Европа и какво трябва да се направи, за да продължи континентът да се развива напред и нагоре. С тези въпроси занимаваха съзнанието си участниците във втората икономическа конференция на ПЕС за тази година в Брюксел.

Социалистите бяха събрали леви министри, комисари, представители на синдикатите и гражданското общество в разговор за рестарта на европейската икономика. Въпросите към лекторите и техните изказвания често предизвикваха сериозна дискусия, която засягаше нови проблеми и даваше материал за още по-задълбочен размисъл.


Сред обсъдените теми бяха начините за постигане на по-голяма социална конвергенция чрез целенасочени инвестиции, запълване на различията между различните региони на ЕС, както и между жените и мъжете в Европа.


Не бяха подминати и глобализацията, изменението на климата и технологичните промени. Освен евентуалните проблеми, които те могат да създадат обаче бе наблегнато и на възможностите, които се отварят. Така например Илва Йохансон, министър на труда на Швеция посочи, че до 2040 г. в страната ѝ ще се спре използването на петрол. Причината е дългогодишна стратегия за зелена икономика, която шведите смятат да следват.

И реформата на еврозоната беше дискутирана. Делегатите коментираха демократизиране на икономическото управление, борба с избягването на данъчно облагане и интегриране на социалните приоритети в процеса на формиране на икономическа политика - не само чрез обявяване на европейски социален стълб по-късно тази година, много необходимия план за социални действия.

Особено важна се оказа встъпителната реч на председателя на европейските социалисти Сергей Станишев, която бе посветена на социална Европа.


Думите му бяха своеобразен отговор на годишната реч на Жан-Клод Юнкер за състоянието на Европейския съюз. Както БЛИЦ писа социалистът отреди 5 основни приоритети за бъдещето на Европа.

"Ние, социалистите и социалдемократите, сме тези, които трябва да предприемат действия за преодоляване на неравенствата, премахване на несправедливостта и заставане пред обикновените хора в един все по-предизвикателен икономически свят. Нашият основен приоритет е за достойни работни места с достойно възнаграждение за всички”, посочи Станишев.


Гвоздеят в програмата бе изказването и на един от най-младите икономически професори в историята на Харвард, който от 2017 година е и специален съветник на генералния секретар на ООН Антонио Гутереш. Неговата силна реч изненада част от участниците. В обръщението си към делегатите той бе краен: Европа не работи добре, разликата в стандарта между Северната и Южната част на Европейския съюз е твърде голяма.


По думите му изоставащите страни имат нужда от устойчиви политики, които да лежат на принципите на социалната демокрация, а не либерализиране на пазарите. За да се справи с бежанската криза пък трябва да се подкрепят страните, от където идват най-много мигранти.

"Социалната демокрация е биещото сърце на почтеността на нашата планета.Това е единствената философия, която трябва да разберем, че се нуждаем от икономическо развитие, че трябва да бъде справедливо и да имаме нужда от нея да бъде зелена. Тайната за успеха на социалната демокрация е инвестиция, не съкращения - и в този контекст публичните инвестиции играят огромна роля. ", заяви още Сакс.


Според него можем да изградим бъдещето с инвестиции, не със съкращения. „Не се отказвайте от данъците, но инвестирайте в нови технологии, те са особено важни за Централна и Източна Европа", завърши речта си Сакс.

Цанка ДОНКОВА