Феноменалният Димитър Бербатов заби хеттрик във вратата на Ливърпул и донесе победата с 3:2 на Манчестър Юнайтед в луд мач. Дербито на 5-ия кръг на Висшата лига се игра на стадион "Олд Трафорд" пред повече от 75 000 зрители.

Българинът откри резултата малко преди почивката, а в 59-ата удвои аванса на "червените дяволи". Последваха две попадения на Стивън Джерард в рамките само на 6 минути за равенството 2:2. В 84-ата минута обаче Бербо довърши Ливърпул с трети гол, оформяйки крайното 3:2 и донасяйки трите точки за тима си. Това е първи случай от 64 години насам, когато играч на Манчестър Юнайтед вкарва хеттрик на Ливърпул.
В 42-ата Митко засече с глава центриране на Райън Гигс от корнер, пращайки топката в десния ъгъл на вратата на Хосе Рейна. При ситуацията Бербо не бе одържан от Фернандо Торес. Испанският национал бе зад гърба на Митко, като през цялото време го държа за кръста.

В 59-ата Бербо поднесе пореден шедьовър, вкарвайки уникален втори гол и хвърляйки в екстаз хилядите по трибуните на "Олд Трафорд". Митко засече със задна ножица центриране на Нани отдясно, топката се отби в напречната греда и тупна зад голлинията - 2:0.

Пет минути по-късно Стивън Джерард намали от дузпа, отсъдена за нарушение на О`Шей срещу Фернандо Торес. Отново капитанът на Ливърпул бе точен за 2:2 в 70-ата, когато реализира директно от пряк свободен удар. При изпълнението му топката премина между Джон О`Шей и Дарън Флетчър, които бяха застанали на стената.

В 84-ата минута блестящият Бербо отново даде преднина на домакините - 3:2. Джон О`Шей центрира отдясно към наказателното поле, Митко надскочи Джейми Карагър и майсторски с глава реализира в долния десен ъгъл на Пепе Рейна, който за трети път трябваше да извади топката от вратата си след удар на българина.

След днешния си хеттрик Бербо вече има 7 гола от 6 мача този сезон - 6 от тях са във Висшата лига.ber_liverpool1.jpg

Митко започна титуляр срещу "мърсисайдци" заедно с Уейн Рууни в атака. Както е известно, Сър Алекс даде почивка на българина и още няколко от титулярите си в мача от Шампионската лига през седмицата срещу Рейнджърс, завършил 0:0.

Българинът бе на терена до 88-ата минута, когато отстъпи мястото си на Андерсон. При излизането си Митко бе бурно аплодиран от феновете на домакините, които станаха на крака и скандираха името му.

Ливърпул пък стартира дербито само с Фернандо Торес в нападение. Испанската звезда е подкрепян от Джо Коул, Стивън Джерард и Макси Родригес. Бившият халф на Челси се завръща след наказание от три мача. Раул Мейрелеш пък започна за първи път като титуляр във Висшата лига.

С прибавените три точки Манчестър Юнайтед събра 11 в актива си и се изкачи на третата позиция във временното класиране. Също с толкова е и Арсенал. Лидерът Челси има 12 и е с мач по-малко. Ливърпул пък е едва на 16-ата позиция с 5 точки от 5 изиграни двубоя до момента. /БЛИЦ

МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД - ЛИВЪРПУЛ 3:2
1:0 Димитър Бербатов (42), 2:0 Димитър Бербатов (59), 2:1 Стивън Джерард (64-дузпа), 2:2 Стивън Джерард (70), 3:2 Димитър Бербатов (84)
МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД: 1.Едвин ван дер Сар, 22.Джон О`Шей, 23.Джони Еванс, 15.Неманя Видич, 3.Патрис Евра, 18.Пол Скоулс, 24.Дарън Флетчър, 11.Райън Гигс (82-27.Федерико Македа), 17.Нани (88-28.Дарън Гибсън), 10.Уейн Рууни, 9.Димитър Бербатов (88-8.Андерсон)
Резерви: 29.Томас Кушчак, 6.Уес Браун, 12.Крис Смолинг, 8.Андерсон, 28.Дарън Гибсън, 7.Майкъл Оуен, 27.Федерико Македа
Мениджър: Сър Алекс Фъргюсън

ЛИВЪРПУЛ: 25.Хосе Рейна, 3.Пол Кончески (81-6.Даниел Агер), 23.Джейми Карагър, 2.Глен Джонсън, 37.Мартин Шкъртел, 4.Раул Мейрелеш (79-14.Милан Йованович), 8.Стивън Джерард, 10.Джо Коул, 17.Макси Родригес (62-24.Давид Нгог), 28.Кристиян Поулсен, 9.Фернандо Торес
Резерви: 1.Брад Джоунс, 5.Даниел Агер, 16.Сотириос Киргиакос, 14.Милан Йованович, 19.Райън Бабел, 21.Лукас Лейва, 24.Давид Нгог
Мениджър: Рафаел Бенитес

Манчестър, ст. "Олд Трафорд" - 75 213 зрители
Съдия: Хауърд Уеб
Жълти картони: Джон О`Шей, Джони Еванс, Пол Скоулс, Уейн Рууни (Манчестър Юнайтед); Давид Нгог (Ливърпул)

АНГЛИЯ, ВИСША ЛИГА, 5 КРЪГ

От 18 септември (събота)
Сток Сити – Уест Хям 1:1
0:1 Скот Паркър (32), 1:1 Кенуайн Джоунс (48)

Астън Вила – Болтън 1:1
1:0 Ашли Йънг (13), 1:1 Кевин Дейвис (35)

Блекбърн – Фулъм 1:1
1:0 Кристофър Самба (30), 1:1 Клинт Демпси (56)

Евертън – Нюкасъл 0:1
0:1 Хатем Бен Арфа (45)

Тотнъм – Уулвърхемптън 3:1
0:1 Стивън Флетчър (45), 1:1 Рафаел ван дер Ваарт (77-дузпа), 2:1 Роман Павлюченко (87), 3:1 Алън Хътън (90+1)

Уест Бромич – Бирмингам 3:1
0:1 Камерън Джером (15), 1:1 Скот Дан (51-автогол), 2:1 Питър Одемвинге (59), 3:1 Йонас Олсон (69)

Съндърланд – Арсенал 1:1
0:1 Франсеск Фабрегас (13), 1:1 Дарън Бент (90+5)