Ботев (Пловдив) се класира по най-убедителен начин за третия квалификационен кръг на Лига Европа. „Канарчетата“ победиха израелския Бейтар (Йерусалим) с 4:0 в мач-реванш от втория кръг на турнира. Първата среща в Израел завърши при резултат 1:1. Така с общ резултат 5:1 нашите продължават напред.

Българският тим ще срещне в третия квалификационен кръг на турнира португалския Маритимо. Мачовете са на 27 юли и 3 август.

Момчетата на старши треньора Николай Киров играха отлично и тотално надиграха съперника на стадион „Лазур“. „Канарчетата“ започнаха агресивно и опасностите пред вратата на Клайман се заредиха една след друга. Още в 4-ата минута най-добрият на терена Тодор Неделев проби до наказателното поле на гостите и центрира, но право в ръцете на вратаря Клайман.

В 10-ата минута логичното се случи. Неделев центрира от корнер, а Пламен Димов надскочи защитата на Бейтар и опъна мрежата след удар с глава - 1:0. Само 3 минути по-късно бразилецът Виана беше изведен зад отбраната на гостите с дълъг пас, остана сам срещу Клайман и го прехвърли технично. Топката обаче излезе на сантиметри от целта в аут. В 29-ата Неделев изведе с отличен пас Крум Стоянов по диагонала сам срещу Клайман. Крилото обаче стреля в аут от удобна позиция. В 33-ата минута Ботев поведе с 2:0. Неделев подаде надясно към Лъчезар Балтанов, халфът центрира в наказателното поле, а там Фернандо Виана засече топката атрактивно от въздуха и буквално разстреля безпомощния Клайман. После Стоянов бе оставен непокрит около точката на дузпата и стреля силно, а Клайман с мъка изби.

Сценарият се повтори и след почивката. В 47-ата минута преднината на „канарчетата“ стана класическа. Неделев изпълни коварно фаул, топката се отби от гредата, а Лъчезар Балтанов довкара топката в празната врата за 3:0. После Димов (54) засече с глава центриране от корнер на Неделев и Клайман с мъка изби в корнер. Виана също се размина с гола. Гостите доиграха срещата с 10 души, след като  четвърт час преди последния съдийски сигнал Хайстер изрита топката неспорстменски към трибуните и получи червен картон. В 89-ата минута Косоко уцели напречната греда, а секунди по-късно резервата Бризола наказа поредната грешка в отбраната на гостите и оформи крайното 4:0 за Ботев.

Срещата по минути:
1 - Начало на мача.
4- Неделев пробива до наказателното поле на гостите и центрира, но право в ръцете на вратаря Клейман.
5 - Съдията отменя гол на Бейтар заради засада на Итай Шехтер.
10 - ГООЛ за Ботев! Тодор Неделев центрира от корнер, а Пламен Димов надскочи защитата на Бейтар и опъна мрежата след удар с глава - 1:0!
13 - Фернандо Виана беше изведен зад отбраната на гостите с дълъг пас, остана сам срещу Клайман и го прехвърли технично. Топката обаче излезе на сантиметри от целта в аут
29 - Неделев изведе с отличен пас Крум Стоянов по диагонала сам срещу Клайман. Крилото стреля в аут от удобна позиция.
33 - ГОООЛ! Ботев повежда с 2:0! Неделев подаде на дясно към Балтанов, халфът центрира в наказателното поле, а там Фернандо Виана засече топката атрактивно от въздуха и буквално разстреля безпомощния Клайман!
41 - Стоянов бе оставен непокрит около точката на дузпата и стреля силно, а Клейман с мъка избива.
45+2 - Край на първото полувреме.
-------------
46 - Началото на второто полувреме.
47 - ГОООЛ за Ботев! Неделев изпълни коварно фаул, топката се отби от гредата, а Лъчезар Балтанов довкара топката в празната врата за 3:0!
54 - Димов засече с глава центриране от корнер на Неделев и Клайман с мъка изби в корнер.
76 - Хайстер изритва топката неспорстменски към трибуните и получава втори жълт и съответно червен картон. Бейтар ще доиграе срещата с 10 души.
89 - Косоко уцелва напречната греда.
90 - ГОООЛ! Резервата Бризола наказа поредната грешка в отбраната на гостите и оформи крайното 4:0 за Ботев!
90+2 - Край на мача.

БОТЕВ - БЕЙТАР 4:0
(в първия мач 1:1)
1:0 Пламен Димов (10), 2:0 Фернандо Виана (33), 3:0 Лъчезар Балтанов (47), 4:0 Фелипе Бризола (90)

Ботев: 99.Иван Чворович, 25.Крум Стоянов (78 - Лазар Марин), 70.Пламен Димов, 4.Виктор Генев, 2.Цветомир Панов, 23.Йордан Минев, 17.Лъчезар Балтанов (73 - Серкан Юсеин), 20.Омар Косоко, 8.Тодор Неделев, 14.Меледже Омнебес, 9.Фернандо Виана (83 - Бризола)
Старши треньор: Николай Киров

Бейтар: 1.Борис Клайман, 23.Марсел Хайстер, 2.Антоан Конте, 3.Давид Келтиенс (39 - Жоржиньо ), 5.Дан Мори, 20.Михаел Серощан, 15.Йоси Бенаюн (53 - Клаудемир), 52.Ерик Сабо , 18.Хен Езра, 9.Итай Шехтер (68 - Варен), 8.Идан Веред
Старши треньор: Ш. Мимер