Шампионът Челси запази минималните си шансове за защита на титлата, след като в лондонското дерби от 35-ия кръг на Висшата лига победи на своя "Стамфорд Бридж" Тотнъм с 2:1 след два спорни гола.

Двубоят започна с натиск на "сините" и опасен удар на Малуда, спасен от вратаря на гостите. В 19-а минута обаче Сандро изненада всички със страхотен далечен шут, който матира вратаря на домакините Чех за 0:1. Челси отвърна с изстрел на Есиен, но Еурелио Гомес отрази. Секунди по-късно Торес пропусна от чиста позиция. Защитата на "шпорите" на моменти сериозно се пропукваше, но домакините не успяваха да се възползват от създадените ситуации. Натискът на Челси бе някак си хаотичен, а в края на първата част средната линия на Тотнъм не допусна съперника в опасна близост до Гомес. В 45-а минута Лампард стреля от далечна дистанция, а стражът на гостите Еурелио Гомес изпусна топката зад себе си и съдията прецени, че тя е преминала с целия си обем голлинията - 1:1. Попадението бе много спорно и телевизионните повторения дори не го доказаха. По-скоро обаче повторенията показаха, че топката преминава голлинията, но част от обема й остава на самата линия, което означава, че попадение не би трябвало да има.

Челси не успя да се възползва от психологическото си преимущество и след почивката играта бе равностойна, а интересните моменти по-малко, отколкото през първото полувреме. Двубоят се превърна в игра на нерви. "Сините" имаха претенции за дузпа след падане на Малуда в наказателното поле на "шпорите", но реферът прецени, че нарушение няма. Играчите на Карло Анчелоти държаха инициативата и стигнаха до решителен втори гол в 88-ата минута, когато Дидие Дрогба се опита да стреля, но ударът му се превърна в пас към Калу, който отблизо я прати във вратата за крайното 2:1. При това попадение пък останаха много сериозни съмнения за засада.

В крайна сметка Челси се поздрави с трите точки и събра актив от 70, а по този начин съкрати до 3 пункта аванса на лидера Манчестър Юнайтед, който утре от 16:00 часа гостува на третия Арсенал в дербито на кръга. Тотнъм пък остава на пета позиция с 55 точки. /БЛИЦ

АНГЛИЯ - ВИСША ЛИГА, 35 КРЪГ

От 30 април (събота)
Блекбърн - Болтън 1:0
1:0 Мартин Олсон (20)

Блекпул - Сток Сити 0:0

Съндърланд - Фулъм 0:3
0:1 Гаел Какута (33), 0:2 Саймън Дейвис (61), 0:3 Саймън Дейвис (73)

Уест Бромич - Астън Вила 2:1
0:1 Абдулайе Мейте (4-автогол), 1:1 Питър Одемвинге (60), 2:1 Юсуф Мулумбу (84)

Уигън - Евертън 1:1
1:0 Чарлс Нзогбиа (20), 1:1 Лейтън Бейнс (78-дузпа)

Челси - Тотнъм 2:1
0:1Сандро (19), 1:1 Франк Лампард (45), 2:1 Саломон Калу (89)

ПРЕДСТОЯЩИ
На 1 май (неделя) от 14:00 часа
Бирмингам - Уулвърхемптън
Баланс: 119 мача, 36 победи за Бирмингам, 27 равенства, 56 победи за Уулвърхемптън

Ливърпул - Нюкасъл (Диема)
Баланс: 149 мача, 71 победи за Ливърпул, 37 равенства, 41 победи за Нюкасъл

На 1 май (неделя) от 16:05 часа
Арсенал - Манчестър Юнайтед (Диема)
Баланс: 183 мача, 66 победи за Арсенал, 42 равенства, 75 победи за Манчестър Юнайтед

На 1 май (неделя) от 18:10 часа
Манчестър Сити - Уест Хям (Диема)
Баланс: 85 мача, 39 победи за Манчестър Сити, 13 равенства, 33 победи за Уест Хям

Заб.: Посочените баланси са само за мачовете между отборите за първенство.