Изненадата в първия ден на на Мондиала по баскетбол бе в мача между световния и европейски шампион Испания и Франция. Испанците сякаш бяха подценили съперника си, и това им изигра повече от лоша шега. Фаворитът за титлата загуби от "петлите" с 66:72 в мач от Група "D", игран в Измир.

Срещата започна добре за испанците, които поведоха с 18:9 след първата част. Във втората обаче нещата се обърнаха и след 18:10 за Франция, "петлите" се доближиха само на точка от съперника си. Третата част бе равностойна и след края й разликата остана същата - една точка в полза на испанците. Срещата вървеше при равен резултат до 53:53 в последната част. Тогава Никола Батюм вкара два наказателни удара и тройка и даде 5 точки аванс на французите. Малко след това преднината на тима стана двуцифрена и при 65:54 1,20 минути преди края "петлите" се виждаха победители. Испанците опитаха всичко възможно, за да стигнат до обрат, но разликата вече бе станала прекалено голяма. Така Франция започна с победа със 72:66, докато испанците ще трябва сериозно да променят поведението си на игрището, ако искат да защитят титлата си.

Микаел Жьолабал вкара 16 точки и хвана 6 борби за победата. Никола Батюм добави 14, а Андрю Албиси - 13 точки за Франция. За Испания Хуан Карлос Наваро беше най-резултатен със 17 точки. Руди Фернандес добави 13.

В другите две срещи от Група "D" Литва победи Нова Зеландия с 92:79, а Ливан се наложи над Канада с 81:71.

Днешните мачове са Литва - Канада, Ливан - Франция и Испания - Нова Зеландия. /БЛИЦ