Арсенал загуби у дома от Манчестър Юнайтед с 1:2 в дербито от 12-ия кръг на английската Висша лига. Това е първа по-сериозна победа на „червените дяволи” в дерби под ръководството на Луис ван Гаал. С успеха си Юнайтед дори се изкачи на четвъртото място във временното класиране.

Арсенал започна по-активно, но добрите изяви на Давид де Хеа лишиха домакините от гол, след като той спаси удари на Уилшър, Уелбек и Окслейд-Чембърлейн. Люк Шоу от гостите напусна принудително терена, заменен от Ашли Йънг в 16-ата минута. Въпреки това Юнайтед изравни играта и Анхел ди Мария създаде две добри възможности, като при първата стреля неточно, а след изведе Рууни, чийто шут бе блокиран от Начо Монреал.

След почивката „топчиите” отново започнаха много агресивно, но в 48-ата минута Дани Уелбек бе изведен сам срещу Де Хеа, но вратарят направи поредното си спасяване. В 56-ата минута Йънг центрира отляво, а Шчесни и Гибс се сблъскаха, след което топката стигна до Валенсия. Последният шутира, а намиращият се на земята Гибс протегна крак и прати топката в собствената си врата за 0:1. В тази ситуация и вратарят Шчесни получи контузия и бе заменен принудително от Дамиан Мартинес.

В 82-ата минута след бърза контраатака Уейн Рууни довърши Арсенал, разписвайки се за 0:2. В добавеното време първо Ди Мария пропусна 100%-ова възможност да направи преднината на гостите класическа, а в 95-ата минута от даденото от съдията 8-минутно продължение завърналият се след дълго лечение на контузия Оливие Жиру, влязал на мястото на Аарън Рамзи след почивката, отбеляза страхотен гол с шут от границата на наказателното поле за крайното 1:2.

След първия си успех в гостуване за сезона Манчестър Юнайтед излезе на четвърто място във временното класиране с актив от 19 точки. Арсенал е на осма позиция със 17 точки.

Арсенал - Манчестър Юнайтед 1:2

0:1 Киърън Гибс (56-автогол), 0:2 Уейн Рууни (82), 1:2 Оливие Жиру (90+5)

АНГЛИЯ ВИСША ЛИГА, 12 КРЪГ
22.11.14
17:00 ч.
Челси – Уест Бромич 2:0
1:0 Диего Коста (11), 2:0 Еден Азар (25)
22.11.14
17:00 ч.
Евертън – Уест Хям 2:1
1:0 Ромелу Лукаку (26), 1:1 Мауро Сарате (56), 2:1 Лион Озмън (73)
22.11.14
17:00 ч.
Лестър – Съндърланд 0:0
22.11.14
17:00 ч.
Манчестър Сити – Суонзи 2:1
0:1 Вилфрес Бони (9), 1:1 Стеван Йоветич (19), 2:1 Яя Туре (62)
Сток Сити – Бърнли 1:2
0:1 Даниел Ингс (12), 0:2 Даниел Ингс (13), 1:2 Джонатан Уолтърс (32)
Астън Вила – Саутхемптън (Нова Спорт)
Баланс: 64 мача, 25 победи за Астън Вила, 19 равенства, 20 победи за Саутхемптън

Заб.: Посочените баланси са само за мачовете между отборите за първенство.