две минути по-късно - в 67-ата, Уолкът се възползва от нова грешка в защитата на Тотнъм и отбеляза петия гол за тима си, оформяйки крайното 5:2.

Тотнъм завърши дербито с човек по-малко, след като в 86-ата минута Скот Паркър беше изгонен за втори жълт картон, след като влезе грубо в краката на Томас Вермаелен.

Арсенал - Тотнъм 5:2
0:1 Луис Саха (4), 0:2 Емануел Адебайор (34), 1:2 Бакари Саня (40), 2:2 Робин Ван Перси (43), 3:2 Томаш Росицки (51), 4:2 Тео Уолкът (65), 5:2 Тео Уолкът (68)

Арсенал: Шчесни, Саня, Кошчелни, Вермаелен, Гибс (75-Дженкинсън), Сонг, Артета, Уолкот (81-Окслейд-Чембърлейн), Росицки, Бенаюн (88-Жервиньо), Ван Перси

Тотнъм: Фридъл, Уолкър, Кабул, Кинг (82-Доусън), Асу-Екото, Кранчар (46-Ван Дер Ваарт), Паркър, Модрич, Бейл, Адебайор, Саха (46-Сандро)

Arsenal 5-2 Tottenham Highlights 26.02.2012 by vik2003

АНГЛИЯ
ВИСША ЛИГА, 26 КРЪГ
25.02.12
17:00 ч.
Челси - Болтън 3:0
1:0 Давид Луис (48), 2:0 Дидие Дрогба (61), 3:0 Франк Лампард (79)
25.02.12
17:00 ч.
Нюкасъл - Уулвърхемптън 2:2
1:0 Папис Демба Сисе (6), 2:0 Хонас Гутиерес (18), 2:1 Матю Джарвис (50), 2:2 Кевин Дойл (66)
Уест Бромич - Съндърланд 4:0
1:0 Питър Одемвинги (3), 2:0 Джеймс Морисън (41), 3:0 Питър Одемвинги (49), 4:0 Кейт Андрюс (90+1)
25.02.12
17:00 ч.
Уигън - Астън Вила 0:0
25.02.12
19:30 ч.
Манчестър Сити - Блекбърн 3:0
1:0 Марио Балотели (30), 2:0 Серхио Агуеро (52), 3:0 Един Джеко (81)
26.02.12
15:30 ч.
26.02.12
15:30 ч.
Норич - Манчестър Юнайтед 1:2
0:1 Пол Скоулс (7), 1:1 Грант Холт (84), 1:2 Райън Гигс (90+2)
26.02.12
17:00 ч.
Сток Сити - Суонзи
Баланс: 47 мача, 18 победи за Сток Сити, 15 равенства, 14 победи за Суонзи
  Ливърпул - Евертън - отложен заради участието на "мърсисайдци" на финала за "Карлинг Къп"

Заб.: Посочените баланси са само за мачовете между отборите за първенство.