Лидерът Челси победи трудно Сток Сити с 1:0 на своя „Стамфорд Бридж” в среща от петия кръг на Висшата лига. Единственото и победно попадение за лондончани отбеляза Ашли Коул (85).

Играчите на Роберто ди Матео имаха превъзходство във владеенето на топката през целия мач, но така и не можаха да намерят пътя към гола. През първата част „грънчарите” дори можеха да поведат, но след удар с глава на Райън Шоукрос топката срещна напречната греда. Малко по-късно пък Фернандо Торес се озова сам срещу босненския вратар на гостите Асмир Бегович, но се засуети и не успя да нанесе удар. След почивката картината на терена не се промени особено. Челси натискаше, а „грънчарите” дебнеха на контраатака. Лондончани успяха да пробият сгъстената отбрана на гостите чак в 85-ата минута, когато Бранислав Иванович центрира по земя отдясно, Хуан Мата чукна топката към Ашли Коул, който преодоля Бегович за 1:0. До края на мача нови попадения не паднаха и Челси заслужено се поздрави с трите точки. Лондонският тим продължава да е лидер в класирането с 13 точки, докато Сток Сити има в актива си 4 пункта.

Новакът Саутхемптън пък успя да обърне на свой терен Астън Вила и да го разбие с 4:1 за първия си успех през този сезон. Гостите от Бирмингам поведоха чрез Дарън Бент (36) след асистенция на Стивън Айрланд. До края на полувремето не паднаха нови попадения, но след почивката „светците” осъществиха пълен обрат с голове на Раки Ламбърт (58, 90+5-дузпа), Натаниел Клайн (63), Джейсън Пунчеон (72). Така Саутхемптън спечели първите си 3 точки за сезона, а Астън Вила остава с 4 пункта в актива си.

Друг новак Уест Хям измъкна 1:1 у дома срещу Съндърланд. Точен за  „черните котки” бе Стивън Флетчър (10) след асистенция на Себастиен Ларсон, а изравнителното попадение за лондончани отбеляза Кевин Нолан (90). След поражението си „чуковете” остават със 7 точки, а Съндърланд вече има 6 пункта в актива си.

Уест Бромич записа трета поредна домакинска победа от началото на сезона, след като се наложи над Рединг с минималното 1:0. Единственото и победно попадение за „дроздовете” отбеляза взетият под наем от Челси белгийски национал Ромелу Лукаку (71) след асистенция на Шейн Лонг. След успеха си Уест Бромич има вече 10 точки, докато „кралските поданици” остават на дъното само с една точка в актива си.

АНГЛИЯ
ВИСША ЛИГА, 5 КРЪГ
22.09.12
14:45 ч.
Суонзи – Евертън 0:3
0:1 Виктор Аничебе (21), 0:2 Кевин Миралас (43), 0:3 Маруан Фелаини (82)
Саутхемптън – Астън Вила 4:1
0:1 Дарън Бент (36), 1:1 Рики Ламбърт (58), 2:1 Натаниел Клайн (63), 3:1 Джейсън Пунчеон (72), 4:1 Рики Ламбърт (90+5)
Уест Хям – Съндърланд 1:1
0:1 Стивън Флетчър (10), 1:1 Кевин Нолан (90)
22.09.12
17:00 ч.
Уигън – Фулъм 1:2
0:1 Уго Родайега (31), 0:2 Деймиън Дъф (68), 1:2 Аруна Коне (90)
23.09.12
15:30 ч.
Ливърпул – Манчестър Юнайтед (Диема)
Баланс: 158 мача, 53 победи за Ливърпул, 44 равенства, 61 победи за Манчестър Юнайтед
Манчестър Сити – Арсенал (Диема)
Баланс: 168 мача, 44 победи за Манчестър Сити, 39 равенства, 85 победи за Арсенал
23.09.12
18:00 ч.
Тотнъм – КПР (Нова Спорт)
Баланс: 44 мача, 17 победи за Тотнъм, 14 равенства, 13 победи за КПР

Заб.: Посочените баланси са само за мачовете между отборите за първенство.

СТАТИСТИКА И КЛАСИРАНЕ - ТУК

Проследете развитието на футболните мачове и случващото се в другите спортове на лайвскора на БЛИЦ - ТУК