Черноморец размаза Нефтохимик с категоричното 4:0 в бургаското дерби, с което се даде началото на междинния 29-и кръг в "А" група. По този начин "акулите" на Димитър Димитров-Херо постигнаха трета поредна победа в шампионата и запазиха шансове за спасение, докато "шейховете" са вече в "Б" група. Освен това Черноморец най-после успя да прекъсне лошата си серия срещу градския съперник Нефтохимик. "Акулите" не бяха побеждавали "шейховете" повече от 10 години, но тази вечер ги разбиха с убедителен резултат.

Срещата започна с минута мълчание в памет на убития в София фен на Черноморец Тодор Тотев.

Два гола отбеляза младежкият национал Милчо Ангелов, а по едно попадение добавиха Симеон Райков и Жереми Манзоро. "Шейховете" могат да бъдат доволни, че не загубиха с още по-голям резултат, тъй като съперникът пропиля много положения. Лъчезар Балтанов пък пропусна дузпа в началото на втората част.

Бургаско дерби всъщност нямаше. Селекцията на Златко Янков не успя да се противопостави на играчите в синьо, които контролираха събитията на стадион "Лазур". Чак в 65-ата минута дойде първият удар към вратата на Черноморец, на която Младен Живкович скучаеше. Тогава Живко Петков пробва изстрел, получи се рикошет и топката излезе в корнер, а след изпълнението му не се случи нищо интересно. За цял мач "шейховете" така и не съумяха да създадат реална голова опасност.

Почти през цялото време играчите на Херо атакуваха, като още от началото започнаха опасностите пред Костадин Георгиев. Именно стражът на "шейховете" донякъде има вина за първите два гола. В 20-ата минута Симеон Райков откри резултата със силен изстрел от границата на наказателното поле, при който Георгиев не се намеси много убедително - 1:0. В 30-ата вратарят подари топката на Черноморец, Ванчо Траянов я овладя на дясното крило и центрира, а оставеният непокрит в малкото наказателно поле Милчо Ангелов засече с глава, като я прокара между краката на Костадин Георгиев за 2:0.

В 51-ата минута Лъчезар Балтанов пропусна да вкара от дузпа, която съдията Станислав Тодоров отсъди за нарушение на Станислав Жеков срещу Симеон Райков. Балтанов стреля слабо от бялата точка, Костадин Георгиев се хвърли в левия си ъгъл и спаси.

В 58-ата обаче резултатът вече стана 3:0. Бранителите в зелено действаха неразчетено, Карлос Фонсека подаде успоредно на голлинията към младежкия национал Милчо Ангелов, който се разписа за втори път в мача.

Седем минути преди края "акулите" стигнаха до нов гол. Резервата Жереми Манзоро получи топката в наказателното поле от Балтанов, с лекота премина между двама играчи на съперника и от 10-ина метра реализира под гредата за 4:0.

Така Черноморец си отмъсти на градския съперник за двете загуби в редовния сезон. Тогава Нефтохимик победи с 3:2 и 1:0. Черноморец записа трета поредна победа от началото на втората седмица и вече все по-сериозно мисли за спасението. "Акулите" са с 31 точки, докато първият спасяващ се към момента - Славия има 34. "Белите" обаче са и с мач по-малко. Нефтохимик пък остава с едва 12 точки и няма шанс за оцеляване в "А" група.

Мачът по минути - ТУК!

ЧЕРНОМОРЕЦ - НЕФТОХИМИК 4:0
1:0 Симеон Райков (20), 2:0 Милчо Ангелов (30), 3:0 Милчо Ангелов (58), 4:0 Жереми Манзоро (83)

ЧЕРНОМОРЕЦ: 1.Младен Живкович, 13.Траян Траянов, 17.Ванчо Траянов (к), 21.Александър Дамчевски, 23.Чико Гомес, 25.Крум Стоянов, 30.Лъчезар Балтанов, 11.Симеон Райков (76-14.Жереми Манзоро), 45.Славчо Шоколаров, 87.Карлос Фонсека, 7.Милчо Ангелов (60-70.Бранимир Костадинов)
Резерви: 32.Стефано Кунчев, 3.Мартин Димов, 8.Милен Гамаков, 14.Жереми Манзоро, 19.Станислав Дрянов, 44.Венелин Филипов, 70.Бранимир Костадинов
Треньор: Димитър Димитров

НЕФТОХИМИК: 90.Костадин Георгиев, 4.Диян Лефтеров, 5.Георги Петков (53-14.Емануил Манев), 81.Ивелин Янев, 20.Юри Иванов, 25.Николай Костов, 23.Станислав Жеков, 32.Любомир Божинов, 10.Галин Димов (59-7.Симеон Мечев), 21.Коста Янев (к), 11.Живко Петков (76-9.Ерай Карадайъ)
Резерви: 22.Пламен Колев, 19.Михаел Орачев, 69.Петров, 99.Евтим Димитров, 7.Симеон Мечев, 9.Ерай Карадайъ, 14.Емануил Манев
Треньор: Златко Янков