Националите ни постигнаха победа с 2:1 над Кипър, въпреки че изоставаха в резултата в третия си мач от група 3 на Дивизия "C" от турнира Лига на нациите. Успехът за четата на Петър Хубчев дойде след страхотни голове на Кирил Десподов в 59-ата минута и Тодор Неделев в 68-ата.

След третата поредна победа в турнира България е лидер в групата с пълен актив от 9 точки. Втори с 6 е Норвегия. Нашите гостуват в Осло във вторник от 21:45 часа, като срещата се явява директен спор за първото място. Трети с 3 точки е Кипър, а Словения е на дъното без точков актив.

Избраниците на Петър Хубчев се представиха под очакванията през първото полувреме, когато позволиха на съперника да поведе в резултата. В началните минути Краев и Десподов не можаха да затруднят стража на Кипър Костас Панаи с неубедителни действия в атака. В 32-ата минута Ивелин Попов центрира отлично от корнер и Пиерос Сотириу за малко щеше да си отбележи автогол. Топката все пак прелетя на сантиметри покрай гредата в аут и не се озова в мрежата.

Winbet - най-голямо разнообразие от пазари! (18+)

В 41-ата обаче тя попадна във вратата на Пламен Илиев след груба грешка на Страхил Попов, който впоследствие блесна с две асистенции. Йоргос Меркис пусна дълъг пас по левия фланг към Авраам, нашият защитник се подхлъзна и му позволи да нахлуе в наказателното поле. Кипърският национал върна топката към връхлитащия Григорис Кастанос, който я засече и я изпрати в долния десен ъгъл на Пламен Илиев, за да се стигне до изненадващото 0:1.

На почивката БФС награди сребърните медалисти от Олимпиадата в Мексико през 1968 година. На терена излязоха Стоян Йорданов, Атанас Геров - Кукумявката, Кирил Ивков, Ивайло Георгиев, Евгени Янчовски, Петър Жеков, Георги Василев - Гочо, Георги Цветков - Цупето и Иван Зафиров - Копата. Церемонията пропуснаха легендата на ЦСКА Аспарух Никодимов и бившият централен нападател Михаил Гьонин, които бяха възпрепятствани от друг ангажимент.

Втората част започна с фрапантем пропуск на Кипър. В 50-ата минута Сотириу се озова сам срещу Илиев, но стреля високо над целта. След това момчетата на Хубчев започнаха по-сериозно да поглеждат към вратата на съперника, търсейки изравнително попадение. В 53-ата минута Ивелин Попов отбеляза, но беше в засада и попадението логично не беше зачетено.

В 57-ата Хубчев потърси промяна с включването на Георги Миланов. Замененият беше Краев. В 59-ата минута Кирил Десподов реализира. Тодор Неделев пусна отличен извеждащ пас към Страхил Попов, който без да овладява топката директно я центрира към далечната греда, където нападателят на ЦСКА я забоде с глава право в мрежата на Панаи за 1:1.

За Десподов това е първи гол за "А" националния ни отбор.

След изравняването "трикольорите" като че ли си върнаха настроението и заиграха още по-добре. В 68-ата минута нашите стигнаха до пълния обрат след перфектна атака. Капитанът Ивелин Попов овладя центрирана топка отдясно, изчака включването на Страхил Попов зад гърба си и чукна с пета, а от самата аутлиния десният бек пак центрира към далечната греда. Там Неделев засече отлично от воле с левия крак и прониза Панаи, хвърляйки публиката в екстаз - 2:1.

До края момчетата на Хубчев продължиха да се борят и заслужено се поздравиха с третия пореден успех в турнира. За България това е 13-а победа над Кипър от 14 мача. До момента имаме само една загуба от този противник.

ЛИГА НА НАЦИИТЕ - ГРУПИ, ПРОГРАМА, РЕЗУЛТАТИ И КЛАСИРАНИЯ

БЪЛГАРИЯ - КИПЪР 2:1
0:1 Григорис Кастанос (41), 1:1 Кирил Десподов (59), 2:1 Тодор Неделев (68)

