Неудържимият "Ботев" (Пловдив) победи с 2:1 като гост Нефтохимик в дългоочакваното с интерес зрелищно дерби на Югоизточната "В" група, играно пред 6000 зрители на стадион "Лазур" в Бургас.

Днешната победа е 18-а за "канарчетата" от 19 мача в шампионата на третия ни ешелон. Селекцията на Марин Бакалов вече води с цели 16 точки на втория Нефтохимик. "Ботев" е на върха с 55 точки и голова разлика 67:9, а "шейховете" останаха с 39 точки в актива си.

В герой за "канарчетата" отново се превърна Атанас Курдов, който вкара и двете попадения и вече има 29 с екипа на "Ботев" от началото на сезона. В 21-ата минута звездата преодоля бранител на Нефтохимик и със силен изстрел по земята прати топката в долния ляв ъгъл на вратата, пазена от Тодор Йорданов - 0:1.

В 43-ата минута стражът на домакините спаси сигурен гол, избивайки удар на Георги Какалов.

Малко след почивката двубоят бе прекратен за кратко от съдията Вихрен Манев, след като близо 2-хилядната агитка на гостите от Пловдив запали факли и димки. Мъглата се разстели върху терена и играчите изчакаха няколко минути, за да се вдигне. След подновяването на играта "канарчетата" продължиха да са по-активният отбор. Курдов се откъсна сам срещу вратаря Йорданов, но ударът му бе отразен.

Головата машина обаче реализира за втори път в 68-ата минута. Юношата на "Левски" изведе току-що появилия се на терена Светослав Асенов, който бе повален в наказателното поле на "шейховете" и съдията Вихрен Манев отсъди дузпа. От бялата точка звездата Курдов хладноквърно парти топката в обратния на вратаря ъгъл и с това удвои преднината на "канарчетата" - 0:2.

В 76-ата минута "шейховете" намалиха резултата. 40-годишният капитан Митко Трендафилов стреля от фаул по земя, Илия Николов се намеси несигурно и топката попадна в резервата Емил Рачев, който отблизо реализира - 1:2.

Избраниците на Ганчо Евтимов продължиха да атакуват и да се опитват да вкарат и втори гол. В 78-ата минута Илия Николов спаси коварен изстрел на Васил Деменлиев. Секунди след това бранител на "Ботев" изби топката от голлинията след удар на Милен Георгиев.

"Канарчетата" удържаха крехкия си аванс и така постигнаха 18-ата си победа от началото на сезона в Югоизточната "В" група.

Освен уникалността като хореография и футболни достойнство за мач от "В" група, агитките на двата отбора показаха и още нещо на всички останали в България - вместо да се псуват, на моменти те пееха в един глас "Българи, юнаци!", както и националния химн. /БЛИЦ

НЕФТОХИМИК - "БОТЕВ" 1:2
0:1 Атанас Курдов (21), 0:2 Атанас Курдов (68-дузпа), 1:2 Емил Рачев (76)
naftex.JPG
НЕФТОХИМИК: 1.Тодор Йорданов, 5.Диян Лефтеров, 6.Станимир Вълков, 11.Росен Благоев, 26.Милен Христов, 13.Георги Цъцъров, 7.Коста Щерев, 18.Милен Георгиев, 9.Васил Деменлиев, 20.Митко Трендафилов
Треньор: Ганчо Евтимов

"БОТЕВ":
23.Илия Николов, 17.Петко Фанев, 5.Ангел Рахов, 3.Димитър Байрев, 26.Антон Огнянов (89-2.Васил Василев), 19.Васил Гуджев, 4.Владимир Байрев, 22.Недко Миленов (66-7.Светослав Асенов),  20.Николай Манчев, 14.Георги Какалов, 25.Атанас Курдов
Треньор: Марин Бакалов

Бургас, ст. "Лазур" - 6000 зрители
Съдия: Вихрен Манев
Жълти картони:
Васил Деменлиев (Нефтохимик); Ангел Рахов, Георги Какалов, Атанас Курдов ("Ботев")

Гигант (Съединение) - Тунджа (село Ягода) 2:1

Резултатите по кръгове: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19