Лудогорец спечели с лекота дербито с Литекс. След категоричното 3:0 у дома разградчани станаха еднолични лидери в класирането – с три точки преднина на върха и с мач по-малко.
Така очакваният мач между двата най-силни отбора в момента приключи бързо, бързо още в самото му начало. Шампионите отказаха своя опонент със светкавични акции и два красиви гола само в рамките на 6 минути. След почивката Лудогорец затвърди превъзходството си с още едно попадение и си върна за загубата на своя терен от същия съперник през есента с 2:4.

Головете
17 – Прекрасен рейд на Дяков, който изненадващо се включи в атака, слаломира между четирима и подаде на Кишада. Бразилецът с левия крак заби топката в десния ъгъл за 1:0.
23 – Кайсара хвърли дълъг и прекрасен пас към Марселиньо, който навлезе на скорост, изскочи срещу вратаря и по фамозен начин го прехвърли – 2:0.
67 – Влезлият като резерва Златински е точен за 3:0 от дузпа, отсъдена за нарушение на Пламен Николов срещу другата резерва в мача Йордан Минев.

Схемите и тактиката
Лудогорец започна с 4-2-2-2
Вратар – Владо Стоянов
Десен бек – Кайсара, ляв бек – Витиня, централни защитници – Терзиев и Моци. Опорни халфове – Дяков и Ешпиньо. По десния фланг – Мисиджан, по левия фланг – Абало. На върха на атаката – Кишада и Марселиньо

Литекс започна с 4-2-3-1
Вратар – Евгени Александров
Десен бек – Страхил Попов, ляв бек – Иван Горанов, централни защитници – Пламен Николов и Бодуров. Опорни халфове – Александър Цветков и Симеон Славчев, пред тях – Джазула. По десния фланг – Асприля, по левия – Ваюши. На върха на атаката – Мирослав Манолов

Лудогорец стартира много агресивно, залагайки в атака на Марселиньо и Кишада. Мисиджан изненадващо се появи по дясното крило, а не по лявото, където обикновено се подвизава. Стойчо Стоев остави на пейката четирима футболисти, на които се доверяваше в последните мачове –несменяемия титуляр Безак, Йордан Минев, Златински и Михаил Александров. Изключително активната игра на карето Мисиджан, Абало, Кишада и Марселиньо доведе до така желание от Лудогорец резултат.  Литекс тръгна в мача плахо, с много грешки в средата на терена, а по фланговете Ваюши и особено Асприля бяха затворени от бековете на разградчани. Асприля тотално изгуби битката с Витиня. Напред Мирослав Миронов почти не пипна топката през първото полувреме, а в действията на Джазула се видя доста брак. След като пък набързо поведе с 2:0, Лудогорец заигра със схема 4-2-3-1, тъй като Марселиньо премина малко по-назад.

През второто полувреме Литекс започна малко по-активно.  “Оранжевите” приложиха преса, но на моменти този им стил не даваше резултат. Разградчани малко се прибраха и разчитаха на контратаки на Лудогорец. Треньорът на гостите Златомир Загорчич пусна в игра таранът Джордан на мястото на Ваюши, като промени схемата, залагайки твърдо на двама чисти нападатели. Рискът обаче не даде ефект, макар че бяха създадени няколко положения пред вратата на Владо Стоянов.
Влизането на левия бек Йордан Минев и на халфа Христо Златински (заменили контузилите се Витиня и Дяков) пък внесе нови свежи сили в състава на домакините. Минев, за разлика от Витиня, се включваше по-често в атака. При една от тях той спечели дузпата, която окончателно отказа Литекс. В края “оранжевите” натиснаха, но по-скоро Лудогорец прие играта в своята половина. Гостите се изнервиха и едно грубо влизане на Мирослав Манолов в краката на Кайсара едва не доведе до меле на терена.

Най-опасните положения
За Лудогорец – За две минути (3 и 5) в самото начало на мача Кишада имаше добри възможности за гол. В първия случай диагоналният му удар мина покрай гредата, а във втория вратарят изби в корнер. В 55-ата минута Марселиньо би с глава и само добрият рефлекс на Евгени Александров спаси Литекс от нов гол. В 87-ата минута Христо Златински едва не се разписа от корнер – след центрирането му топката се отби в горната греда.

За Литекс –Първата опасност бе чак в 53-ата минута, когато след рейд на Ваюши топката се озова в Мирослав Манолов. Нападателят стреля от опасна близост, но след рикошет топката отиде в ъглов удар. 9 минути по-късно Асприля проби мощно отдясно, би силно и Владо Стоянов изби. В 75-ата минута Мирослав Манолов би с глава, но Владо Стоянов отново показа класата си и боксира.

Ключовите моменти в мача
Между 17-ата и 23-ата минута с двата си бързи гола Лудогорец отказа Литекс.

Героите на мача
Кишада и Марселиньо. Не само заради отбелязаните голове, а и заради ефективността, която демонстрираха на терена.

Съдийството и спорните моменти
Добро съдийство на Николай Йорданов. Реферът успя да се справи с напечения мач. Единственото дискусионно положение бе в 20-та минута. Тогава гостите поискаха дузпа, след като Моци дръпна за фланелката Асприля, който обаче падна доста артистично в наказателното поле.  От повторенията се видя, че като че ли Йорданов е прав.

МАЧЪТ ПО МИНУТИ - ТУК!

ЛУДОГОРЕЦ - ЛИТЕКС 3:0
1:0 Жуниор Кишада (17), 2:0 Марселиньо (23), 3:0 Христо Златински (67-дузпа)

ludogorec.JPG
ЛУДОГОРЕЦ:
21.Владислав Стоянов, 80.Жуниор Кайсара, 55.Георги Терзиев, 27.Козмин Моци, 77.Витиня (59-25.Йордан Минев), 8.Фабио Ешпиньо, 18.Светослав Дяков (к) (52-23.Христо Златински), 84.Марселиньо, 17.Даниел Абало, 11.Жуниор Кишада (74-9.Роман Безяк), 93.Върджил Мисиджан
Резерви: 91.Иван Чворович, 4.Теро Мантула, 7.Михаил Александров, 9.Роман Безяк, 23.Христо Златински, 25.Йордан Минев, 99.Мишел Платини
Треньор: Стойчо Стоев

ЛИТЕКС:
30.Евгени Александров, 16.Страхил Попов, 5.Николай Бодуров, 22.Пламен Николов, 23.Иван Горанов, 6.Симеон Славчев (к), 21.Александър Цветков, 10.Юрген Джазула (71-24.Петър Златинов), 14.Армандо Ваюши (57-9.Уилмар Джордан), 11.Мирослав Манолов, 70.Данило Асприля (78-8.Tом)
Резерви: 12.Илко Пиргов, 13.Васил Божиков, 18.Илия Миланов, 24.Петър Златинов, 33.Джемал Берберович, 8.Том, 9.Уилмар Джордан
Треньор: Златомир Загорчич