ИГРАЙТЕ БЛИЦ ГЕЙМ 4 - ТУК!

Ливърпул се наложи с 1:0 над Манчестър Юнайтед и ликува в сблъсъка от 3-ия кръг на Висшата лига, състоял се пред 44 411 зрители на "Анфилд".

В герой за домакините се превърна головата машина Даниел Стъридж, като от него този път си изпатиха и "червените дяволи". Още в 4-ата минута 24-годишният нападател откри резултата в полза на "мърсисайдци". Стивън Джерард центрира от ъглов удар, Даниел Агер засече с глава, а в последния момент голмайсторът на Ливърпул се наведе и със задната част на главата си довкара топката в мрежата на Де Хеа. Попадението на Стъридж се оказа достатъчно за селекцията на Брендън Роджърс да спечели срещу водения от Дейвид Мойс Манчестър Юнайтед.

Така Ливърпул стартира по перфектен начин новия сезон в Англия, записвайки 3 победи в първите си 3 мача, което не се беше случвало от 1994 година. С пълен актив от 9 точки "мърсисайдци" еднолично оглавяват класирането във Висшата лига, на 2 пред втория Челси и на 3 пред Манчестър Сити. Юнайтед пък има 4 точки след първите си 3 мача в първенството. Шампионът, който за първи път от 27 години насам пристигна на "Анфилд" без легендарния си мениджър Сър Алекс Фъргюсън, спечели последните три издания на дербито, но днес отстъпи на Ливърпул.

Новият мениджър на "червените дяволи" Дейвид Мойс пък отново не успя да победи на "Анфилд", след като не успя и през годините, в които беше начело на Евертън. Много скоро двата гранда ще имат нов сблъсък. Както е известно, жребият отреди Юнайтед да приеме Ливърпул за Купата на Лигата на 24 септември.

За днешното гостуване на "Анфилд" шампионът на Англия беше без Уейн Рууни, който получи контузия в главата на тренировката преди сблъсъка. Английският национал е бил изритан от съотборник, след което се е наложило да му шият челото заради раната. В негово отсъствие очаквано Робин Ван Перси и Дани Уелбек водеха атаката на Юнайтед. Ветеранът Райън Гигс също започна титуляр, а Ашли Йънг стартира по левия фланг.

Единствената промяна в стартовия състав на Брендън Роджърс бе принудителна - Мартин Шкъртел се завърна в центъра на отбраната за първи път през този сезон, заменяйки контузения Коло Туре. В атаката на Даниел Стъридж помагаха Филипе Коутиньо и Яго Аспас.

Двубоят започна с минута мълчание и хореография в чест на 100-годишнината от рождението на легендарния мениджър на Ливърпул Бил Шенкли.

Срещата стартира перфектно за "мърсисайдци", като още в 4-ата минута Стъридж се озова в прегръдките на съотборниците си. Стивън Джерард центрира от ъглов удар, Даниел Агер засече с глава, а в последния момент голмайсторът се наведе и със задната част на главата си довкара топката във вратата на Де Хеа за 1:0. Така бившият нападател на Манчестър Сити и Челси вкара победен гол в трети пореден мач на Ливърпул, след като преди това беше точен и за минималните успехи с по 1:0 над Сток Сити и Астън Вила.

В 12-ата минута "червените дяволи" получиха добра възможност за изравняване на резултата, като след корнер пред вратата на Миньоле топката премина успоредно на голлинията, но първо Уелбек, а след това и Ван Перси се разминаха с нея.

Десетина минути преди края на първата част Фил Джоунс получи травма и напусна принудително терена, заменен от Антонио Валенсия. В добавеното време на първата част напрежението се покачи, когато Ван Перси, който вече имаше жълт картон, избута Шкъртел в наказателното поле на домакините, след което холандецът размени реплики както със словака, така и с капитана Стивън Джерард. Съдията Андре Маринър привика двете звезди и ги посъветва да се укротят, като не посмя да вади картони.

В началото на второто полувреме "червените дяволи" значително вдигнаха оборотите. В 58-ата минута Уеблек нахлу в наказателното поле на домакините, след което падна, претендирайки за дузпа заради нарушение на Аспас. Такова обаче нямаше. В 68-ата Гигс засече с глава центриране на Валенсия от корнер, като Миньоле се справи в ситуацията и улови.

В 72-ата минута Неманя Видич за малко да сгреши фатално, след като върна твърде слабо топката към Де Хеа, който обаче внимаваше и успя да изпревари Глен Джонсън и да предотврати опасността пред вратата си. Малко след това последва силен удар на Нани, който беше спасен от Миньоле.

Малко преди края на двубоя "червените дяволи" създадоха и най-чистата си възможност за целия мач, но не успяха да изравнят. Ван Перси бе изведен зад отбраната на Ливърпул, но не съумя да нанесе добър удар, стреляйки встрани от целта.

В добавеното време пък резервата на "мърсисайдци" Рахийм Стърлинг бе близо да реализира, като направи дълъг рейд в половината на гостите и стреля от границата на наказателното поле, но Де Хеа изби връхлитащата под гредата топка.

Така "мърсисайдци" заслужено ликуваха след последния съдийски сигнал, печелейки трите точки срещу шампиона Манчестър Юнайтед. За Ливърпул това е шеста поредна победа във Висшата лига.

ЛИВЪРПУЛ - МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД 1:0
1:0 Даниел Стъридж (4)

Ливърпул: 22.Симон Миньоле, 2.Глен Джонсън (78-47.Андре Уиздъм), 37.Мартин Шкъртел, 5.Даниел Агер, 3.Хосе Енрике, 21.Лукас Лейва, 14.Джордан Хендерсън, 9.Яго Аспас (60-31.Рахийм Стърлинг), 8.Стивън Джерард, 10.Филипе Коутиньо (83-6.Луис Алберто), 15.Даниел Стъридж
Мениджър: Брендън Роджърс

Манчестър Юнайтед: 1.Давид Де Хеа, 4.Фил Джоунс (38-25.Антонио Валенсия), 5.Рио Фърдинанд, 15.Неманя Видич, 3.Патрис Евра, 16.Майкъл Карик, 23.Том Клевърли, 11.Райън Гигс (73-14.Хавиер Ернандес), 18.Ашли Йънг (63-17.Нани), 19.Дани Уелбек, 20.Робин Ван Перси
Мениджър: Дейвид Мойс

Ливърпул, стадион "Анфилд"
Съдия: Андре Маринър
Жълти картони: Яго Аспас, Лукас Лейва (Ливърпул); Том Клевърли, Робин Ван Перси, Майкъл Карик, Ашли Йънг (Манчестър Юнайтед)

АНГЛИЯ
ВИСША ЛИГА, 3 КРЪГ
21.08.13
21:45 ч.
Челси – Астън Вила 2:1
1:0 Антонио Луна (6-автогол), 1:1 Кристиан Бентеке (43), 2:1 Бранислав Иванович (73)
31.08.13
14:45 ч.
Манчестър Сити – Хъл Сити 2:0
1:0 Алваро Негредо (65), 2:0 Яя Туре (90)
Кристъл Палас – Съндърланд 3:1
1:0 Даниел Габидон (9), 1:1 Стивън Флетчър (64), 2:1 Дуайт Гейл (79-дузпа), 3:1 Стюарт О'Кийфи (90+2)