ПОТОПЕТЕ СЕ В СВЕТА НА СТАТИСТИКАТА - ТУК!

Манчестър Юнайтед спечели драматично с 3:2 градското дерби с Манчестър Сити от 16-ия кръг на английската Висша лига. В герой за гостите се превърна Робин ван Перси. Холандецът се прояви в точния момент, след като от фаул и рикошет в крака на Самир Насри топката се оплете в мрежата за крайното 3:2. Юнайтед поведе след голове на Уейн Рууни в 16-ата и в 29-ата, но с попадения на Яя Туре в 59-ата и Пабло Сабалета в 86-ата "гражданите" вече мислеха как могат да направят обрата пълен и да стигнат до победата.

Тя обаче отиде при градския им съперник. И по този начин Сити допусна първа загуба във Висшата лига на свой терен от декември 2010 година, както и първа от началото на сезона. Освен това разликата с Юнайтед на върха стана шест точки. "Червените дяволи" вече имат актив от 39 т.

Очаквано двубоят започна с превес на домакините и контрол върху топката. Това пък видимо не смущаваше гостите, които действаха без напрежение в опитите да изнесат играта в по-предни позиции. Първата сериозна възможност, до колкото може да се брои като така, беше в 11-ата минута. Тогава Гаел Клиши центрира на втора греда отляво, но Марио Балотели необезпокояван шутира високо над вратата.

Малко след това обаче контраатака по лявото крило позволи на Юнайтед да открие резултата. Ашли Йънг проби в посока вратата и подаде към Уейн Рууни на дъгата. Нападателят бързо финтира двама защитници и със сравнително слаб удар по земя прати топката в мрежата за 1:0.

В 20-ата обаче се наложи принудителната смяна на Венсан Компани, на чието място в игра се появи Коло Туре. Постепенно играта се пренесе в половината на "небесно-сините". "Червените дяволи" бяха тези, които контролираха събитията. И съвсем заслужено стигнаха до втори гол. След подаване по земя отдясно в наказателното поле Уейн Рууни безпроблемно засече и прониза отново Джо Харт в 29-ата минута за 2:0. До паузата играта беше равностойна, като и двамата вратари нямаха никаква работа.

Футболистите на Манчестър Юнайтед започнаха втората част спокойно предвид комфортния аванс, който имаха. Сити трудно успяваше да организира нещо пред Давид де Хеа дори и след влизането на Карлос Тевес. В 56-ата пък гол на Ашли Йънг беше отменен заради засада. Робин ван Перси шутира отляво, топката се отби от гредата и попадна в английския национал, който отбеляза. На повторението на ситуацията се видя, че засада няма.

И така дойде 59-ата минута, в която "гражданите" пробиха защитата на съперника и намалиха. Давид де Хеа се намеси отлично на два пъти след удари отблизо, но беше безпомощен след шута на Яя Туре по земя от границата на наказателното поле за 1:2.

В 79-ата малшанс попречи на Давид Силва да доведе резултата до равенство. Халфът беше изведен зад защитата, финтира бранител и шутира. Топката обаче се удари последователно в Де Хеа и напречната греда, за да излезе в корнер. Преди това пък Робин ван Перси непокрит на малкия пеналт стреля с глава над гредата. Шест минути преди края на редовното време на терена се появи "златната резерва" на Роберто Манчини - Един Джеко.

Босненецът обаче нямаше заслуга за това, което се случи в 86-ата. Тогава падна изравнителният гол. След корнер и избита топка Пабло Сабалета от въздиха прокара кълбото между играчите за 2:2. Сър Алекс Фъргюсън реагира веднага и пусна в игра Дани Улбек, след като малко преди това вкара Фил Джоунс на мястото на офанзивния Антонио Валенсия.

Натискът на Сити се засили в последните мунити и Давид де Хеа трябваше да се проявява стабилно в 90-ата след опит на Давид Силва да го преодолее. Само две по-късно обаче Робин ван Перси изригна, след като през целия мач беше незабележим. Холандецът матира Джо Харт от фаул за 3:2 след лек рикошет в крака на Самир Насри. В оставащото време до последния съдийски сигнал Карлос Тевес се размина с червен картон, след като изрита Фил Джоунс край тъч линията след единоборство между двамата.

Манчестър Сити - Манчестър Юнайтед 2:3
0:2 Уейн Рууни (16, 29), 1:2 Яя Туре (59), 2:2 Сабалета (86), 2:3 Робин ван Перси (92)
16 кръг, Висша лига

СТАРТОВИ СЪСТАВИ
Манчестър Сити: Джо Харт, Пабло Сабалета, Венсан Компани (Коло Туре - 20), Матия Настасич, Гаел Клиши, Гаред Бари, Самир Насри, Яя Туре (Един Джеко - 84), Давид Силва, Марио Балотели (Карлос Тевес - 52), Серхио Агуеро
Контузени: Джеймс Милнър, Майка Ричардс
Наказани: няма

Манчестър Юнайтед: Давид де Хеа, Рафаел, Джони Еванс (Крис Смолинг - 47), Рио Фърдинанд, Патрис Евра, Майкъл Карик, Том Клевърли (Дани Уелбек - 87), Антонио Валенсия (Фил Джоунс - 84), Уейн Рууни, Ашли Йънг, Робин ван Перси
Контузени: Нани, Андерсон

АНГЛИЯ ВИСША ЛИГА, 16 КРЪГ
08.12.12
17:00 ч.
Арсенал - Уест Бромич 2:0
1:0 Микел Артета (26-дузпа), 2:0 Микел Артета (64-дузпа)
Съндърланд - Челси 1:3
0:1 Фернандо Торес (11), 0:2 Фернандо Торес (45-дузпа), 0:3 Хуан Мата (48), 1:3 Адам Джонсън (66)
08.12.12
17:00 ч.
Суонзи - Норич 3:4
0:1 Стивън Уитакър (16), 0:2 Себастиан Басонг (40), 0:3 Грант Холт (44), 1:3 Мичу (51), 2:3 Джотанан де Гузман (59), 2:4 Робърт Снодграс (77), 2:4 Мичу (90)
08.12.12
17:00 ч.
Уигън - КПР 2:2
1:0 Джеймс Маккарти (18), 1:1 Райън Нелсън (25), 1:2 Джибрил Сисе (71), 2:2 Джеймс Маккарти (74)

Заб.:
Посочените баланси са само за мачовете между отборите за първенство.

СТАТИСТИКА И КЛАСИРАНЕ - ТУК

Проследете развитието на футболните мачове и случващото се в другите спортове на лайвскора на БЛИЦ - ТУК