Манчестър Юнайтед победи с 2:1 Ливърпул в дербито на 25-ия кръг на Висшата лига и временно оглави класирането. В герой за "червените дяволи" се превърна Уейн Рууни. Звездата на домакините реализира 2 гола в рамките само на 3 минути през второто полувреме. За "мърсисайдци" пък се разписа Луис Суарес в 80-ата минута.

Именно заради уругваеца дербито на "Олд Трафорд" стартира със скандал. Нападателят на Ливърпул отказа да подаде ръка на Патрис Евра, което предизвика гневна реакция от страна на французина. Бранителят на "червените дяволи" очевидно се изнерви от държанието на съперника си и замахна да го удря. И по време на мача между двамата прехвърчаха искри. На полувремето в тунела Евра е потърсил обяснение от Суарес за поведението му. Наложило се е дори полиция да се намесва, за да бъде предотвратено меле. Както е известно, двамата са в конфликт, откакто уругваецът беше обвинен в расизъм от Евра, а впоследствие Суарес отнесе 8 мача наказание.

В днешното дерби участие не взе Димитър Бербатов. Митко беше сред резервите на Манчестър Юнайтед, но Сър Алекс Фъргюсън не направи нито една смяна. Припомняме, че Бербо се превърна в герой за "червените дяволи" в предишното шампионатно дерби между двата гранда, състояло се на "Олд Трафорд". На 19 септември 2010 година Митко блесна с хеттрик във вратата на Рейна, донасяйки победата на своите с 3:1.

Сблъсъкът, състоял се пред почти 75 хиляди зрители, започна по-добре за гостите от "Анфилд". Глен Джонсън пропусна да открие резултата в 10-ата минута, когато при първата по-опасна контраатака на "мърсисайдци" Суарес му подаде по десния фланг, бранителят нахлу в наказателното поле на Юнайтед, стреля, но на сантиметри от гредата.

В 30-ата ветеранът Пол Скоулс нанесе удар с глава, който беше отразен от Рейна. Опитният халф заедно с Райън Гигс започнаха титуляри за "червените дяволи" и останаха на терена до последния съдийски сигнал.

В края на полувремето Суарес проби през центъра, преодоля Евра, след което за малко щеше да се озове сам срещу Де Хеа, но в този момент се намеси Рио Фърдинанд, който успя да избие топката му. При ситуацията уругваецът падна на земята и изяви претенции за нарушение, както и изгонване на защитника, който беше последен в отбраната на "червените дяволи". Съдията Фил Дауд обаче не уважи искането на Суарес, който реагира гневно.

Втората част започна отлично за домакините. В 47-ата минута Уейн Рууни даде преднина на Манчестър Юнайтед. Гигс изпълни корнер, при който Стюърт Даунинг не успя да изчисти добре с глава, топката се озова в Рууни, който отблизо простреля Рейна с топовен изстрел - 1:0.

Manchester United's Wayne Rooney, centre, celebrates after scoring his first goal against Liverpool during their English Premier League soccer match at Old Trafford Stadium, Manchester, England, Saturday, Feb. 11, 2012.

Само 3 минути по-късно звездата на "червените дяволи" вкара второто си попадение. С огромна заслуга за гола беше Антонио Валенсия, който отне топката от Джей Спиъринг пред наказателното поле на гостите, след което я поднесе на Рууни и той реализира за 2:0.

В 58-ата минута голмайсторът на шампионите пропусна да се разпише за трети път, след като се озова на изгодна позиция, но този път не успя да нанесе точен изстрел.

В 80-ата избраниците на Кени Далглиш намалиха резултата. Рио Фърдинанд сгреши фатално пред своята врата, спирайки топката за Луис Суарес след изпълнение на пряк свободен удар в полза на "мърсисайдци". Уругваецът се възползва от подаръка и прати кълбото в мрежата на безпомощния Давид Де Хеа - 2:1.

Испанският вратар обаче се намеси с решителна намеса в добавеното време, когато отрази силен удар на Глен Джонсън. Топката летеше застрашително към мрежата на домакините, но Де Хеа демонстрира отличен рефлекс и спаси.

Така Манчестър Юнайтед излезе временно на върха във Висшата лига с актив от 58 точки. На една зад "червените дяволи" е Манчестър Сити, който утре от 18:00 часа гостува на Астън Вила. Ливърпул остана на 7-ата позиция с 39 точки - на цели 19 от "червените дяволи".

С днешната победа избраниците на Сър Алекс се реваншираха пред феновете си за отпадането от ФА Къп след загубата с 1:2, нанесена им от Ливърпул в края на януари.

МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД - ЛИВЪРПУЛ 2:1
1:0 Уейн Рууни (47), 2:0 Уейн Рууни (50), 2:1 Луис Суарес (80)
Манчестър Юнайтед: 1.Давид Де Хеа, 21.Рафаел Да Силва, 5.Рио Фърдинанд, 6.Джони Еванс, 3.Патрис Евра, 25.Антонио Валенсия, 16.Майкъл Карик, 22.Пол Скоулс, 11.Райън Гигс, 10.Уейн Рууни, 19.Дани Уелбек
Резерви: 40.Бен Амос, 20.Фабио Да Силва, 23.Том Клевърли, 13.Джи-Сунг Парк, 42.Пол Погба, 9.Димитър Бербатов, 14.Хавиер Ернандес

Ливърпул:
25.Хосе Рейна, 2.Глен Джонсън, 5.Даниел Агер, 37.Мартин Шкъртел, 3.Хосе Енрике, 19.Стюърт Даунинг (61-39.Крейг Белами), 8.Стивън Джерард, 20.Джей Спиъринг (61-9.Анди Керъл), 14.Джордан Хендерсън, 18.Дирк Каут (75-26.Чарли Адам), 7.Луис Суарес
Резерви: 32.Дони, 32.Джейми Карагър, 26.Чарли Адам, 33.Джонджо Шелви, 34.Мартин Кели, 9.Анди Керъл, 39.Крейг Белами

Манчестър, стадион "Олд Трафорд" - 74 844 зрители
Съдия: Фил Дауд
Жълти картони: Майкъл Карик (Манчестър Юнайтед); Стюърт Даунинг (Ливърпул)

szólj hozzá: Man Utd v Liverpool 2:1 GOALS
АНГЛИЯ
ВИСША ЛИГА, 25 КРЪГ
11.02.12
14:45 ч.
Манчестър Юнайтед – Ливърпул 2:1
1:0 Уейн Рууни (47), 2:0 Уейн Рууни (50), 2:1 Луис Суарес (80)
15:30 ч.
Уулвърхемптън – Уест Бромич (Нова Спорт)
Баланс: 147 мача, 52 победи за Уулвърхемптън, 40 равенства, 55 победи за Уест Бромич
12.02.12
18:00 ч.
Астън Вила – Манчестър Сити (Диема)
Баланс: 145 мача, 51 победи за Астън Вила, 38 равенства, 56 победи за Манчестър Сити

Заб.: Посочените баланси са само за мачовете между отборите за първенство.