Литекс с лекота взе трите точки от Любимец, побеждавайки като гост с изразителното 4:1 в срещата от 19-ия кръг на "А" група.

И тримата голмайстори на "оранжевите" се разписаха в днешната среща. Колумбиецът Джордан откри в 32-ата минута, Юрген Джазула удвои в 38-ата, а в началото на втората част Симеон Славчев реализира 11-ото си попадение от началото на шампионата. След това домакините успяха да намалят чрез Тодор Колев в 59-ата, а точен за крайното 1:4 беше появилият се като резерва за гостите Мирослав Манолов, който вкара в 88-ата минута.

След лесния успех Литекс запази дистанцията от 5 точки пред ЦСКА. "Оранжевите" са на 2-ото място с 40 точки и очакват издънка утре на шампиона Лудогорец при гостуването на Берое в Стара Загора. Разградчани в момента имат 43 точки в актива си.

Любимец пък остава на 11-ата позиция със 17 точки.

При днешното гостуване на новака избраниците на Златомир Загорчич показаха, че през седмицата са преодолели психологическия проблем след конфузната загуба с 1:4 от "Левски". Срещу Любимец "оранжевите" подходиха максимално отговорно и мотивирано и с лекота стигнаха до успеха.

Извън групата за двубоя остана националът Николай Бодуров, след като стана ясно, че е изхвърлен от първия състав до края на годината. Защитникът е наказан, след като си е позволил да запива в столична дискотека, въпреки срамното поражение от "Левски" миналата седмица.

"Оранжевите" започнаха мача много активно. Още в 3-ата минута Литекс пропусна да поведе. Джазула изведе Ваюши сам срещу вратаря на домакините, но Радослав Рашков се намеси успешно и спаси. Ловчанлии продължиха агресивно да атакуват и създадоха набързо две-три опасности, но или попадаха в засада, или стражът на домакините реагираше предвидливо. В 18-ата минута Симеон Славчев нацели напречната гредата след корнер, но главният съдия отсъди фаул в нападение. В 28-ата Васил Божиков подаде на Момчил Цветанов с диагонален пас, но заради лошия терен, крилото не успя да стреля точно и топката мина над вратата.

В 32-ата логичното се случи и Литекс откри резултата след образцова триходова атака. Ваюши комбинира с Джазула, който се освободи от опеката си и пусна в наказателното поле към Джордан, а за колумбиеца не представляваше проблем да се разпише за 0:1.

В 38-ата "оранжевите" отново ликуваха. Славчев подаде отлично в коридор към Джазула и за техничния албански халф не бе проблем да отбележи - 0:2.

Веднага след почивката преднината на "оранжевите" стана още по-изразителна. В 47-ата Славчев вкара редовния си гол тази есен. Националът направи безпомощен Рашков с плътен удар от границата на пеналта след асистенция на Ваюши - 0:3.

В 59-ата домакините успяха да намалят резултата с попадение на Тодор Колев, който засече с глава центриране отляво на Сакелариу.

До края на мача темпото спадна, но Литекс продължи да държи инициативата, а тръгналите на щурм домакини не успяха да застрашат по-сериозно Евгени Александров. В игра за ловчанлии постепенно като резерви се появиха Мирослав Манолов, Румен Руменов и Петър Златинов. В 87-ата минута Манолов се пребори с противник в наказателното поле на Любимец и стреля от малък ъгъл, но топката мина на сантиметри от дясната греда. Следващата атака обаче Манолов не сгреши и оформи крайното 1:4, възползвайки се от втора асистенция на Симеон Славчев.

Така Литекс постигна 12-ата си победа в първенството, докато Любимец вече е с 12 поражения.

Maчът по минути - ТУК!

ЛЮБИМЕЦ - ЛИТЕКС 1:4
0:1 Джордан (32), 0:2 Юрген Джазула (38), 0:3 Симеон Славчев (47), 1:3 Тодор Колев (59), 1:4 Мирослав Манолов (88)

ЛЮБИМЕЦ
: 12.Радослав Рашков, 5.Цветомир Панов, 11.Славчо Шоколаров, 15.Тодор Колев, 10.Алонсо, 8.Майкъл Тевия, 21.Сакелариу, 7.Антон Огнянов (к), 14.Петър Стоянов, 9.Мирослав Будинов, 17.Иван Вълчанов
Резерви: 1.Деян Вълков, 4.Николай Николов, 28.Иван Минчев, 30.Валентин Веселинов, 77.Николай Колев, 20.Орлин Орлинов
Треньор: Красимир Мечев

ЛИТЕКС: 30.Евгени Александров, 16.Страхил Попов, 18.Илия Миланов (к), 4.Васил Божиков, 3.Антон Недялков, 6.Симеон Славчев, 21.Александър Цветков, 10.Юрген Джазула (82-24.Петър Златинов), 77.Момчил Цветанов, 14.Армандо Ваюши (75-19.Румен Руменов), 9.Джордан (69-11.Мирослав Манолов)
Резерви: 12.Боян Пейков, 2.Кирил Динчев, 7.Ванжер, 11.Мирослав Манолов, 19.Румен Руменов, 22.Емил Грозев, 24.Петър Златинов
Треньор: Златомир Загорчич