ИГРАЙТЕ БЛИЦ ГЕЙМ 4 - ТУК!

България победи Малта като гост с 2:1 на стадион „Та Кали“ в Ла Валета. Головете за нашите реализираха Радослав Димитров (9) и Емил Гъргоров (59), за Малта отбеляза Ерера (78). Нашите спечелиха задължителните три точки, които ги оставиха на второто място в група „В“. Двубоят обаче беше доста труден, в края напечен и като нищо Малта можеше и да отмъкне нещо повече. Домакините създадоха прекалено много голови положения, удариха две греди и само липсата на класа в последния момент ги лишиха поне от точка. Българите играха високомерно и неорганизирано в отбрана, подцениха доста ситуации, а в атака в пореден мач с лека ръка пропиляваха положенията.

Любослав Пенев направи три промени в стартовия състав за разлика от загубата в Италия с 0:1. Титуляри започнаха Радослав Димитров, който смени Йордан Минев отдясно в защита, Емил Гъргоров, който смени Александър Тонев и Георги Миланов на мястото на Станислав Манолев. В защита излязоха Радослав Димитров, Бодуров и Иван Иванов, а отляво – Веселин Минев. В халфовата линия играха Светослав Дяков и Владимир Гаджев, по крилата Тодор Неделев и Ивелин Попов, а напред Емил Гъргоров и Георги Миланов. Често Попов и Миланов сменяха местата си, като и Гъргоров се връщаше назад, за да помага.

Първото полувреме започна с много атаки и към двете врати. Малта игра много добре и беше чист късмет, че не отбеляза гол. В първите двайсетина минути защитата на България действаше неориентирано и допусна доста грешки. Още във 2-ата минута след атака отдясно малтийците изпуснаха да открият резултата, след като Шкембри не успя да засече топката до гредата. В 5-ата минута последва нов удар към Николай Михайлов. В 9-ата минута България поведе след красив гол на Радослав Димитров. Защитникът на Славия напредна отдясно, опита центриране, но топката придоби фалц, а и след намесата на вратаря Хабър, влетя във вратата. Последваха нови интересни и опасни атаки на домакините, а нашите продължиха да подценяват ситуациите. В 15-ата минута Файла за малко да разстреля Михайлов, но все пак след намесата му топката се отби в десния страничен стълб. Две минути след това един от слабите в нашата защита в началото Веселин Минев пропусна нова атака в зоната си. Добре че Мифсуд не центрира добре в наказателното поле на нашите. Последваха спокойни минути, в които нашите имаха повече притежанието на топката. Ивелин Попов игра като ляво крило, Неделев – отдясно, а Гъргоров и Миланов един зад друг в атака. Като че ли малко изолиран остана Гъргоров от офанзивната част на българското нападение. В 43-ата минута Ивелин Попов направи най-сериозния пропуск. След добра атака отляво чрез Гъргоров, топката стигна до капитана, който от точката за изпълнение на дузпа стреля технично, но вратарят изби.

В началото на второто полувреме българската защита продължи да играе високомерно и да греши, с изключение на Радослав Димитров, който се справи добре. Освен гола, бранителят на Славия наистина беше почти безгрешен и остави добро впечатление. В 52-ата минута гредата за втори път помогна на Николай Михайлов. Андре Шембри направи за смях нашата отбрана, мина през Иван Иванов, влезе в наказателното поле и стреля, но топката се отклони в левия страничен стълб. В 59-ата минута Емил Гъргоров вкара гола на успокоението. След добра атака Миланов центрира отляво, вратарят Хабър изби топката, която попадна в Гъргоров, който я прати във вратата. Минута след това халфът на ЦСКА бе заменен от Димитър Рангелов, който застана на върха на атаката ни. Любослав Пенев извади и Тодор Неделев, като пусна Спас Делев по крилото.

В 78-ата минута Малта най-после отбеляза гол, след като през целия мач създаде прекалено много положения. Защитата ни отново проспа ситуацията. Първо Иван Иванов остана на място, а след това и Бодуров не се намеси при нахлуването на Ерера, който реализира във вратата на Николай Михайлов. След попадението домакините с повечко ентусиазъм погледнаха към българското наказателно поле. Нашите защитници започнаха все по-често да чистят на посоки. На моменти настана паника и хаос в българските редици, а малтийците не спряха да атакуват.