Драматични развръзки на мачовете от последния кръг на първата фаза от квалификациите за Евро 2016 при юношите до 19 години пратиха България напред. Селекцията на Светослав Тодоров направи 3:3 с домакините от Кипър и спечели второто място в групата, което праща тима ни в Елитния квалификационен кръг, който ще се състои през пролетта. Няколко месеца след това - през лятото, е самото европейско първенство с домакин Германия.

Успехът на България стана и благодарение на равенството на Полша срещу Люксембург - 2:2. Така юношеският ни национален отбор  завърши с равни точки с Люксембург, но победата в директния двубой с 2:1 ни постави на второ място в крайното класиране. Полша продължава напред като първи в групата.

Йоргос Христодулу изненада България и откри резултата в 29-ата минута, но в края на първото полувреме Божидар Краев изравни след асистенция на капитана Александър Георгиев.

През второто полувреме домакините излязоха отново напред в резултата чрез Йоргос Малекидис, а в същото време Люксембург имаше преднина от 2:1 срещу Полша, което правеше мисията на България почти невъзможна.

Капитанът Александър Георгиев обаче поведе своите съотборници и с два гола в рамките на 5 минути обърна резултата - 3:2 за България. Той се разписа в 58-ата и 63-ата минути, а в това време Белгия успя да изравни на Люксембург.

Христос Калис притесни максимално младите „лъвчета”, като изравни резултата в 82-ата минута.

Така в оставащите 10 минути България трябваше да удържа равенството или да стигне до победата, а в същото време да се надява Полша да не допусне нов гол от Люксембург. Двубоят ни срещу домакините завърши няколко минути по-рано от другата среща, а всички играчи на Светослав Тодоров стояха на терена и очакваха да разберат дали Полша ще завърши наравно срещу Люксембург.

Тези пет минути бяха най-дългите за „младите” ни лъвчета, но в крайна сметка те избухнаха в радост, след като чуха последния съдийски сигнал от двубоя Полша – Люксембург.

КИПЪР (19) – БЪЛГАРИЯ (19) 3:3
1:0 Йоргос Христодулу (29), 1:1 Божидар Краев (41), 2:1 Йоргос Малекидис (47), 2:2 Александър Георгиев (58), 2:3 Александър Георгиев (63), 3:3 Христос Калис (82)

Състави:

БЪЛГАРИЯ: 1. Михаил Михайлов, 2. Стойчо Атанасов, 3. Георги Купенов, 5. Венцислав Керчев, 13. Галин Минков, 6. Антонио Георгиев, 10. Томас Цвятков (90+4 – Денислав Александров), 11. Божидар Краев, 20. Ангел Максимов (90+2 – Ангел Лясков), 8. Александър Георгиев (к), 9. Тонислав Йорданов (79 – Стефан Иванов)
Селекционер: Светослав Тодоров

КИПЪР: 12. Такис Панайоту, 6. Рафаел Анастасиу, 3. Христос Уилър, 5. Георгиус Христодулу, 8. Андреас Фрагку (к) (73 – Гавриел Йеролему), 10. Деметрис Хараламбус, 14. Христос Калис, 17. Георгиос Малекидис, 7. Павлос Христодулу (62 – Тодорос Йосифидис), 16. Сотерис Фиакас, 18. Михалис Хараламбус (56 – Ставринос Константину)
Селекционер: Ренос Димитриадис