Шампионът на Испания Барселона постигна трудна победа с 1:0 при гостуването на Еспаньол в градското дерби от 31-ия кръг на Примера дивисион. Градското дерби обаче не мина без скандал. Каталунците се добраха до успеха след спорна дузпа в края, реализирана от Лионел Меси.

В 75-ата минута Фабрегас пробва подаване към нахлуващия в наказателното поле на Еспаньол Неймар, бразилецът искаше да овладее на гърди, но си послужи с лявата ръка, а Хави Лопес в желанието си да му попречи също игра с ръка. Съдият Клос Гомес обаче забеляза само действията на бранителя на домакините и посочи бялата точка пред изумените погледи на играчите, феновете и треньорския щаб на Еспаньол. Меси беше безкомпромисен и с точен изстрел опъна мрежата зад Кико Касия - 0:1.

Стражът на Еспаньол не успя да отгатне посоката, както не очакваше грешката на Лопес в 83-ата минута. Тогава защитникът на домакините беше прехвърлен от дълго подаване, което позволи на Меси да овладее. Касия напусна наказателното си поле, за да го блокира, но спря с ръка прехвърлящият изстрел на аржентинеца. Логично стражът бе отстранен с директен червен картон, а тъй като Хавиер Агире беше извършил и трите си смени, Хави Лопес застана под рамката в оставащите 10-ина минути. Към края появилият се на смяна за Барселона Алексис Санчес можеше да се възползва от това, но копването му срещу сложилия ръкавиците бранител излезе в аут.

Така каталунците изковаха ценното 1:0 при гостуванрто на "Корнея-Ел Прат" и събраха 75 точки. Меси и компания засега са пред Атлетико (Мадрид), който е временно втори със 73. Реал (Мадрид) пък е трети със 70 точки, докато Еспаньол има 40 и заема 8-ото място.

Eспаньол - Барселона 0:1
0:1 Лионел Меси (77-дузпа)