Ливърпул срази у дома уелския Кардиф с 3:1 в първа среща от 17-ия кръг на английската Висша лига и излезе начело във временното класиране. Уругвайският национал и голмайстор Луис Суарес (25, 45), подписал нов дългосрочен договор с клуба, вкара 2 гола за успеха на мърсисайдци и асистира за попадението на Рахийм Стърлинг (42). Суарес вече има 19 гола в 12 мача от началото на сезона. След почивката почетен гол за гостите реализира Джордан Муч (58).

В самото начало гостите от Уелс не приеха играта в собствената си половина и дори имаха възможности да поведат в резултата, но белгийският вратар на домакините Симон Миньоле се изяви с няколко отлични спасявания.

Постепенно мърсисайци взеха инициативата и положенията пред вратата на Кардиф зачестиха. „Червените” материализираха превъзходството си в 25-ата минута, когато Джордан Хендерсън асистира на Луис Суарес и уругваецът от воле простреля вратата на шотландеца Дейвид Маршал за 1:0. Осем минути по-късно мощен шут на Коутиньо срещна гредата, а малко по-късно Шкъртел пропусна добра възможност да се разпише с глава след изпълнение на пряк свободен удар.

В 42-ата минута Хендерсън майсторски отново изведе Суарес зад противниковата отбрана и голмайсторът не се полакоми, а подаде успоредно на голлинията към Рахийм Стърлинг, който се разписа на празна врата за 2:0. В последната минута на първата част отново Хендърсън подаде към Суарес, който вкара 19-ия си гол във Висшата лига от началото на сезона и направи преднината на домакините класическа – 3:0.

След почивката възпитаниците на Брендън Роджърс намалиха оборотите и бяха наказани в 58-ата минута, когато Питър Уитингъм даде чудесно извеждащо подаване към Джордан Муч, който намали на 3:1. Уелският тим опита всичко по силите си да вкара още едно попадение, с което да върне тотално интригата в мача, но така и не можа да пробие отново отбраната на мърсисайдци.

С успеха си Ливърпул събра 36 точки и излезе начело във временното класиране с точка пред Арсенал, който е с мач по-малко и в понеделник вечер приема Челси в лондонското дерби от кръга. Кардиф остава на 15-а позиция със 17 пункта.

АНГЛИЯ ВИСША ЛИГА, 17 КРЪГ
21.12.13
14:45 ч.
Ливърпул - Кардиф 3:1
1:0 Луис Суарес (25), 2:0 Рахийм Стърлинг (42), 3:0 Луис Суарес (45), 3:1 Джордан Муч (58)