Баскетболният национален тим на България за мъже приключи 2017 година с победа, след като спечели драматично със 77:74 (17:21; 18:22; 18:18; 24:13) при визитата си на Исландия в среща от група „F” на квалификациите за световното първенство в Китай през 2019 година.

Националите ни изоставаха почти през цялото време в резултата, но в заключителните минути показаха по-здрава психика и си тръгнаха с победата от Рейкявик, а тя е първа за тях в тези квалификации. При по-малко от три минути преди края с тройка на Чавдар Костов те поведоха с 67:66, а след това дръпнаха с четири точки. В последните секунди разликата падна до точка, но след две точни изпълнения на Александър Везенков от наказателната линия бе оформен крайният резултат.

Павел Маринов беше най-резултатен за България с 18 точки, Александър Янев и Чавдар Костов добавиха по 16 и 13 точки, а Станимир Маринов и Александър Везенков завършиха с по 12 и 10 точки.

След тази победа трикольорите са с актив от 1 успех и 1 загуба и заемат второ място във временното класиране, а лидер е тимът на Чехия с пълен актив от две победи от два мача. В следващите си срещи през февруари България ще приеме Чехия и ще гостува на Финландия.

КЛАСИРАНЕ

Отбор М П З Т.Р. Точки
1.Чехия 2 2 0 153:125 4
2.Финландия 2 1 1 138:144 3
3. България 2 1 1 157:156 3
4.Исландия 2 0 2 143:166 2

Заб.: Първите три отбора в крайното класиране продължават към следващия етап на световните квалификации.