Австралия се наложи драматично над Йордания само с една точка – 76:75, в първи мач от Група "А" на световното първенство по баскетбол в Турция. Във втората среща от групата Сърбия срази Ангола с 94:44, а в последната Аржентина победи Германия със 78:74.

В първия мач за деня Йордания започна много силно, като в средата на първата част водеше с 10:3 срещу Австралия. До края на десетката разликата се запази и йорданците имаха предимство при 18:12. През втората четвърт Австралия успя да се доближи максимално до съперника, но въпреки това не взе водачеството, изоставайки с 2-3 точки до самия край на полувремето. В последните атаки обаче Йордания записа серия от 4:0, за да поведе с 37:32. В началото на второто полувреме Йордания успяваше да запази водачеството умело, въпреки сериозните опити за обрат на австралийците. В средата на третата част разликата беше само 4 точки – 47:43, а в нейния край "кенгурата" поведоха за първи път в срещата при 56:55 в своя полза. Последните 10 минути бяха изключително оспорвани и интересни. Дълго време разликата беше по-малка от 2 точки, докато Йордания не взе лидерството при 69:64 при оставащи 3 минути до края. 30 секунди преди сирената Австралия намали изоставането си до точка – 74:75, а в оставащото време Дейвид Андерсен вкара два наказателни удара, давайки победата на тима си със 76:75.

За победителите най-резултатен с 23 точки и 9 борби беше Алекс Марич. Дейвид Андерсен се включи с 22 точки, 9 борби и 4 асистенции, а Патрик Милс добави 10 точки за победата. За Йордания дабъл дабъл от 20 точки и 10 борби реализира Заид Абас.

В срещата между Сърбия и Ангола интересни бяха само първите 3-4 минути. След тях сърбите веднага започнаха да увеличават преднината си и след серия от 18:3 точки в своя полза имаха голяма преднина след 10 минути игра – 25:9. До почивката разликата продължи да нараства, а сърбите вече бяха пречупили съперника. След първото полувреме резултатът беше 43:18. Въпрос на време беше преднината на Сърбия да достигне 30 точки, като това се случи през третата четвърт. Въпреки отсъствието на наказаните си играчи, западните ни съседи контролираха случващото се на терена. Те водеха с 61:27 при оставащи 10 минути до края. През последната четвърт отборите оформиха крайния резултат и срещата завърши при категоричното 94:44 в полза на Сърбия. За победителите 22 точки вкара Александър Рашич. За Ангола с 10 точки завърши Олимпио Сиприано.

Мачът между Аржентина и Германия започна равностойно, но въпреки това лек превес имаха аржентинците. След първата част те водеха с 5 точки - 23:18. Разликата се запази в началото на втората част, но в нейния край германците изравниха за 36:36 и поведоха при 42:39 след първото полувреме. След паузата Аржентина бързо изравни за 49:49, след което успя да се откъсне напред и след много силна отборна игра да поведе с 11 точки за 65:54. Германците обаче успяха бързо да се върнат в мача и само 4 минути преди края се приближиха на точка от съперника - 69:70. До края Аржентина съумя да се възползва от ситуацията по-добре и се поздрави с крайното 78:74.

За победителите най-силен с 27 точки и 8 борби беше Карлос Делфино. Луис Скола наниза 20 точки. За Германия Демонд Грийн завърши с 20 точки.

Днешните мачове от Група "А" са Йордания - Ангола, Сърбия - Германия и Аржентина - Австралия. /БЛИЦ