Арсенал и Ливърпул завършиха 1:1 в зрелищното дерби на 33-ия кръг на английската Висша лига. Заради издънката "топчиите" не успяха да се доближат на 4 точки зад лидера Манчестър Юнайтед. Димитър Бербатов и съотборниците му имат 69, а селекцията на Арсен Венгер е с 63. До края на сезона във Висшата лига остават 6 кръга. Прекият сблъсък за титлата е на 1 май, когато "червените дяволи" гостуват на "Емирейтс".

И двете попадения в днешния мач паднаха в продължението на сблъсъка. Първо Робин ван Перси откри за "топчиите" от дузпа в 98-ата минута, а Дирк Кайт изравни също от 11-метров наказателен удар, изпълнен точно в 102-ата.

Съдията Андре Маринър имаше основателни причини да даде 8-минутно продължение. Срещата бе спряна за около 5 минути в средата на второто полувреме заради кошмарна контузия на капитана на "мърсисайдци" Джейми Карагър. Централният защитник, който носи лентата в отсъствието на Стивън Джерард, се сблъска с Джон Фланаган и остана да лежи на тревата. Дълго време медицинският щаб на гостите се опитва да свести бранителя, като дори му постави шина на врата и кислородна маска.

В редовното време гол така и не падна, въпреки че не липсваха положения и пред двете врати.

Същинската драма в мача дойде в 8-минутното продължение. В 97-ата Арсенал получи правото да изпълни дузпа, след като Джей Спиъринг повали Сеск Фабрегас в наказателното поле. Ван Перси застана зад топката и вкара за 1:0.

Минута по-късно Лукас Лейва бе спънат точно на границата на наказателното поле от Александър Сонг. Луис Суарес изпълни прекия свободен удар, топката рикошира в стената, отиде в Лукас. При опита си да му я отнеме Емануел Ебуе натисна отзад играча на гостите и Андре Маринър даде дузпа и за Ливърпул.

Дирк Кайт изпълни точно, донасяйки точката на "мърсисайдци" при гостуването на "Емирейтс", играно пред 60 029 зрители. /БЛИЦ

АРСЕНАЛ - ЛИВЪРПУЛ 1:1
1:0 Робин ван Перси (90+8-дузпа), 1:1 Дирк Кайт (102-дузпа)

Бирмингам - Съндърланд 2:0
1:0 Себастиан Ларсон (41), 2:0 Крейг Гарднър (66)

Блекпул - Уигън 1:3
0:1 Уго Родайега (3), 0:2 Шарл Н`Зогбиа (45+1), 0:3 Нийл Ърдли (67-автогол), 1:3 Дъдли Кембъл (83)

Евертън – Блекбърн 2:0
1:0 Лиън Осмън (54), 2:0 Лейтън Бейнс (75-дузпа)

Уест Бромич – Челси 1:3
1:0 Питър Одемвинги (17), 1:1 Дидие Дрогба (22), 1:2 Саломон Калу (26), 1:3 Франк Лампард (45)

Уест Хям - Астън Вила 1:2
1:0 Роби Кийн (2), 1:1 Дарън Бент (36), 1:2 Гейбриъл Агбонлахор (90+1)

От 17 април (неделя)
Арсенал – Ливърпул 1:1

ПРЕДСТОЯЩИ
На 19 април (вторник) от 21:45 часа
Нюкасъл – Манчестър Юнайтед
Баланс: 143 мача, 38 победи за Нюкасъл, 35 равенства, 70 победи за Манчестър Юнайтед

На 20 април (сряда) от 21:45 часа