Нюкасъл и Арсенал изиграха мач за историята, завършвайки 4:4, като по този начин доказаха, че английското първенство несъмнено е №1 в света.

"Топчиите" на Арсен Венгер поведоха с убедителното 4:0 още до 26-ата минута, след което се случи истинско чудо, за което никой дори и не подозираше. "Свраките" се бориха геройски и стигнаха до точката, вкарвайки 4 попадения на Войчех Шчесни. Полският вратар дори може да бъде считан за спасител на Арсенал, тъй като предотврати още няколко гола в мрежата си. Нюкасъл се размина с открилата се възможност да стигне до победата с 5:4, с която щеше да направи още по-голям позора за "топчиите".

С днешната издънка избраниците на Арсен Венгер изостанаха с още от лидера Манчестър Юнайтед в битката за шампионската титла. "Топчиите" са втори с 50 точки, а "червените дяволи" имат 54 и мач по-малко. При успех срещу Уулвърхямптън днес Димитър Бербатов и компания ще поведат сериозно на преследвачите си. Нюкасъл пък е 10-и с 31 точки.
Зрелищният мач на "Сейнт Джеймсис Парк" се игра пред 51 561 зрители и стартира по страхотен начин за Арсенал. Още в 45-ата секунда Тио Уолкът бе изведен на стрелкова позиция от Андрей Аршавин и откри резултата - 0:1. В 3-ата минута "топчиите" шокираха домакините с втори гол. Вкара го Йоан Джуру, засичайки с глава центрираната от Аршавин топка - 0:2. В 10-ата избраниците на Венгер вече чувстваха, че са решили мача, вкарвайки трето попадение. Робин ван Перси се разписа след асистенция на Тио Уолкът. Четвъртото попадение отново бе дело на холандския национал. В 26-ата минута Ван Перси засече с глава центриране на Бакари Саня - 0:4.

В този момент публиката на Нюкасъл тотално се отчая и започна сериозно да се притеснява, че любимците им ще паднат с доста голяма разлика. Не така обаче мислеха футболистите в черно-бели фланелки. Избраниците на Алан Пардю направиха нещо велико, което ще се помни дълго. Оставаха 20-ина минути до края на срещата, а Арсенал продължаваше да води с 4:0. В 50-ата обаче гостите от Лондон останаха с човек по-малко, тъй като Абу Диаби получи червен картон за удар без топка срещу Джоуи Бартън.

В 68-ата домакините получиха дузпа, отсъдена за нарушение на Лоран Кошиелни срещу Леон Бест. От бялата точка за 1:4 се разписа Джоуи Бартън. В 74-ата Бест вкара гол, който бе отменен заради несъществуваща засада, но само секунди по-късно нападателят пак прати топката в мрежата на Арсенал, като този път попадението бе зачетено - 2:4.

Натискът на "свраките" се засили още повече и те стигнаха до нов гол. Вкара го Бартън в 83-ата минута от нова дузпа, този път отсъдена за нарушение на Лоран Кошиелни срещу Майк Уилямсон. "Топчиите" оспорваха решението на съдията Фил Дауд, но той бе категоричен - посочи бялата точка. Наказателният удар бе превърнат в гол от Бартън - 3:4. Това попадение явно прекърши "артилеристите", които се прибраха в собствената си половина и опитваха да запазят крехката си преднина. В 88-ата минута обаче се случи чудото. Нюкасъл стигна до 4:4 страхотен гол от воле на Шейк Тиоте от около 25 метра.

В последните секунди резервата Найл Рейнджър дори можеше да направи обрата пълен, но не успя да реализира открилата му се възможност. В продължението Ван Перси вкара топката в мрежата на домакините, но попадението не бе зачетено заради засада. /БЛИЦ

АНГЛИЯ, ВИСША ЛИГА - 26 КРЪГ

От 5 февруари
Сток Сити – Съндърланд 3:2
0:1 Киърън Ричардсън (2), 1:1 Джон Карю (32), 1:2 Асамоа Гиан (48), 2:2 Роберт Хут (83), 3:2 Роберт Хут (90+3)

Нюкасъл - Арсенал 4:4
0:1 Тио Уолкът (1), 0:2 Йоан Джуру (3), 0:3 Робин Ван Перси (10), 0:4 Робин Ван Перси (26), 1:4 Джоуи Бартън (69-дузпа), 2:4 Леон Бест (83), 3:4 Джоуи Бартън (83-дузпа), 4:4 Шейк Тиоте (88)

Астън Вила - Фулъм 2:2
1:0 Джон Пенцил (12-автогол), 1:1 Андрю Джонсън (52), 2:1 Кайл Уокър (72), 2:2 Клинт Демпси (78)

Евертън - Блекпул 5:3
1:0 Луи Саха (20), 1:1 Алекс Баптист (37), 2:1 Луи Саха (47), 2:2 Джесън Пънчиън (62), 2:3 Чарли Адам (64), 3:3 Луи Саха (76), 4:3 Джърмейн Бекфорд (80), 5:3 Луи Саха (84)

Манчестър Сити - Уест Бромич 3:0
1:0 Карлос Тевес (17-дузпа), 2:0 Карлос Тевес (22), 3:0 Карлос Тевес (39-дузпа)

Тотнъм - Болтън 2:1
1:0 Рафаел ван дер Ваарт (6-дузпа), 1:1 Даниел Стъридж (55), 2:1 Нико Кранчар (90+2)

Уигън - Блекбърн 4:3
0:1 Джейсън Робърт (23), 1:1 Джейми Маккарти (35), 2:1 Уго Родалега (50), 3:1 Джейми Маккарти (56), 3:2 Кристофър Самба (58), 4:2 Бен Уотсън (65-дузпа), 4:3 Дейвид Дън (81-дузпа)

ПРЕДСТОЯЩИ
На 5 февруари

19:30 часа Уулвърхемптън – Манчестър Юнайтед (Диема)
Баланс: 85 мача, 31 победи за Уулвърхемптън, 14 равенства, 40 победи за Манчестър Юнайтед