Лидерът в “Б” група Монтана изхвърли от турнира за Купата на България лидера в “А” група ЦСКА. Домакините губеха с 0:1, но успяха да обърнат развоя на 1/16-финалния мач и да спечелят с 2:1 след продължения.
Феновете се чудеха кой е водачът в елита и кой във втория ни ешелон.

Тони Силва даде преднина за гостите в 73-ата минута, разписвайки се с глава. В 80-ата минута бившият футболист на “Левски” Мирослав Антонов изравни, след като прехвърли по брилянтен начин вратаря Якуб Дивиш. В последната минута на първото продължение Сергей Георгиев отбеляза и донесе големия успех на Монтана.

ЦСКА излезе с тежката си артилерия, но без основните си защитници – капитанът Валентин Илиев и Александър Тунчев.

Стойчо Младенов заложи на схема 4-3-2-1, която не му носеше успех. Изнесеният напред нападател Серджиу Буш оставаше изолиран и рядко играеше с топката. “Червените” се опитваха да имат превес по фланговете, където през десетина минути Карачанаков и Милисавлевич си сменяха местата, а Кукоч често се включваше по лявото крило. Ефект обаче нямаше. Точно обратното.

От своя Монтана бе много по-активният отбор в началото, когато в рамките на няколко минути създаде най-чистите положения за гол през първото полувреме. Най-интересната ситуация бе в 25-ата минута. Плътен удар на Сергей Георгиев по диагонала срещна дясната греда. Топката попадна в Мирослав Антонов, който стреля, но топката се отби у Причиненко. Георгиев отново би, този път с глава, и застаналият през голлинията Антонов прати кълбото в мрежата. Нападателят обаче беше в засада и попадението правилно беше отменено.

В средата на терена имаше много брак в действията на Фелипе и Маркиньос. Последният се отчете с десетина неточни паса и загуба на няколко единоборства. Домакините пък разчитаха на дълги подавания, които не веднъж заварваха неподготвени защитниците в червено. Доста активно играха Сергей Антонов, Ерик Почански и Иван Минчев.

На почивката Стойчо Младенов направи две смени – извади халфа Фелипе и пусна нападателя Жоаким, а Тони Силва смени Карачанаков. Това доведе и до корекция на схемата, която се трансформира в 4-4-2. Но и с двама чисти нападатели ЦСКА не създаде голови положения пред вратата на съперника. Двайсетина минути по-късно Младенов се върна към първоначалната постройка – 4-3-2-1, когато Соарес замени Буш.

Всички тези корекции поосвежиха действията на “червените”, които като цяло обаче не се представиха добре през вторите 45 минути. И въпреки това гостите първи откриха резултата в 73-ата минута. Бергонси чудесно изведе с дълъг пас Милисавлевич по лявото крило. Сърбинът центрира, Жоаким се размина с топката, но Тони Силва я заби с глава в долния ляв ъгъл на Ивайло Василев – 0:1.

Ферарио Спасов веднага реагира с три смени, включвайки в игра и опитния Здравко Лазаров. Резултатът на закъсня. Мирослав Антонов получи дълъг пас (от онези, които толкова много затрудняваха “червените”) и по прекрасен начин прехвърли Дивиш. Чешкият вратар пак сгреши, макар и не толкова детински както на мача с Черно море във Варна, но гафът му отново доведе до гол. Домакините заслужено изравниха, а две минути по-късно бяха ощетени от съдията. Здравко Лазаров бе намерен чудесно в наказателното поле, но страничният рефер вдигна несъществуваща засада. Миг преди сигнала на арбитъра вратарят Дивиш влезе в краката на ветерана, а от повторенията се видя, че това бе нарушение и трябваше да бъде отсъдена дузпа. Маркираната засада обаче влезе в действие и в тази ситуация Монтана бе ощетен.

ЦСКА можеше да измъкне победата в редовното време, но последователни удари на Соарес и Силва не намериха целта. Така се стигна до продължения. И когато “червените” уж привидно държаха нещата в свои ръце, те рухнаха в 105-ата минута. Много активният Почански центрира отдясно, Сергей Антонов изпревари Тончи Кукоч и с крак отбеляза отблизо – 2:1 за Монтана.

През второто продължение ЦСКА неистово се мъчеше да изравни, но ефективността в играта бе нулева. Най-интересните ситуации видяхме в рамките на минута и половина. Първо Тони Силва изпусна да изравни. Португалецът би, топката рикошира и вратарят Василев с огромни усилия майсторски изби в корнер. После последва бърза контраатака на домакините, при която Миро Антонов изскочи срещу Дивиш и отново опита да го прехвърли, но този път неточно.

В крайна сметка Монтана напълно заслужено ликува срещу ЦСКА, в чийто редици в стартовия състав имаше само двама българи – Карачанаков и Апостол Попов, а после на терена остана само Апата.

Успехът ще подейства като допинг на домакините, които буквално разказаха играта на своя съперник. Загубата пък ще се отрази негативно на “червените” преди гостуването им на Берое в неделя. ЦСКА хем хвърли много сили, хем игра 120 минути, а накрая и отпадна. Нещо, което се превърна в традиция за “армейците” в турнирите, когато са водени от Стойчо Младенов.