Носителят на Купата на България Ботев (Пловдив) успя да преодолее 1/8-финалите с кански мъки. "Канарчетата" на два пъти бяха изостващи в резултата срещу Царско село при гостуването в София, но в крайна сметка спечелиха с 4:3 след продължения (2:2 в редовното време) и вече очакват съперника си за 1/4-финалите. Зрелищният мач се игра пред обидно малко публика на стадиона в "Овча купел", а втородивизионният тим бе много близо до поднасяне на голямата сензация.

Ботев поведе чрез Йордан Минев, но допусна обрат до 1:2 след голове на юношите на Литекс Георги Минчев и Реян Даскалов. Фернандо Виана изравни в последните секунди на мача и последваха продължения. В първото от тях тимът от Втора лига отново поведе. Този път "канарчетата" бяха наказани от Светослав Диков. Избраниците на Николай Киров обаче съумяха да стигнат до пълния обрат и след второ попадение на Виана и гол на Стивън Петков в 116-ата минута се стигна до крайното 4:3 за носителя на Купата и Суперкупата на България.

Играчите на Ботев започнаха настървено срещата в София, като още в първата минута Фернандо Виана бе близо до гол, но младият вратар Павел Здравков спаси. Бразилският голмайстор на гостите пропусна още една отлична възможност в 16-ата минута, след което и Серкан Юсеин не успя да отбележи във вратата на Царско село.

Все пак в 31-ата минута "канарчетата" заслужено поведоха. Опитният Йордан Минев се възползва от подаване на Тодор Неделев и реализира първото си попадение за Ботев от 2011 година - 0:1.

Две минути по-късно Георги Минчев изравни с глава. Младият нападател засече отлично центриране на Божидар Кацаров и отблизо не остави шанс на Даниел Кайзер - 1:1.

Малко след това Радослав Терзиев и Минчев си сблъскаха главите, като юношата на Литекс трябваше да получи лекарска помощ и продължи да играе с превързана глава.

В началото на второто полувреме в игра за Ботев влезе Крум Стоянов, който замени Ндонгала. Тодор Неделев стреля опасно в 53-ата минута, но Здравков изби в ъглов удар.

В 63-ата минута "царете" шокираха носителя на Купата, стигайкии до пълен обрат. Реян Даскалов се възползва от центриране от фаул и вкара за 2:1.

Голмайсторът на Царско село Светослав Диков, който бе на пейката, влезе на терена, за да се радва със своите колеги, а това му костваше жълт картон. Този картон обаче го вади от мача за първенство с Локомотив (София) този уикенд, което вбеси Никола Спасов. Треньорът умишлено го бе запазил за мача с "железничарите", но след това го пусна на мястото на Минчев.

Капитанът Лъчезар Балтанов и Стивън Петков влязоха за гостите, което доведе до положителна промяна. В минутите до края възможностите пред вратата на Царско село се редяха една след друга. Късметът обаче не бе на страната на гостите, които пропиляха няколко отлични положения за гол. Имаше и греда на Балтанов, както и сериозни съмнения за дузпа за игра с ръка на Георги Радев, която бе подмината от съдията Петър Доровски.

В първата минута на добавеното време все пак Ботев стигна до 2:2. Виана спаси тима си от резил с точен изстрел от над 20 метра.

Още в третата минута на първото продължение Светослав Диков върна преднината на Царско село. Таранът отбеляза много красив гол, след като преодоля Радослав Терзиев, а след това със страхотен изстрел прониза Кайзер за 3:2.

Головото шоу обаче не спря до тук. Много активните футболисти на Николай Киров продължиха мощно да атакуват и в 99-ата минута Виана направи 3:3, показвайки, че Ботев няма да се даде на "царете". В 116-ата минута дойде и часът на Стивън Петков, който вкара за крайното 4:3 за "жълто-черните" с глава, засичайки центриране от фаул.

С играчите на Ботев обаче се радваха едва 30-ина фенове, които подкрепиха любимците си при гостуването на стадион "Славия".

ВСИЧКО ЗА ПЪРВА ЛИГА
Първа лига, сезон 2017/2018 - телевизионна програма
КУПА НА БЪЛГАРИЯ - СЕЗОН 2017/2018

Царско село - БОТЕВ (Пловдив) 3:4 след продължения (2:2 в редовното време)
0:1 Йордан Минев (31), 1:1 Георги Минчев (33), 2:1 Реян Даскалов (63), 2:2 Фернандо Виана (90+1), 3:2 Светослав Диков (93), 3:3 Фернандо Виана (99), 3:4 Стивън Петков (116)

ЦАРСКО СЕЛО: Павел Здравков, Георги Радев, Георги Хашев, Галин Минков, Красимир Илиев, Димитър Петков, Реян Даскалов, Божидар Кацаров (50-Петко Петков), Георги Коруджиев (56-Янис Карабельов), Георги Минчев (69-Светослав Диков), Салас Окечукво

БОТЕВ: Даниел Кайзер, Йордан Минев, Радослав Терзиев, Кристиян Димитров, Лазар Марин, Серкан Юсеин, Яя Меледже (58-Лъчезар Балтанов), Фелипе Бризола (70-Стивън Петков), Тодор Неделев, Фернандо Виана, Дуде Ндонгала (46-Крум Стоянов)