Ботев (Пловдив) завърши 1:1 при визитата си на Бейтар (Йерусалим) в първи мач от втория квалификационен кръг на Лига Европа. Тал Кахила (11) с глава даде аванс на домакините, а Серкан Юсеин (73) изравни за "канарчетата", които постигнаха добър турнирен резултат преди реванша. Срещата се игра на стадион „Ха Мошава“ в Петах Тиква, тъй като клубният стадион на домакините „Теди“ е ангажиран с провежданата в момента Макабиада (международен форума на еврейски спортисти от цял свят).

Първата част бе динамична с доста положения за гол и пред двете врати, но домакините бяха далеч по-активни. Те успяха да поведат в 11-ата минута, когато след центриране от корнер вратарят Иван Чворович излезе неразчетено и Тал Кaхила се разписа с глава за 1:0.

Ботев имаше своите възможности за изравняване чрез Серкан Юсеин, чийто далечен шут в 21-ата минута бе спасен от вратаря Клайман, и Тодор Неделев, който в 35-ата минута се озова сам срещу стража на домакините, но шутира в аут покрай гредата.

Антоан Конте и Итай Шехтер имаха възможност да удвоят преднината на Бейтар, но не успяха. В 22-ата минута Конте шутира от дъгата пред наказателно поле, но топката мина на сантиметри покрай вратата. В 43-ата минута пък Чворович направи страхотно спасяване след удар на Итай Шехтер, озовал се сам срещу него.

След почивката домакините натиснаха в първите минути, търсейки втори гол. Пропуски направиха последователно Сабо, Идан Веред и Итай Шехтер. В 61-ата минута вратарят на домакините Клайман спаси след удар с глава на Виктор Генев. Ботев претендираше за дузпа за игра с ръка на Сабо, но такава не бе отсъдена.

Последваха пропуски на Антоан Конте и Идан Веред от Бейтар, за да се стигне до 71-ата минута, когато влезлият като резерва Тони Тасев излезе сам срещу вратаря Клайман и шутира. Стражът закачи леко топката, но това не бе забелязано от съдията и не последва корнер

Две минути по-късно Ботев изравни. Удар на Крум Стоянов бе отразен от вратаря Борис Клайман, но Серкан Юсеин направи добавка за 1:1, смълчавайки трибуните в Петак Тиква.

В игра за домакините се появи Йоси Бенаюн, който оживи играта им и до края на мача направи няколко пропуска, но и Чворович се намесваше решително. В 83-ата пред Крум Стоянов се разкри възможност да се разпише, но той не успя да уцели вратата от изгодна позиция.

Домакините натискаха в търсене на победен гол, а Ботев дебнеше за изгодни възможности на контраатаки. В крайна сметка обаче до нови попадения не се стигна и „канарчетата“ постигнаха добър турнирен резултат преди реванша, който е след седмица на 20 юли в Бургас от 20:30 часа българско време.

Резултат с изображениеБЕЙТАР (ЙЕРУСАЛИМ) – БОТЕВ (ПЛОВДИВ) 1:1
1:0 Тал Кaхила (11), 1:1 Серкан Юсеин (73)

Петах Тиква, „Ха Мошава“
Съдия: Бартош Франковски (Полша)

СЪСТАВИ
Бейтар (Йерусалим): 1.Борис Клайман, 2.Антоан Конте, 3.Давид Келтенс (74 10.Джорджиньо), 5.Дин Мори, 6.Тал Кaхила , 8.Идан Веред, 9.Итай Шехтер (8225.Гаетан Варене), 14.Клаудемир, 18.Хен Езра (6715.Йоси Бенаюн), 23.Марсел Хайстер, 52.Ерик Сабо
Контузени: няма; Наказани: няма
Треньор: Шарон Мимер

Ботев (Пловдив): 99.Иван Чворович, 2.Цветомир Панов, 4.Виктор Генев , 7.Фелипе Бризола (57 11.Тони Тасев), 8.Тодор Неделев, 10.Серкан Юсеин  , 14.Яя Меледже (69 6.Алваро Юлиано), 20.Омар Косоко, 23.Йордан Минев, 25.Крум Стоянов (90+324.Лазар Марин), 70.Пламен Димов
Контузени: Балтанов, Р. Терзиев; Наказани: няма
Треньор: Николай Киров

Баланс между двата отбора: 1 среща, 1 равенство, г.р. 1-1
Баланс между български и израелски отбори: 8 мача, 3 победи за българските отбори, 5 равенства, г.р. 10:6

БЛИЦ представя всичко за българското участие в Европа
Следете с БЛИЦ СПОРТ: Първа лига - трансфери и подготовка
Първа лига, сезон 2017/2018 - телевизионна програма

РЕЗУЛТАТИ И ВСИЧКО ЗА ЛИГА ЕВРОПА - ТУК!

