„Нашият живот ще свърши в деня, в който замълчим за важните неща!“. С тези думи на Мартин Лутър Кинг, изречени преди 50 години, но актуални и днес, започна речта си Сергей Станишев на втората икономическа конференция на ПЕС за тази година. В Брюксел социалистите събират леви министри, комисари, представители на синдикатите и гражданското общество в разговор за възстановяване на европейската икономика. Специален гост на събитието е водещият американски икономист Джефри Сакс, който от 2017 година е и специален съветник на генералния секретар на ООН Антонио Гутереш. 

„Жан-Клод Юнкер и Емануел Макрон пропуснаха невероятна възможност: в техните добре наравени речи не споменаха най-важното: социална Европа. Днес представям пред вас моята алтернативна визия за бъдещето на ЕС. Амбицията на социалистите е на заседанието на Съвета на ПЕС през декември тази година да бъдем готови с нашия Социалдемократически план за Европа.“, заяви Станишев при откриването на конференцията в Брюксел.

„Днес Европа е в по-добра кондиция отколкото преди една или две години. Има съживяване и икономически растеж. Но безработицата и липсата на перспектива пред много европейски граждани продължават да бъдат сериозно предизвикателство. В най-проспериращия Съюз в света 17 млн. младежи са без работа, образование или обучения, а 27% от децата са в риск от бедност.“, продължи лидерът на евросоциалистите.

Станишев предложи своя визия с 5 основни политики на ЕС:

„Първото и най-важното е да работим за преодоляване на неравенствата – най-вече на социалните неравенства. По инициатива на социалистите за първи път тази година ще има среща на върха – заседание на Европейския съвет – на тема социална политика в Гьотеборг, Швеция, през декември. Очакваме най-сетне конкретен социален план за Европа. Ние ще се борим за минимална работна заплата във всички страни-членки, която да не бъде по-малка от 60% от средната за съответната държава. Ще настояваме за 5 млрд. евро годишно за Европейския план за младежта в следващия програмен период, както и за средства за Детската гаранция. Важна битка за социалистите ще бъде и да не допуснем орязването на кохезионната политика, каквото предложение има от десните. Те предвиждат намаляване на парите за кохезия с до 30%.“

Като втора важна стъпка президентът на ПЕС посочи икономическото сближаване. „През последните 10 години се наблюдават разломи между Севера и Юга и Изтока и Запада. Необходима е реформа на Икономическия и валутен съюз в посока повече прозрачност и отчетност пред ЕП, както и превенция на предстоящи финансови кризи.“

Като трето разделение Станишев посочи индустриалните разломи в ЕС. „Дигиталната икономика движи света напред, но тя е заплаха за много работни места. Ние в ПЕС искаме справедлив преход за работниците, който да ги защитава от внезапната загуба на работа. Нека не забравяме, че хората живеят в общества, а не в пазари.“

Преодоляването на демократичните разделения Станишев посочи като важна четвърта стъпка. „Днас национализмът не изглежда толкова модерен, но нека не забравяме участието им на изборите във Франция, Холандия и Австрия. Ако искаме да не даваме шанс на националистите, ние трябва да променим Европа съгласно очакванията на нейните граждани.“

„Тъй като идвам от България, за мен е важно да преодолеем и различията между Запада и Изтока – икономически и социални. В тази връзка отново призовавам да бъде прекратено двойнственото отношение към България и Румъния. Изпълнили сме критериите за членство, неприемането ни е скандал.“, завърши Сергей Станишев.