Шалке 04 обърна до 3:1 Валенсия на реванша от 1/8-финалите в Шампионската лига и с общ резултат 4:2 се класира в следващата фаза. Така "кралскосините" изравниха най-доброто си постижение в Лигата - достигането отново на 1/4-финал през сезон 2007/08.

На реванша в Гелзенкирхен интрига имаше почти до края. Валенсия губеше с 1:2, но упорито преследваше втория си гол, който щеше да се окаже решаващ за класирането напред. Домакините пък на два пъти нацелиха и гредите.

Двубоят бе равностоен, като "прилепите" започнаха по-активно. В 17-ата минута Мехмет Топал преодоля двама играчи на Шалке 04 и центрира остро право в главата на Рикардо Коща, след което топката влетя в мрежата на Мануел Нойер - 0:1.

В 40-ата минута Джеферсон Фарфан изпълни отлично пряк свободен удар от около 25 метра и вкара за 1:1.

Домакините започнаха по-активно второто полувреме и в 52-ата минута заслужено ликуваха. Вратарят на гостите Гуаита сгреши след центриране, след това не успя да изчисти и последвалия шут, и след рикошет топката попадна в останалия сам Марио Гавранович. Швейцарският нападател би, кълбото се удари последователно и в двете греди и чак тогава премина зад голлинията - 2:1. Това бе първо попадение за 21-годишния играч в Шампионската лига в неговия дебютен мач в турнира.

Последваха няколко пропуска на нападателя на Валенсия Ариц Адуриц. Гавранович можеше да реши всичко в 81-ата минута, когато стреля, но топката срещна гредата. Малко след това Жереми Матийо пропусна да изравни за "прилепите".

Още веднъж гредата попречи на Марио Гавранович, но в добавеното време домакините все пак вкараха и трето попадение. В 94-ата минута Джеферсон Фарфан пробяга над 40 метра с топка в крака и отбеляза с прехвърлящ удар второто си попадение в мача, оформяйки крайното 3:1 за Шалке 04. /БЛИЦ

ШАЛКЕ 04 - ВАЛЕНСИЯ 3:1
(1:1 в първата среща)
0:1 Рикардо Коща (17), 1:1 Джеферсон Фарфан (40), 2:1 Марио Гавранович (52), 3:1 Джеферсон Фарфан (90+4)
ШАЛКЕ 04:
1.Мануел Нойер, 3.Серхио Ескудеро, 4.Бенедикт Хьоведес, 12.Пер Клуге (82-2.Ханс Сарпей), 19.Марио Гавранович, 22.Ацуто Учида, 21.Кристоф Мецелдер, 21.Жоел Матип (60-14.Кириакос Пападопулос), 17.Джеферсон Фарфан, 18.Хосе Мануел Хурадо (76-31.Юлиан Дракслер), 7.Раул

ВАЛЕНСИЯ
:  13.Висенте Гуаита, 2.Бруно Салтор, 4.Давид Наваро, 20.Рикардо Коща, 22.Жереми Матийо, 21.Евер Банега (70-24.Тино Коста), 5.Мехмет Топал, 11.Ариц Адуриц (75-16.Жонас), 7.Хоакин Санчес, 10.Хуан Мата, 19.Пабло Ернандес (64-9.Роберто Солдадо)