Срещата по минути:
1 - Начало на мача!
4 - Итай Шехтер от домакините отправи първия точен удар в мача
11 -  ГОЛ за Бейтар! След центриране от корнер вратарят Иван Чворович излезе неразчетено и Тал Кaхила се разписа за Бейтар с глава - 1:0
16 - Интересна атака за Ботев. Топката достигна до Крум Стоянов след пас на Тодор Неделев, но нападателят се засуети и не успя да отправи опасен удар
20 -  жълт картон за Виктор Генев, който е първият предупреден играч в мача
21 - "Канарчетата" все по-често поглежадт в предни позиции
21 - Серкан Юсеин отправи силен удар от около 30 метра, но вратарят Борис Клайман спаси и изби топката в корнет
22 - Опасна атака за домакините и шут на Антоан Конте от дъгата пред наказателното поле, но топката излезе в аут, минавайки на сантиметри покрай гредата
23 - Остро подаване в наказателното поле на Бейтар, но вратарят Клайман хвана топката
24 -  жълт картон за Яя Меледже
26 - Опасно центриране от корнер пред вратата на домакините, но Клайман избива в нов корнер
29 - Домакините взимат инициативата и Итай Шехтер имаше чудесна възможност да удвои аванса на израелците след пас на Идан Веред, който бе в положение на засада, каквато не бе маркирана
32 - Фелипе Бризола от Ботев опита удар от далечна дистанция, но шутира твърде слабо в аут
33 - Цветомир Панов опита да изненада Клайман с удар от малък удар, но вратарят на домакините внимаваше и изби топката в корнер
35 - Огромен шанс се разкри пред Тодор Неделев, който бе изведен зад отбраната на Бейтар. Капитанът на Ботев излезе сам срещу Клайман и шутира, но не намери очертанията на вратата.
39 - Йордан Минев сгреши в отбрана и топката стигна до Хен Езра, който обаче бе в положение на засада
40 - Веред бе изведен зад отбраната на Ботев и вкара гол, който обаче не бе зачетен заради засада
41 - Изстрел на Фелипе Бризола и рикошет в бранител, след което топката попадна в ръцете на вратаря Клайман
43 - Итай Шехтер се измъкна от защитниците на Ботев и шутира, но Иван Чворович направи спасяване от висока класа и не допусна нов гол във вратата си
45+1 - Край на първата част!
.........................................
46 - Начало на второто полувреме!
47 - Силен шут на Сабо, но до нов гол във вратата на Ботев не се стига
54 - Итай Шехтер преодоля леко Пламен Димов и опита удар от далечна дистанция, но топката премина над вратата на Ботев
56 - Нов силен шут за домакините, но Веред праща топката над вратата
57 -  смяна в Ботев, на мястото на Фелипе Бризола влиза Тони Тасев
61 - Вратарят на домакините Клайман спасява след удар с глава на Виктор Генев. Ботев претендира за дузпа за игра с ръка на Сабо, но такава не е отсъдена
63 - Антоан Конте се измъква от няколко бранители и отправя удар от близка дистанция, но Чворович спасява
65 - Чворович отново спасява удар на излязлия сам срещу него Идан Веред
67 -  смяна в Бейтар, Бенаюн влиза на мястото Хен Езра
68 - Тодор Неделев шутира от пряк свободен удар над вратата на израелците
69 -  смяна в Ботев, Алваро Юлиано влиза на мястото на Яя Меледже
71 - Тони Тасев излезе сам срещу вратаря Клайман, който закачи леко топката, но това не бе забелязано от съдията и не бе отсъден корнер
73 -  ГОООЛ за Ботев! Удар на Крум Стоянов първо бе отразен от вратаря Борис Клайман, но Серкан Юсеин направи добавка и изравни за 1:1, смълчавайки трибуните в Петак Тиква
74 -  смяна в Бейтар, Джорджиньо влезе на мястото на Давид Келтенс
78 - Играчите на Ботев са по-активни след гола
81 - Йоси Бенаюн бе изведен зад отбрата на Ботев и се опита да прехвърли Чворович, но не успя да намери очертанията на вратата
82 -  смяна в Бейтар, Гаетан Варене замени Итай Шехтер
83 - Страхотен шанс за Ботев, но Крум Стоянов не успя да уцели вратата от изгодна позиция
84 - Положенията пред двете врати не спират и този път Чворович отрази силен удар на Бенаюн
89 - Домакините натискат в търсене на победен гол
90+3 -  смяна в Ботев, Лазар Марин влезе на мястото на Крум Стоянов
90+5 - Край на мача! Ботев стигна до добър турнирен резултат при визитата си в Израел.