Волейболните ни национали отвяха Южна Корея с 3:0 гейма (25:22, 25:21, 25:22) в четвъртия си мач от група "А" на Световната лига. Това бе втори пореден успех за нашите, които и вчера се наложиха със същия резултат при гостуването в Инчеон. В първите две срещи избраниците на Силвано Пранди записаха загуби от Бразилия.

След днешния успех България заема второ място в групата със 7 точки. Начело са холандците с 9, които постигнаха победа с 3:0 гейма (26:24, 25:23, 25:23) над Бразилия (с 5 точки) в първия мач между двата тима. Втората среща на двата ни съперника е тази нощ.

Матей Казийски и компания поведоха набързо в началото на мача с 3:1 и 5:2 след отлична двойна блокада. Тодор Алексиев направи 6:3 след мощна атака, дошла след дълго разиграване и страхотни спасявания на корейците в защита. Последваха три поредни точки за домакините и те съумяха да изравнят до 6:6. Атака на Николай Николов и грешна корейска атака изведоха България напред с 8:6 при първото техническо прекъсване. Мощна атака на Владо Николов изведе националния ни тим напред с четири точки – 12:8. Последва технично отиграване на Матей Казийски от втора линия и България поведе с 14:9. Второто техническо прекъсване дойде при 16:13 за селекцията на Пранди. Владо Николов заби мощно за 20:15. Корейците успяха да намалят до 20:21 след атака на Хюн-Йон Ха. Тук Силвано Пранди взе прекъсване, което даде резултат и България успя да спечели първата част с 25:22.

Волейболните ни национали стартираха вихрено втория гейм и поведоха с 5:1 благодарение на силни атаки на Владо Николов, Тодор Алексиев и феноменална единична блокада на Виктор Йосифов. Казийски направи резултата 6:2 с отлично отиграване на много ниска топка. Две мощни атаки на Тодор Алексиев доведоха до 9:5. Две поредни технични атаки на Матей Казийски дадоха преднина от 6 точки – 12:6. Разликата се запази и при второто техническо прекъсване - 16:10 за България. Последваха 4 поредни точки за домакините – 14:16. Владо Николов отново направи аванса на България от 6 точки при 21:15. Корейците съумяха да върнат 3 точки и намалиха до 19:22 след блокаут на Юн-Суу Шин. Влезлият като резерва Теодор Тодоров изведе България до гейм-бол - 24:20, след бърза атака през центъра. Тодор Алексиев заби и последната точка във втория гейм за 25:21 след мощна атака по диагонала.

В третия гейм домакините успяха да запишат 5 поредни точки и да поведат с 5:0. Тук Силвано Пранди пусна в игра Методи Ананиев на мястото на Матей Казийски. Още при първото си докосване на топката Ананиев реализира за 1:5. Теодор Тодоров намали до 3:6. Въпреки известният подем в играта на България корейците дръпнаха с 4 точки при първото техническо прекъсване – 8:4. Бърза атака на Николай Николов през центъра и 5:8. Троен български блок намали резултата до 6:8. Ас на Владо Николов почти стопи разликата - 7:8, след което наставникът на Южна Корея поиска прекъсване. Силната игра на Владо Николов завърши с нова точка от атака по правата - 8:8. Капитанът на България изведе тима ни напред с технично отиграване - 9:8. Последваха 6 изравнявания на резултата от 9:9 до 15:15. България поведе с 16:15 при второто техническо прекъсване, след като Хак-Мин Ким би сервис в мрежата. Националите ни успяха да поведет с 2 точки - 18:16, след ас на Тодор Алексиев. Корейците намалиха до 19:20, Владо Николов изведе България само на 2 точки от победата в мача при 23:20, но домакините намалиха до 22:23 след атака на Хак-Мин Ким последвала след страхотна защита на корейците. Капитанът ни завърши мощно атака, за да се стигне до мач-бол при 24:22. Мощен сервис отново на Владо Николов затрудни организирането на атака на корейците и Хак-Мин Ким прати топката в аут. Така България спечели третата част с 25:22 и мача с 3:0 гейма.

Капитанът Владо Николов бе най-резултатен за България с 15 точки (1 ас, 1 блок, 65,00 % ефективност в атака), Тодор Алексиев добави 11. На 19 и 20 юни на волейболните ни национали предстоят две гостувания на Холандия. /БЛИЦ

ЮЖНА КОРЕЯ - БЪЛГАРИЯ 0:3 (22:25, 21:25, 22:25)

ЮЖНА КОРЕЯ
: Сун Су Хан - 1 точка (1 ас, 0 атаки, 0 блокади), Хак Мин Ким - 14 (1, 13, 0), Хи Жин Ко, Хюн Йонг Ха - 9 (2, 5, 2), Янг Су Шин - 1 (0, 1, 0), Жун Бум Парк - 8 (0, 8, 0), либеро О Хюн Йео, Сунг Мин Мун - 2 (0, 2, 0), Донг Жин Канг - 5 (1, 4, 0), Юнг Сук Шин - 5 (0, 2, 3), Канг Жу Ли, Тае Унг Чой, старши треньор Чи Йонг Шин

БЪЛГАРИЯ:
Андрей Жеков - 4 точки (2 аса, 1 атака, 1 блокада), Владимир Николов - 15 (1, 13, 1), Матей Казийски - 5 (0, 4, 1), Тодор Алексиев - 11 (1, 9, 1), Николай Николов - 6 (0, 3, 3), Виктор Йосифов - 6 (0, 3, 3), либеро Теодор Салпаров - 1 (0, 1, 0), Владислав Иванов, Теодор Тодоров - 3 (0, 3, 0), Методи Ананиев - 3 (0, 2, 1), старши треньор Силвано Пранди