Ботев прегази с класическото 3:0 градския си съперник Локомотив в пловдивското дерби от десетия кръг на Първа лига. Спорът между "жълто-черните" и "черно-белите" за първи път се игра без публика. Причината беше наказание на Ботев от победата с 2:1 над Левски.

При закрити трибуни в Коматево и тягостна обстановка футболистите на Николай Киров тотално прегазиха избраниците на Воин Войнов и заслужено се поздравиха с успеха. Той дойде след голове на Густаво Афонсо в 13-ата минута, Тодор Неделев в 51-ата от дузпа и Дуде Ндонгала в 79-ата.

В заключителните минути на "смърфовете" им се наложи да играят в намален състав заради червен картон на Ванчо Траянов.

*Снимки: LAP.BG

"Канарчетата" започнаха по-активно и в 13-ата минута падна първото попадение. Неделев изведе блестящо Афонсо през центъра на "черно-бялата" защита. Бразилецът преодоля хладнокръвно Илко Пиргов и с десния крак реализира първия си гол за Ботев в едва втория си двубой за тима - 1:0.

Гостите от "Лаута" можеха да възстановят равенството в 19-ата минута. След изпълнение на корнер Пауло Серджо отклони топката пред Иван Чворович, но Йордан Минев изчисти от голлинията и парира единствения шанс за "смърфовете" преди почивката.

Домакините продължиха да играят много разнообразно и на високи обороти. До почивката Неделев и Афонсо направиха пропуски, а за Локомотив мерника си пробва Мохамед Аяри, който в 40-ата минута изпрати топката на сантиметри покрай вратата на Ботев.

В 50-ата минута "канарчетата" получиха дузпа за игра с ръка на младия защитник Ивайло Марков. Неделев покачи на 2:0, изпращайки топката неспасяемо в долния десен ъгъл на Пиргов.

В 72-ата резервата Стивън Петков пропиля добър шанс, а в 77-ата последва изгонването на Ванчо Траянов за втори жълт картон. Това улесни още повече задачата на домакините, които само две минути след това поведоха с 3:0. Дуде Ндонгала отбеляза след неумела намеса на Илко Пиргов, след като преди това финтира Пламен Крумов. За французина, който е бивш играч на Славия, това бе първо попадение с екипа на "жълто-черните".

След изразителния успех Ботев събра 11 точки и вече е седми в класирането. Локомотив също има 11 точки и заедма десетата позиция.

ВСИЧКО ЗА ПЪРВА ЛИГА

Първа лига, сезон 2017/2018 - телевизионна програма

БОТЕВ (Пд) - ЛОКОМОТИВ (Пд) 3:0
1:0 Густаво Афонсо (13), 2:0 Тодор Неделев (51-дузпа), 3:0 Дуде Ндонгала (79)

Срещата по минути:
1 - Начало на мача.
5  Жълт картон за Густаво Афонсо. Новото бразилско попълнение на Ботев е санкциониран от съдията Станислав Тодоров заради симулация.
8  Първа ситуация за Локомотив. Аяри подаде на Симеон Райков пред наказателното поле на "канарчетата", крилото отправи удар по земя, изпращайки топката само на сантиметри покрай лявата греда в аут.
10  Дуде Ндонгала имаше добра възможност, след като бе оставен непокрит в наказателното поле на "смърфовете", но от малък ъгъл стреля слабо в ръцете на Илко Пиргов.
13  ГОООЛ! 1:0 за Ботев след гол на Густаво Афонсо! Бразилец получи отлично подаване от Тодор Неделев, преодоля Пиргов и отблизо се разписа. Преди да влезе топката мина през краката на Пламен Николов, който направи отчаян шпагат в опита си да предотврати гола.
19  Чворович спаси удар на Пауло Серджо, секунди по-късно Йордан Минев отби с глава от голлинията.
21 - Неделев изпълни фаул, топката тупна коварно пред Пиргов и за миг той я изпусна, но след това я овладя.
25 - Неделев изведе перфектно Балтанов, Илко Пиргов спаси шута на капитана на Ботев. След това добавката с глава на Густаво Афонсо бе слаба и вратарят на Локомотив се справи.
40  Аяри oпита да изравни след статично положение, но топката мина на сантиметри встрани от вратата на Ботев след удара му с коляно.
45+1 - Край на първото полувреме.
---------
46 - Начало на второто полувреме.
50  ДУЗПА за Ботев! Фелипе Бризола центрира от корнер към Радослав Терзиев на далечната греда, защитникът на Ботев засече с глава, след което Ивайло Марков спря с ръка и съдията Станислав Тодоров логично посочи бялата точка.
51  ГОООЛ! Неделев е точен, изпращайки топката неспасяемо в долния десен ъгъл на Пиргов - 2:0!
72  Стивън Петков пропуска да вкара. Неделев с елегантен пас подаде на Балтанов в наказателното поле на "черно-белите", а той се обърна и върна към точката на дузпата, където Петков стреля, в последния миг защитник подложи крак и топката премина на сантиметри покрай левия стълб.
77  Ванчо Траянов фаулира преодолелия го Цветомир Панов, за което получи втори жълт картон и бе изгонен. Локомотив остава с 10 човека.
79  ГОООЛ! 3:0 за Ботев след гол на Дуде Ндонгала! Играчът на домакините отбеляза след неумела намеса на Илко Пиргов, след като преди това финтира Пламен Крумов. За Ндонгала това е първо попадение с екипа на "жълто-черните".
90 - Добавеното време е 2 минути.
90+2 - Край на мача. Ботев спечели пловдивското дерби с Локомотив с класическото 3:0.

Резултат с изображение
БОТЕВ: 99.Иван Чворович, 2.Цветомир Панов, 70.Пламен Димов, 18.Радослав Терзиев, 23.Йордан Минев (83  24.Лазар Марин), 17.Лъчезар Балтанов, 14.Яя Меледже, 29.Дуде Ндонгала , 8.Тодор Неделев  (86  10.Серкан Юсеин), 7.Фелипе Бризола, 93.Густаво Афонсо   (61  20.Стивън Петков)
Резерви: 1.Даниел Кайзер, 24.Лазар Марин, 5.Кристиан Димитров, 10.Серкан Юсеин, 6.Алваро Юлиано, 20.Стивън Петков, 11.Тони Тасев
Треньор: Николай Киров

ЛОКОМОТИВ (Пловдив): 1.Илко Пиргов, 71.Пламен Крумов , 22.Пламен Николов, 44.Ивайло Марков , 25.Муса Мохамед, 17.Ванчо Траянов , 10.Веселин Марчев (55  7.Димо Бакалов), 20.Пауло Серджо, 13.Симеон Райков, 39.Парвиз Умарбаев, 11.Халед Аяри (68  77.Дино Мартинович)
Резерви: 40.Мори Диао, 6.Георги Пашов, 15.Димитър Везалов, 15.Асен Георгиев, 7.Димо Бакалов, 19.Димитър Велковски, 77.Дино Мартинович
Треньор: Воин Войнов

Пловдив, спортна база в Коматево
Съдия: Станислав Тодоров

Легенда: гол , автогол , жълт картон , втори жълт картон , червен картон , смяна ,  опасна ситуация