ЦСКА победи “Ботев” (Пд) с 2:0 на “Армията” и се завърна на второто място, измествайки Литекс. Омар Косоко в началото на второто полувреме и Иван Стоянов в самия край отбелязаха попаденията.  Гостите разочароваха през 90 процента от мача, а опитите им да стигнат до гол едва във финалните минути не доведе до резултат.

Головете
50 – Омар Косоко намери чудесно Мартин Петров, който още по-чудесно центрира отляво и бенинецът с красив удар с глава изпрати топката в десния ъгъл на Стаховяк.
90 – Маркович, възползвайки се от разредената отбрана на гостите, пусна топката към наказателното поле, където Иван Стоянов я пое и с плътен шут оформи крайното 2:0.

Схемите и тактиката
ЦСКА започна с 4-2-3-1
Вратар – Райс Мболи
Десен бек – Апостол Попов, ляв бек – Жереми Фо-Поре, централни защитници – Крачунов и Менди. Опорни халфове – Сънди и Чочев. По десния фланг – Иван Стоянов, по левия фланг – Мартин Петров. На върха на атаката – Омар Косоко

“Ботев” (Пд) започна с 4-4-2
Вратар – Адам Стаховяк
Десен бек – Йордан Христов, ляв бек – Филип Филипов, централни защитници – Александру Бенга и.Сърджан Лукин. Халфове – Анисе и Иршак, По десния фланг – Вандер, по левия – Куртеан. На върха на атаката – Хамза и Доре.

Станимир Стоилов изненадващо заложи на двама нападатели в лицето на Хамза и Доре. Въпреки това наставникът на гостите се бе погрижил достатъчно добре да спре атаките на ЦСКА както фронтално, така и по фланговете. През първото полувреме не станахме свидетели на кой знае колко чисти положения пред нито една от двете врати. “Червените” се опитаха да притиснат съперника в началото, но опитите им достигаха само до границата на наказателното поле. В първите минути Мартин Петров не успяваше да се справи с Йордан Христов. От другата страна на терена пък младият Филип Филипов също затрудняваше Иван Стоянов. Единствено Косоко в офанзивен план се мъчеше да притесни защитата на “Ботев”, но това така и не доведе до реална опасност, камо ли до гол. От своя страна ЦСКА се погрижи за опазването на Хамза и Доре, като Менди постоянно бе залепен за тъмнокожия гигант.

През второто полувреме ЦСКА започна по-активно. Мартин Петров заигра на по-добро ниво, Косоко – също и именно двамата сътвориха първото попадение.
След гола Стойчо направи промяна, изваждайки Мартин и пускайки на неговото място Тони Силва. Това доведе до рокада по фланговете – Иван Стоянов премина вляво, а младият португалец вдясно. По-късно Младенов смени и голмайстора Косоко, който по всичко личеше, че се преумори, и включи в игра Иван Маркович. Тази смяна също бе последвана от ротация – Гъргоров мина на върха на атаката, а Маркович зае мястото му в халфовата линия. В тези минути ЦСКА заложи на преса, което съвсем обърка пловдивчани. “Червените” притиснаха гостите чрез атаки по лявото крило. Не само Иван Стоянов, но и Ивайло Чочев затрудниха максимално Йордан Христов, който след почивката на няколко пъти се пропукваше.
Станимир Стоилов реагира едва 15 минути преди края, когато извърши двойна смяна. Той пусна в игра Мариян Огнянов и Ромарио съответно на мястото на Куртеан и Иршак. Вандер веднага премина вляво, а Ромарио – отдясно. Идеята с включването на Огнянов пък бе ясна – залагане на по-офанзивен стил, тъй като Иршак е по-дефанзивен футболист. След като Вандер се чувстваше некомфортно и на новата си позиция, Стоилов направи последната си смяна, давайки шанс на Луис Педро.
И буквално в последните минути “Ботев” изригна, създавайки две стопроцентови положения. Първо Хамза нанесе хубав удар, след който топката се отби в горната греда. Секунди след това Доре от непосредствена близост не успя да изравни. Неписаното и тривиално правило “когато не вкараш, ще ти вкарат” стана реалност в последните секунди. ЦСКА вкара втори гол и спечели заслужено с 2:0.

Героите на мача
Омар Косоко. Бенинецът бе най-добрият на терена не само заради отбелязания гол. На няколко пъти той показа завидна техника, като в един от случаите развинти цели трима защитници на пловдивчани.

Съдийството и спорните моменти
Нямаше кой знае какви спорни моменти. Нито един от двата тима не претендира и не отправи критики към главния съдия.

МАЧЪТ ПО МИНУТИ - ТУК!

ЦСКА - "БОТЕВ" (ПД)
2:0
1:0 Омар Косоко (50), 2:0 Иван Стоянов (90+3)
Съдия:
Никола Попов

ЦСКА: 92. Райс Мболи, 4. Стивън Сънди jalt.jpg, 6. Джаксън Менди jalt.jpg, 17. Мартин Петров (smqna.jpg 59 - 7. Тони Силва), 18. Ивайло Чочев, 19. Апостол Попов, 20. Омар Косоко topka.jpg (smqna.jpg 65 - 28. Иван Маркович), 23. Емил Гъргоров (к) (smqna.jpg 90 - 26. Гуидо Ди Вани), 37. Жереми Фо-Поре, 66. Пламен Крачунов jalt.jpg, 73. Иван Стоянов topka.jpg
Резерви: 99. Стоян Колев, 5. Тодор Янчев, 7. Тони Силва, 21. Венцислав Василев, 26. Гуидо Ди Вани, 27. Браян Ереро, 28. Иван Маркович
Старши треньор: Стойчо Младенов

"Ботев": 1. Адам Стаховяк, 3. Феребори Доре jalt.jpg, 4. Срджиан Лучин, 6. Александру Бенга jalt.jpg, 8. Александру Куртеан (smqna.jpg 76 - 7. Мариян Огнянов), 9. Юнес Хамза, 10. Вандер Виейра jalt.jpg (smqna.jpg 82 - 15. Луис Педро), 11. Йордан Христов (к), 16. Томаш Иршак (smqna.jpg 76 - 22. Ромарио Кортзорг), 17. Анисе, 28. Филип Филипов jalt.jpg
Резерви: 27. Илия Николов, 7. Мариян Огнянов, 15. Луис Педро, 19. Иван Цветков, 22. Ромарио Кортзорг, 24. Димитър Везалов, 83. Сивард Спрокел
Старши треньор: Станимир Стоилов