Най-интересното от срещата:
1 - Начало на мача.
7 - Центриране на Краев, стражът на Кипър изчисти в корнер, след който не се стигна до опасна ситуация пред вратата на гостите.
19 - Намеса на Пламен Илиев. Българският вратар трябваше да избива топката в корнер след изпълнение на пряк свободен удар.
22 - Кирил Десподов получи подаване в наказателното поле на Кипър, но беше блокиран от противник и не успя да нанесе добър изстрел.
32  Пиерос Сотириу за малко да си отбележи автогол след центриране от корнер, топката прелетя на сантиметри покрай гредата в аут.
38 - Георги Костадинов получава устно предупреждение от съдията Сърджан Йованович след фаул в центъра на терена.
39  Йоанис Кусулос с жълт картон, след като задържа Георги Костадинов и спря атака на "трикольорите".
41  ГОЛ! Кипърците ни шокират, повеждайки в резултата - 0:1! Григори Кастанос отбеляза. Йоргос Меркис пусна дълъг пас по левия фланг към Авраам, където Страхил Попов се подхлъзна и му позволи да нахлуе в наказателното поле. Кипърският национал върна топката към връхлитащия Кастанос, който я засече и я изпрати в долния десен ъгъл на Пламен Илиев.
45 - Край на първото полувреме.
--------------------
46 - Начало на второто полувреме.
50  Гостите за малко да удвоят преднината си. Пиерос Сотириу пропусна сам срещу Пламен Илиев, стреляйки високо над вратата.
53 - Ивелин Попов вкара топката във вратата на гостите, но попадението правилно беше отменено заради засада. След поредното статично положение пред Костас Панаи настъпи разбъркване, Страхил Попов опита воле, но не по най-добрия начин и изпълнението му се превърна в нещо като пас към Попов, който обаче беше в засада.
57  Петър Хубчев извършва първа смяна. Краев отстъпва място на Георги Миланов.
59  ГОООЛ! Десподов изравни - 1:1! Тодор Неделев пусна отличен извеждащ пас към Страхил Попов, който без да овладява топката директно я центрира към далечната греда, където Десподов я забоде с глава право в мрежата на Панаи.
* За нападателя на ЦСКА това е първи гол за "А" националния ни отбор.

61 - "Tрикольорите" поискаха дузпа за игра с ръка на играч в синьо, съдията даде сигнал играта да продължи.
68  ГОООЛ! Тодор Неделев е точен за пълния обрат - 2:1! Ивелин Попов овладя центрирана топка отдясно, изчака включването на Страхил Попов зад гърба си и чукна с пета, а от самата аутлиния десният бек пак центрира към далечната греда. Там защитниците на Кипър позволиха на Неделев да засече от воле с ляв крак и да прониже Панаи, хвърляйки публиката в екстаз.
74  Десподов е сменен от Васил Божиков.
79  Жълт картон за Костадинов.
83  Капитанът Ивелин Попов отстъпва мястото си на Радослав Василев. Попето сложи лентата на ръката на Николай Бодуров.
89  Груб фаул на Магараса срещу Георги Миланов, жълт картон за играча на гостите.
90 - Добавеното време е 5 минути.
90+5 - Край на мача. България победи Кипър с 2:1.

Bulgaria
БЪЛГАРИЯ: 23.Пламен Илиев, 2.Страхил Попов, 14.Антон Недялков , 5.Николай Бодуров, 6.Петър Занев, 7.Георги Костадинов , 6.Симеон Славчев, 8.Тодор Неделев , 12.Божидар Краев (57  17.Георги Миланов), 19.Кирил Десподов  (74  4.Васил Божиков), 10.Ивелин Попов (83  9.Радослав Василев)
Резерви: 1.Георги Петков, 13.Благой Макенджиев, 20.Иван Горанов, 4.Васил Божиков, 5.Божидар Чорбаджийски, 2.Иван Бандаловски, 17.Георги Миланов, 21.Кристиян Малинов, 18.Галин Иванов, 22.Николай Димитров, 9.Радослав Василев, 16.Светослав Ковачев
Селекционер: Петър Хубчев

КИПЪР: 12.Костас Панаи, 6.Джейсън Деметриу, 4.Йоргос Меркис, 19.Константинос Лайфис , 3.Николас Йоану (72  9.Димитрис Христофи), 13.Йоанис Кусулос , 20.Григорис Кастанос  (65  17.Ренато Магараса), 18.Костакис Артиматас, 15.Фотиос Папулис (75  14.Онисифирос Рушиас), 10.Пиерос Сотириу, 11.Андреас Авраам
Резерви: 22.Урко Пардо, 1.Антонис Йоргалидес, 17.Ренато Магараса, 21.Йоргос Василиу, 5.Валентинос Сиелис, 2.Стефанос Муктарис, 7.Мариус Стилияну, 16.Василиос Папафотис, 23.Йоргос Економидес, 8.Герасимус Филакту, 9.Димитрис Христофи, 14.Онисифирос Рушиас
Селекционер: Ран Бен Симон

София, ст."Васил Левски"
Съдия: Сърджан Йованович

Легенда: гол , автогол , жълт картон , втори жълт картон , червен картон , смяна ,  опасна ситуация , контузия