Литекс се класира за Третия квалификационен кръг на Шампионската лига. Отборът елиминира черногорския първенец Могрен (Будва) с общ резултат 5:1. На реванша в Ловеч възпитаниците на Любослав Пенев днес победиха с 3:0, а в първия мач спечелиха с 2:1 в Подгорица. В Третия квалификационен кръг ловчанлии ще спорят с полския Висла (Краков), където играе Цветан Генков. Първите мачове са на 26/27 юли, а реваншите са насрочени за 2/3 август. Литекс вече си гарантира минимум още четири мача в евротурнирите. Дори и да отпадне от Висла българският тим ще продължи в плейофите в Лига Европа.

Попаденията за днешния успех на Литекс реализираха Петър Занев, Светослав Тодоров от дузпа и Христо Янев. Двубоят се състоя на обновения стадион в Ловеч, на който присъства и националният селекционер Лотар Матеус.

Треньорът на Литекс Любо Пенев направи две промени от състава, който спечели преди седмица срещу Могрен в Подгорица. На върха на атаката на мястото на Селио Кодо днес излезе Светльо Тодоров, който вкара и двата гола за успеха с 2:1 преди седем дни. Тоди се разписа и днес от дузпа. Отляво на мястото на Мирасема днес в стартовия състав излезе Момчил Цветанов, който направи две асистенции за головете на Тодоров преди седмица в Черна гора. В защита играха познатото каре – Берберович, Пламен Николов, Бодуров и Петър Занев. Като вътрешни полузащитници започнаха Йеленкович и Георги Миланов, а отдясно по фланга Том. Зад Светльо Тодоров стартира Христо Янев.

Гостите започнаха много добре и пропиляха две атаки в първите две минути. При първата атака Пламен Николов не успя да изчисти, а при втората отново той и Бодуров изпуснаха Глушчевич, който прехвърли Виничиус, но топката излезе в аут. От тук до края на двубоя господар на терена беше Литекс и още в 3-ата минута откри резултата. След късо изпълнение на корнер Христо Янев намери Петър Занев, който от границата на наказателното поле с бомбен шут разстреля вратаря на гостите.

Много добре играха двете крила Момчил Цветанов и Том, както и Светльо Тодоров и Христо Янев в предни позиции. В атака често се включваха бековете Занев и Берберович, които тормозеха съперника. В 10-ата минута Момчил Цветанов отне топката в наказателното поле, след като гостите не успяха да я изнесат, подаде я на връхлитащия вляво Христо Янев, но той не успя да реализира. Последваха две добри атаки на Том отдясно.

В 23-ата минута съдийската тройка сгреши, след като маркира засада на Георги Миланов близо до аутлинията след подаване на Занев. Атаката беше интересна, тъй като Миланов намери Светослав Тодоров в малкото наказателно поле. В 27-ата минута Йеленкович нанесе страхотен удар от воле извън наказателното поле, но в аут. В 39-ата минута защитник на Могрен изчисти топката от главата на Светослав Тодоров, който получи центриране на Берберович отдясно.

През втората част крилата Момчил Цветанов и Том смениха местата си. Цветанов отиде отдясно, но продължи още по-силно да атакува. В 48-ата минута Том нахлу отляво в наказателното поле, Симович подложи крак и го спъна. Съдията Маринър даде дузпа за Литекс, която Светослав Тодоров превърна в гол за 2:0. Нападателят прати топката в долния десен ъгъл, а вратарят се хвърли в противоположния. След попадението домакините имаха опасна атака, но вратарят Тодорович се намеси след прострелно центриране на Момчил Цветанов отляво. Стражът на Могрен заслужава похвали, тъй като спаси тима си от тежко поражение. Тодорович спаси поне 5-6 сигурни гола с добрите си намеси, в някои от случаите с крак или тяло в последния момент спираше топката към вратата си.

В 66-ата минута “оранжевите” пропиляха нова възможност. Момчил Цветанов намери Бодуров в малкото наказателно поле, но след изстрела му вратарят на Могрен спаси в последния момент. Любо Пенев направи няколко смени в последните двайсетина минути. На мястото на Том влезе Мирасема, а вместо Светльо Тодоров се появи уругваецът Флорес. В 80-ата минута Христо Янев реализира за 3:0. Мирасема направи добър пробив, влезе в наказателното поле, финтирайки двама играчи на Могрен, след което шутира, но вратарят изби с крак. Топката се върна в краката на Янев, който направи 3:0. Пет минути преди края влезлият като резерва Флорес се прояви с чудесен самостоятелен рейд, навърза двама футболисти, стреля от границата на наказателното поле, но вратарят Тодорович отново беше на мястото си./БЛИЦ