Националният отбор на България загуби със 70:75 от Финландия в световна квалификация за Мондиала в Китай. Срещата се игра през 5217 зрители в Хелзинки. Това бе второ поражение за нашите от този съперник. След изиграни четири двубоя България остава към този момент с 1 победа и 3 поражения. Лидер е Чехия с 3 победи и 1 загуба, Финландия и Исландия са с по 2 успеха и 2 поражения.

Следващият ни мач е на 29 юни срещу Исландия вкъщи и той може да се окаже решаващ за крайното ни класиране. От групата в следващите квалификационни групи продължават първите три от четирите тима.

Двубоят днес бе драма до последните секунди. Пет минути преди края на двубоя "трикольорите" водеха със 70:65, но до края на мача не отбелязаха нито един кош, а домакините спечелиха с финален щурм.

Александър Везенков бе над всички и заби 28 точки, като бе 5/9 от тройката. Той оформи дабъл-дабъл с 10 борби. Александър Янев добави 11 точки, но никой друг не мина границата от 10 точки. Дий Бост подаде 10 асистенции, но бе слаб в стрелбата (само два коша от осем опита), Станимир Маринов пък имаше едва 4 стрелби в двубоя. Павел Маринов стисна зъби и игра на инжекции и колкото можа, помогна на съотборниците си.

За Финландия Джамар Уилсън наниза 21 точки, а Койвисто допълни 18 (всичките от тройката).

РАЗВОЯТ НА МАЧА ПО ЧАСТИ

Любомир Минчев започна с ниска стартова петица, а на мястото на Александър Янев, който започна титуляр с Чехия, влезе Димитър Димитров. Крилото на Академик Пловдив се представи чудесно. Всъщност, през целия двубой България бе без център (Станислав Ваклинов получи само 2 минути). Първата част започна със серия от 7:0 за домакините. След това обаче нашите започнаха да играят много добре в защита. Така след хубава серия България водеше след първата част с 16:12.

Кошмарът обаче настъпи във втората част. Финландците се  развихриха от тройката, като Койвисто наниза четири от пет опита. На полувремето домакините водеха с 40:30, като Финландия имаше 9/20 в стрелбата за три точки (45%).

В началото на третата част България започна силно и направи серия от 7:0 за 40:37. След това нашите изравниха и резултатът мина през няколко равенства - 49:49, 51:51. След третата част резултатът бе 60:58 за България.

В началото на последната четвърт Везенков отново заби тройка за 63:61. Павел Маринов след бърза атака вкара за 67:61. Домакините върнаха тройка за 64:67. И отново Везенков избухна с тройка за 70:65. Финландия обаче върна една тройка за 68:70. Койвисто обаче отново избухна с шестата си тройка и обърна резултата за 71:70. Джамар Уилсън отбеляза 19-ата си точка за 73:70. Последваха три пропуска от тройкта - на Чавдар Костов, Дий Бост и Везенков. Оставаха 7 секунди до края, но Станимир Маринов също не успя от тройката.

КЛАСИРАНЕ

Отбор М П З Т.Р. Точки
1.Чехия 4 3 1 306:277 7
2.Финландия 4 2 2 289:295 6
3.Исландия 4 2 2 300:317 6
4. България 4 1 3 303:309 5

Заб.: Първите три отбора в крайното класиране продължават към следващия етап на световните квалификации.