Арсенал запази лидерството си във Висшата лига след победа с 2:0 срещу Фулъм в лондонското дерби от 22-ия кръг. И двете попадения за "топчиите" реализира Санти Касорла през втората част - в 57-ата и 62-ата минути.

Успехът остави Арсен Венгер и момчетата му на върха с 51 точки, с 1 повече от преследвача Манчестър Сити, който в същото време се наложи с 4:2 в домакинството си на Кардиф. Фулъм пък е далеч назад - на 17-ото място с 19 точки в актива.

Бербатов игра цял мач за "котиджърс" днес, а както е известно, името му отдавна се свързва с трансфер именно при "артилеристите", въпреки че Арсен Венгер не признава това.

Българският нападател и компания направиха каквото можаха в дербито, но класата на домакините си каза думата. Именно от Бербо обаче идваха най-сериозните опасности на Фулъм. Стражът на Арсенал Войчех Шчесни обаче така и не беше наказан и Митко остана с 4 гола на сметката си от началото на сезона във Висшата лига.

В днешната среща опитният нападател се завърна сред титулярите на Фулъм, след като беше извън състава за преиграването с Норич за Купата на Англия, което съотборниците му спечелиха с 3:0.

Избраниците на Венгер започнаха по-активно и още в 5-ата минута пропуснаха да открият резултата. Джак Уилшър подаде към Месут Йозил, бившият играч на Реал (Мадрид) стреля към опразнената врата, но Бреде Хангеланд успя да изчисти пред голлинията. Последваха неточни удари на Оливие Жиру и Санти Касорла. Постепенно обаче Фулъм започна да поглежда към вратата на Шчесни и на два пъти стражът на домакините трябваше да спасява. Първо полякът изби много опасен изстрел на Стив Сидуел, след който топката влизаше под напречната греда. След това Аскан Дежага бе изведе сам срещу вратаря, но Шчесни пак се намеси добре и спаси.

В 39-ата минута пък Мартен Стекеленбург се намеси решаващо. Йозил изпълни пряк свободен удар, след който топката рикошира в стената и попадна в Бакари Саня, той стреля, а стражът на Фулъм отрази, след което спаси и добавката отблизо на Жиру. В 42-ата минута Бербатов изведе много добре Александър Качаниклич, който обаче си поведе дълго топката и Шчесни я улови.

През втората част "топчиите" започнаха още по-усилено да преследват откриването на резултата и трудът им беше възнаграден в 57-ата минута, когато Касорла реализира. Уилшър и Жиру комбинираха отлично, топката бе подадена към испанеца, който наказа Стекеленбург - 1:0.

Малко преди това удар на Бербатов бе блокиран, топката стигна до младия Дан Бърн, който я насочи с глава към вратата, но Пер Мертезакер изчисти пред голлинията.

След откриването на резултата Арсенал продължи да притиска противника и само 5 минути по-късно домакините удвоиха преднината си. Центриране на Начо Монреал отляво бе изчистено в краката на Касорла, който от границата на наказателното поле прати топката във вратата на Фулъм за втори път - 2:0.

В 74-ата минута удар на Лукас Подолски бе отразен от Стекеленбург, след което топката срещна гредата. До края не се случи нищо запомнящо се и Арсенал спечели с 2:0, утежнявайки още повече задачата на Фулъм за оцеляване във Висшата лига.

АРСЕНАЛ - ФУЛЪМ 2:0
1:0 Санти Касорла (57), 2:0 Санти Касорла (62)

Арсенал: Войчех Шчесни, Бакари Саня, Пер Мертезакер, Лоран Кошчелни, Начо Монреал, Матьо Фламини, Джак Уилшър, Санти Касорла, Серж Гнабри (71-Лукас Подолски), Месут Йозил (85-Алекс Окслейд-Чембърлейн), Оливие Жиру

Фулъм: Мартен Стекеленбург, Саша Ритер, Дан Бърн, Бреде Хангеланд, Киърън Ричардсън, Аскан Дежага (68-Дарън Бент), Стив Сидуел, Скот Паркър, Александър Качаниклич (86-Пайтим Касами), Клинт Демпси, Димитър Бербатов

Arsenal 2-0 Fulham (All Goals) 18.01 ourmatch.net by ourmatch

АНГЛИЯ
ВИСША ЛИГА, 22 КРЪГ
18.01.14
14:45 ч.
Съндърланд – Саутхемптън 2:2
0:1 Джей Родригес (5), 0:2 Деян Ловрен (31), 1:2 Фабио Борини (32), 2:2 Адам Джонсън (71)
18.01.14
17:00 ч.
Манчестър Сити – Кардиф 4:2
1:0 Един Джеко (14), 1:1 Крейг Нуун (29), 2:1 Хесус Навас (33), 3:1 Яя Туре (77), 4:1 Серхио Агуеро (79), 4:2 Фрейзър Кемпбъл (90+3)
Уест Хям – Нюкасъл 1:3
0:1 Йоан Кабай (16), 0:2 Лоик Реми (33), 1:2 Майк Уилямсън (45+2), 1:3 Йоан Кабай (90+5)
18.01.14
17:00 ч.
Кристал Палас – Сток Сити 1:0
1:0 Джейсън Пънчеон (51)
18.01.14
19:30 ч.
Ливърпул – Астън Вила (Диема, Нова Спорт / HD)
Баланс: 177 мача, 84 победи за Ливърпул, 39 равенства, 54 победи за Астън Вила
19.01.14
15:30 ч.
Суонзи – Тотнъм (Диема, Нова Спорт / HD)
Баланс: 31 мача, 6 победи за Суонзи, 6 равенства, 19 победи за Тотнъм
19.01.14
18:00 ч.
Челси – Манчестър Юнайтед (Диема)
Баланс: 143 мача, 41 победи за Челси, 43 равенства, 59 победи за Манчестър Юнайтед