Барселона тръгна с издънка новата година в Примера дивисион. Тимът направи 0:0 като гост на Еспаньол в каталунското дерби. Това е трето реми за Луис Енрике и компания в последните четири двубоя в първенството, на което се дължи и приближаването на преследвачите Атлетико (Мадрид) и Реал (Мадрид). Барса е с 39 точки, но може да бъде задминат по-късно, когато Атлетико (Мадрид) приема Леванте.

Луис Енрике пусна най-доброто, с което разполага, като в атака стартираха Меси, Суарес и Неймар. В началото Еспаньол игра доста енергично, пресираше звездите на Барселона, което явно ги обърка. Едва към 20-ата минута Неймар и Меси успяха да направят обичайното си двойно подаване в наказателното поле, след което бе потърсен Суарес, но не се стигна до голово положение. Последва опасен удар след корнер за Еспаньол, при който се наложи Пике да чисти пред голлинията. В 33-ата минута след центриране отдясно топката се удари в ръката на Масчерано и играчите на Еспаньол поискаха втори жълт картон. Съдията Гонсалес Гонсалес, отнесъл много критики за мача Реал Мадрид - Реал Сосиедад, обаче не показа картон на бранителя на Барса..

Втората част започна със силен натиск на гостите от "Камп Ноу". В 48-ата минута Суарес премина между двама бранители, влезе в наказателното поле, а там Неймар беше спрян от отчаяно протегнат крак от защитник, когато вратарят беше на земята. В 50-ата топката премина голлинията на Пау Лопес, но след правилно отсъдена засада. В 55-ата минута Суарес уцели гредата, след като преодоля излезлия да го пресрещне вратар. В 76-ата Неймар изпълни атрактивна ножица от 15 метра, но Пау Лопес плонжира и улови. Последните десетина минути Барселона тотално натика противника в наказателното поле, но като че ли нямаше идея как да бъде преодоляна сгъстената отбрана.

Атлетико (Мадрид) - Леванте (F+ HD)
Баланс: 20 мача, 12 победи за Атлетико (Мадрид), 3 равенства, 5 победи за Леванте
Райо Валекано - Реал Сосиедад
Баланс: 32 мача, 12 победи за Райо Валекано, 6 равенства, 14 победи за Реал Сосиедад
19:15 ч.
Депортиво (Ла Коруня) - Виляреал (F+ HD)
Баланс: 26 мача, 11 победи за Депортиво (Ла Коруня), 5 равенства, 10 победи за Виляреал
03.01.16
19:15 ч.
Атлетик (Билбао) - Лас Палмас
Баланс: 64 мача, 31 победи за Атлетик (Билбао), 17 равенства, 16 победи за Лас Палмас
03.01.16
21:30 ч.
Валенсия - Реал (Мадрид) (Sport +)
Баланс: 160 мача, 43 победи за Валенсия, 34 равенства, 83 победи за Реал (Мадрид)