“Левски” спечели с 2:0 срещу “Ботев” (Пд) на “Герена” в мач №5 между двата тима през сезона. По този начин Елин Топузаков записа успешен дебют като треньор на “сините”. Победата пък бе първа за левскарите през 2014 година в "А" група. Домакините завършиха срещата с човек по-малко след втори жълт картон за Боби Цонев в 89-ата минута.

След успеха “сините” се изкачиха от седмото на петото място, изпреварвайки Черно море и Локомотив (Пд). Варненци обаче приемат утре ЦСКА, а “черно-белите” почиват.

Головете
Домакините поведоха в 11-ата минута чрез Даниел Димов, който след центриране от корнер и оставен непокрит вкара с глава. В 16-ата минута Станислав Ангелов проби през центъра и подаде на Гаджев. Последният пък намери Димитър Макриев и нападателят нямаше проблеми да отбележи за 2:0.

Схемите и тактиката
“Левски” започна с 4-2-3-1
Вратар – Блажевич
Десен бек – Станислав Ангелов, ляв бек – Рикардо Нунеш, централни защитници – Белаид и Чмовш
Опорни халфове – Даниел Димов и Гаджев, пред тях – Радослав Цонев. По десния фланг – Боби Цонев, по лявото крило – Владислав Мисяк, На върха на атаката – Димитър Макриев

"Ботев" започна също с 4-2-3-1
Вратар
– Стаховяк
Десен бек – Йордан Христов, ляв бек – Филип Филипов, централни защитници – Везалов и Бенга. Опорни халфове – Сърмов и Иршак, пред тях – Мариян Огнянов. По десния фланг – Виера, по левия – Луис Педро. На върха на атаката – Иван Цветков.

И в двата отбора имаше по цели седем промени в сравнение с реванша за Купата. Експериментът на Елин Топузаков обаче се оказа успешен, докато този на Станимир Стоилов тотално се срина. Топчо постави вдясно от защитата Станислав Ангелов и опитният футболист не го подведе. “Сините” започнаха много активно и заложиха още в първите минути на преса, която обърка пловдивчани. Гостите изглеждаха учудващо апатични и немощни. Най-големите пукнатини бяха в централната зона на защитата, където добре познатият на “сините” фенове Димитър Везалов и румънецът Бенга бяха неадекватни. Особено и при двата гола. Много брак имаше и в средата на терена, където Сърмов и Иршак губеха почти всяко единоборство. Футболистите на “Левски” успяха умело да затворят фланговете, където Нунеш и Станислав Ангелов не дадоха никаква възможност на крилата Виера и Луис Педро. Напълно изолиран при това положение остана Иван Цветков. На другия полюс бяха двете крила на “Левски” – записалият успешен дебют Владислав Мисяк и Боби Цонев. “Сините” играха на ниво както по крилата, така при атаките през центъра, където не срещаха почти никаква съпротива от страна на своя съперник.
През второто полувреме Станимир Стоилов се опита да реагира, след като извади Везалов и включи на неговото място в центъра на отбраната титуляря Спрокел.  По-късно Мъри пусна и най-скъпия си играч – нападателя Хамза, както и Феребори Доре. Но и с тези уж можещи футболисти “Ботев” продължи да играе вяло.

Най-опасните положения
За “Левски” – В 3-ата минута след удар на Гаджев на празна врата, но от малък ъгъл, топката срещна гредата. В 72-ата минута Даниел Димов със страхотен далечен удар затрудни максимално Стаховяк.
За “Ботев” – В 30-ата минута “канарчетата” отправиха първия си горе-долу опасен удар. Негов автор бе Мариян Огнянов от фаул. В добавеното време на първата част Бенга с глава замалко да намали резултата. Чак в самия край на мача "Ботев" нанесе първия си точен шут към вратата чрез Мариян Огнянов. Това говори всичко...

Ключовите моменти в мача
Между 11-ата и 16-ата минута. Тогава паднаха и двата гола. Така на практика мачът приключи.

Героите на мача
Станислав Ангелов, Владимир Гаджев, Даниел Димов и Владислав Мисяк. Пелето игра отлично на поста десен дек, а рейдът му за втория гол бе впечатляващ. Гаджев почти игра безгрешно, а Димов се отличи не само с попадението си, но и с борбеността си. 17-годишният Мисяк със сигурност ще помни силния си дебют в "А" група, след като в няколко моменти от срещата надиграваше далеч по-рутинирания от него Йордан Христов.

Съдийството
Ивайло Стоянов нямаше кой знае колко работа и успя да се справи в напълно спокойния и лишен от искри и нерви двубой.

Мачът по минути - ТУК!

"ЛЕВСКИ" - "БОТЕВ" (Пд) 2:0

1:0 Даниел Димов (11), 2:0 Димитър Макриев (16)

"ЛЕВСКИ":
1.Горан Блажевич, 4.Станислав Ангелов (к) (61-35.Пламен Димов), 3.Аймен Белаид, 17.Павел Чмовш, 40.Рикардо Нунеш, 45.Владимир Гаджев (71-16.Рафаел Бастос), 25.Даниел Димов, 21.Радослав Цонев (76-75.Кевин Бру), 18.Борислав Цонев, 22.Владислав Мисяк, 7.Димитър Макриев
Резерви: 88.Михаил Иванов, 14.Мики Орачев, 35.Пламен Димов, 16.Рафаел Бастос, 75.Кевин Бру, 20.Мирослав Иванов, 9.Цветан Генков
Треньор: Елин Топузаков

"БOTЕВ" (Пд): 1.Адам Стаховяк, 11.Йордан Христов, 24.Димитър Везалов (46-83.Сивард Спрокел), 6.Алесандру Бенга, 28.Филип Филипов, 16.Томас Иршак (64-9.Юнес Хамза), 88.Георги Сърмов, 7.Мариян Огнянов, 10.Вандер Виейра, 15.Луис Педро, 19.Иван Цветков (к) (75-3.Феребори Доре)
Резерви: 27.Илия Николов, 83.Сивард Спрокел, 14.Веселин Минев, 8.Алесандру Куртеан, 22.Ромарио Кортзорг, 3.Феребори Доре, 9.Юнес Хамза
Треньор: Станимир Стоилов