Шахтьор (Донецк) се класира за първи път в историята си за елиминационната фаза на Шампионската лига, след като постигна безапелационна победа с 3:0 при гостуването си на Партизан в Белград. Всичките голове паднаха през второто полувреме - в рамките на 16 минута, като техни автори станаха Тарас Степаненко (52), Жадсон (59) и Едуардо да Силва (68). По този начин Шахтьор излезе на първо място в група "H" с 12 точки. Партизан пък записа пета поредна загуба в Шампионската лига и е на последно място в класирането.

Томаш Хюбшман остана извън групата на Шахтьор заради наказание, докато 21-годишният Тарас Степаненко направи в Белград своя дебют в евротурнирите. Едуардо да Силва, който донесе победата на своя отбор срещу Арсенал, бе оставен на резервната скамейка за сметка на Дъглас Коща. За домакините започнаха Иван Стеванович, Стефан Бабович и Милан Смилянич, вместо Милкович, Боя и Ивица Илиев.

Още в първите секунди играчите на Партизан поставиха под напрежение стража на Шахтьор Пятов, като първо Илич стреля опасно, а при последвалия  ъглов удар  Кръстаич бе близо до гола. След това и Клео пропусна целта. Владимир Стойкович пък спаси отбора си от сигурен гол, след като извади силен удар на Гай в 17-ата минута. Малко по-късно отново Кръстаич бе близо до гола след хубаво изпълнение на пряк свободен удар, при което добре се намеси пак Пятов. В края на полувремето Степаненко пропусна отблизо да открие резултата в полза на Шахтьор.

В 52-ата минута, дебютантът Степаненко отри резултата в полза на гостите, след като се възползва най-добре от едно разбъркване в наказателното поле на Партизан след ъглов удар и отблизо разстреля Стойкович. Само седем минути по-късно Шахтьор удвои аванса си след гол на Жадсон. Бразилецът бе намерен от Сърна в наказателното поле и с удар с десния крак направи резултата 0:2. В 68-ата минута Едуардо, който се появи като резерва, направи преднината на гостите класическа, след като отблизо засече центриране на Вилиан отдясно.

Шахтьор (Донецк) вече е на първо място в група "H" с 12 точки, докато Арсенал и Брага имат по девет. В заключителните мачове от груповата фаза Арсенал приема Партизан, а Брага гостува в Украйна на Шахтьор. /БЛИЦ

Партизан - Шахтьор (Донецк) 0:3
0:1 Тарас Степаненко (52), 0:2 Жадсон (59), 0:3 Едуардо (68)

_1Партизан:
88.Владимир Стойкович, 3.Иван Стеванович, 20.Младен Кръстаич, 8.Радослав Петрович (64-4.Мохамед Камара-Медо), 13.Марко Йованович, 25.Стефан Бабович, 22.Саша Илич (84-77.Ивица Илиев), 18.Александар Лазевски, 10.Алмами Морейра (73-23.Александар Давидов), 9.Клео, 99.Милан Смилянич

Shakhtar_1.jpgШахтьор: 30.Андрий Пятов, 27.Дмитро Чигрински, 33.Дарио Сърна, 26.Разван Рац, 19.Олексий Гай (74-90.Виталий Виценец), 15.Тарас Степаненко, 20.Дъглас Коща (62-11.Едуардо), 44.Ярослав Ракицкий, 8.Жадсон (75-29.Алекс Тейшейра), 10.Вилиан, 9.Луис Адриано