Италия се класира за Мондиал 2014. „Адзурите“ обърнаха Чехия за успеха с 2:1 в квалификационен мач от нашата група „В“. Гостите завършиха мача с човек по-малко и остават на 4 точки зад втория в класирането България.

Нашите национали държат съдбата в ръцете си и при две победи до края ще си гарантираме втората позиция. Има вариант, при който дори и с един равен и една победа българските национали да спечелят второто място, но тогава трябва и Дания да направи същото - равен и победа, а не да спечели оставащите си два двубоя - домакинство на Италия и гостуване на Малта.

Италианците имаха няколко положения за гол, а Марио Балотели от границата на вратарското поле би в гредата, но чехите бяха тези, които се оттеглиха с аванс на почивката. Бившият нападател на Лацио и настоящ съотборник на Александър Тонев в Астън Вила Либор Козак се разписа след центриране на Петър Ирачек.

Второто полувреме започна с ранен гол за „адзурите“. Джорджо Киелини се разписа с глава след центриране на Андреа Пирло. Две минути по-късно Италия получи право да изпълни дузпа, след като Теодор Гебреселасие събори Марио Балотели в наказателното поле. Нападателят на Милан беше точен при изпълнението от бялата точка и прати топката в левия ъгъл на Петър Чех.

Минута преди края Чехия остана с човек по-малко. Даниел Коларж получи червени картон за фаул срещу Балотели. Въпреки това гостите натиснаха и можеха да стигнат до изравнителен гол в добавеното време, но Буфон се справи с опасностите.

Италия - Чехия 2:1
0:1 Либор Козак (19), 1:1 Джорджо Киелини (51), 2:1 Марио Балотели (54-дузпа)

Италия:
1.Джанлуиджи Буфон, 19.Леонардо Бонучи, 16.Даниеле де Роси, 3.Джорджо Киелини, 2.Кристиан Маджо, 21.Андреа Пирло, 18.Рикардо Монтоливо (86-8.Тиаго Мота, 15.Микеле Паскуал (78-6.Анджело Огбона), 6.Антонио Кандрева, 22.Емануеле Джакерини (45+1-17.Пабло Освалдо), 9.Марио Балотели
Резерви: Салваторе Сиригу, 13.Федерико Маркети, 4.Давиде Астори, 6.Анджело Огбона, 7.Алберто Акуилани, 8.Тиаго Мота, 5.Марко Верати, 22.Алесандро Диаманти, 14.Стефан Ел Шаарави, 11.Алберто Джилардино, 18.Лоренцо Инсиние, 17.Пабло Освалдо

Чехия:
1.Петър Чех, 23.Теодор Гебре Селасие (77-11.Михал Рабушич), 6.Томаш Сивок, 24.Михал Кадлец, 8.Давид Лимберски, 18.Ярослав Плашил, 16.Владимир Дарида (56-12.Онджей Ванек), 22.Йозеф Хусбауер, 10.Томаш Росицки (38-18.Даниел Коларж), 19.Петър Ирачек, 9.Либор Козак
Резерви: 23.Ярослав Дробни, 16.Томаш Вацлик, 17.Марек Сухи, 18.Даниел Коларж, 12.Вацлав Прохазка, 21.Давид Лафата, 20.Онджей Куснир, 12.Онджей Ванек, 14.Вацлав Кадлец, 11.Михаел Рабушич