"Ботев" (Пловдив) победи ЦСКА с 2:1 в дербито на 20-тия кръг на "А" група. Домакините поведоха със спорна дузпа, реализирана от Иван Цветков в 12-ата минута. Ивайло Чочев изравни в 47-ата минута, а крайното 2:1 оформи Мариян Огнянов в 68-ата. След успеха "Ботев" Пловдив излезе на трето място с 37 точки, колкото има и Локомотив Пловдив. Двата тима се срещат в голямото дерби на града под тепетата в предстоящия кръг в неделя. ЦСКА се срина до пето място с 35 точки, на 1 пред "Левски".

Това бе първи успех за Станимир Стоилов като треньор на "Ботев" (Пловдив) срещу ЦСКА, както и първа победа след завръщането на "канарчетата" в елита.

Станимир Стоилов избра Йордан Христов отдясно в защита, Спрокел и Грънчаров в средата, а отляво Веселин Минев. В средата на терена започнаха Томаш Иршак и Георги Сърмов, пред тях триматас офанзивни функции бяха Ромарио, Анисе и Вандер. На върха на атаката стартира Иван Цветков.

Стойчо Младенов заложи на титулярния състав от последните мачове без никакви промени. В защита започнаха Апостол Попов, Джаксън Менди, Валентин Илиев и Жереми Фо-Поре. В средата на терена играха Тодор Янчев и Ивайло Чочев, а по крилата Марсиньо и Неманя Милисавлевич. На върха на атаката отново игра Мартин Петров, а зад него Емил Гъргоров.

"Ботев" (Пловдив) имаше превес през първото полувреме особено по дясното крило, където много активен беше Йордан Христов. В 5-ата минута защитникът центрира в наказателното поле, Иван Цветков се размина да играе с глава, но Ромарио нанесе удар, блокиран от Валентин Илиев. Лявата зона на защитата на ЦСКА бе най-слабото звено през първата част. Жереми Фо-Поре тотално бе надигран от Йордан Христов и от неговата зона дойдоха всички опасности пред вратата на Черни. В 10-ата минута съдийската бригада начело с Ивайло Стоянов отсъди дузпа за "Ботев" (Пловдив) за съприкосновение между Иван Цветков и Валентин Илиев. Нападателят на домакините падна малко пресилено, но първоначално Ивайло Стоянов даде знак играта да продължи. След няколко секунди и съвет със съдията зад вратата Георги Йорданов бе отсъдена дузпа за "жълто-черните". Иван Цветков откри резултата от бялата точка, пращайки топката в левия страничен стълб, а след това и зад голлинията.

В 18-ата минута Марсиньо можеше да изравни, но след далечен удар прати топката в десния страничен стълб на вратата, пазена от Стаховяк. До края на полувремето ЦСКА така и не създаде чисто голово положение, а разчиташе на изсипани топки в наказателното поле на домакините. Мартин Петров и Емил Гъргоров се загубиха в предни позиции. Анисе изпусна от чиста позиция с глава в 28-ата минута, като от малкото наказателно поле прати топката в аут.

Още в 47-ата минута ЦСКА изравни след гол на Ивайло Чочев. Апостол Попов центрира отдясно, а Чочев с глава прати топката във вратата на Стаховяк. След попадението гостите имаха превес и отправиха още няколко удара, макар и незастрашаващи вратаря на "Ботев". Чочев и Марсиньо стреляха, но без успех. В 59-ата минута съдията Ивайло Стоянов можеше да покаже втори жълт картон на Жереми Фо-Поре, но бе спестен. ЦСКА продължи да играе доста активно в първите 15-20 минути на второто полувреме. След 60-ата минута двамата треньори започнаха със смените. Стойчо Младенов извади Мартин Петров и пусна Сидибе. Станимир Стоилов отвърна с двойна смяна - извади Иван Цветков и Ромарио и пусна Мариян Огнянов и Тодор Неделев. Публиката аплодира любимеца си Неделев, който се завърна в игра след продължително лекуване на контузия. Бъдещият нападател на Майнц 05 получи травма на 18 септември в мач за купата срещу Нефтохимик. След това Неделев претърпя операция, но се завърна сравнително бързо в игра.

В момента, в който ЦСКА бе в подем, "Ботев" нанесе втори удар. Резервата Мариян Огнянов отбеляза за 2:1 в 68-ата минута. Вандер центрира отляво в наказателното поле на гостите, играч на домакините стреля от воле, при което Томас Черни сгреши, след като не улови топката. тя попадна в Мариян Огнянов, който я добута във вратата. В 78-ата минута Марсиньо стреля хубаво от пряк свободен удар, но Стаховяк изби под гредата. До края на двубоя гостите опитаха хаотичен натиск с центрирания, но без успех. Стойчо Младенов пусна Омар Косоко, който показа желание и активност, но не успя да помогне за стигане до едната точка.

Двубоят по минути ТУК

"БОТЕВ" (ПЛОВДИВ) - ЦСКА 2:1
1:0 Иван Цветков (12-дузпа), 1:1 Ивайло Чочев (47), 2:1 Мариян Огнянов (68)

„Ботев“ (Пловдив)
: 1.Адам Стаховяк, 11.Йордан Христов, 5.Бобан Грънчаров, 83.Сивард Спрокел, 14.Веселин Минев, 16.Томаш Иршак, 88.Георги Сърмов, 22.Ромарио (65 - 8.Тодор Неделев), 10.Вандер Виейра (88 - 9.Луис Педро), 17.Абел Анисе, 19.Иван Цветков (63 - 7.Мариян Огнянов)
Резерви: 33.Росен Андонов 3.Елведин Джинич, 7.Мариян Огнянов, 8.Тодор Неделев, 9.Луис Педро, 28.Филип Филипов, 71.Борис Галчев
Треньор: Станимир Стоилов

cska.JPG
ЦСКА: 12.Томас Черни, 19.Апостол Попов, 6.Джаксън Менди, 14.Валентин Илиев-к, 37.Жереми Фо-Поре, 5.Тодор Янчев, 18.Ивайло Чочев, 10.Марсиньо (85 - 20.Омар Косоко), 11.Неманя Милесавлевич, 23.Емил Гъргоров, 17.Мартин Петров (60 - 7.Мамади Сидибе)
Резерви: 92.Райс М'Боли, 7.Мамади Сидибе, 8.Николай Дюлгеров, 15.Браян Хауърд, 20.Омар Косоко, 21.Венцислав Василев, 71.Антон Карачанаков
Треньор: Стойчо Младенов

Стадион: "Христо Ботев"
Съдия: Ивайло Стоянов
4-ти съдия: Георги Славов
Допълнителни съдии: Георги Йорданов и Стоян Денев
Жълти картони: Бобан Грънчаров ("Ботев"); Жереми Фо-Поре, Томас Черни (ЦСКА)