"Ботев" (Пловдив) разби с категоричното 6:1 Черноморец в мач от 18-ия кръг на "А" група, игран на стадион "Христо Ботев". По 2 гола за изразителния успех на "канарчетата" реализираха Абел Анисе и Ромарио Кортзорг, а по веднъж точни във вратата на "акулите" бяха Георги Сърмов и Луис Педро.

Почетното попадение за гостите от Бургас вкара Наджиб Амари в 51-ата минута, когато домакините вече водеха с класическото 3:0.

Това бе втората най-убедителна победа за "Ботев" (Пд) от началото на сезона. Единствено Пирин (Гоце Делчев) си тръгна с по-тежко поражение от стадион "Христо Ботев" - 1:7.

С прибавените 3 точки "канарчетата" събраха 31 точки и догониха "Левски" и Локомотив (Пловдив), които също имат по толкова. Черноморец пък още повече затъна и заема 12-ото място с 15 точки.

Мачът започна с минута мълчание в памет на починалия известен привърженик на "Ботев" (Пловдив) Йордан Стайков - Данчо Ушото. Футболистите на "жълто-черните" излязоха за двубоя със специални фланелки с надпис "Данчо, завинаги един от нас". Всички плакати на трибуните пък бяха обърнати наопаки, а до 12-ата минута феновете мълчаха, след което направиха специална хореография в памет на приятеля си, който винаги ще помнят като един от най-върлите ултраси на "Ботев".

В днешната среща избраниците на на Станимир Стоилов демонстрираха футбол на висока скорост, а отличните им комбинации не оставиха шансове на отбраната на "акулите", която беше като разграден двор. Гостите от Бургас дори трябва да бъдат доволни, че не загубиха с над 10 гола разлика.

Освен, че ученикът Стоилов надделя категорично над учителя си Димитър Димитров-Херо, "канарчетата" също така успяха да измият срама за поражението с 0:1 от Любимец в миналия кръг.

Срещата започна с лек превес на „канарчетата“, но в първите минути домакините не успяха да стигнат до чисто голово положение. В 10-ата Томаш Иршак бе изведен отлично зад защитата на гостите и стреля, но вратарят на „акулите“ Янко Георгиев спаси. В 12-ата феновете на "Ботев" (Пд) вдигнаха специална хореография в памет на Данчо Ушото, а целият стадион се изправи на крака. Малко след това резултатът беше открит. В 19-ата минута Абел Анисе направи 1:0. Артур Енрике достигна топката до аутлинията отляво по атаката на домакините, след което центрира към близката греда, където Анисе изпревари Янко Георгиев и с летящ плонж се разписа.

В 35-ата Анисе вкара втори гол. Капитанът Иван Цветков пусна отличен извеждащ пас към мадагаскареца между двамата централни бранители на "акулите", след което бившият играч на ЦСКА успя хладнокръвно да пусне топката под излезлия да го пресреща Янко Георгиев - 2:0.

Избраниците на Мъри продължиха да атакуват, като до почивката направиха няколко пропуска. В 45-ата минута пък преотстъпеният на Черноморец от "Ботев" (Пловдив) нападател Петър Атанасов падна за дузпа след съприкосновение с Артур Енрике в наказателното поле на "жълто-черните", но съдията Никола Попов остана безмълвен.

Домакините стартираха отлично и втората част, като в 47-ата минута резултатът стана класически - 3:0. Вандер пое топката отдясно по атаката, залъга Крум Стоянов, че ще стреля, а вместо това с хитър пас изведе Ромарио сам срещу Янко Георгиев, след което холандецът технично прокара топката между краката на вратаря.

В 51-ата "акулите" успяха да намалят. Петър Атанасов спечели топката в половината на "канарчетата" и подаде по тревата на излизащия сам срещу Адам Стаховяк Наджиб Амари, който реализира в левия му ъгъл - 3:1.

В 55-ата "Ботев" (Пд) поведе с 4:1. Ромарио получи отляво и веднага центрира във вратарското поле, където Яни Пехливанов се подхлъзна и позволи на Георги Сърмов да разстреля Янко Георгиев.

В 66-ата Артур Енрике за малко щеше също да отбележи. Бранителят се включи в аката, но нацели напречната греда на вратата на "акулите". Само секунди след това падна нов гол. В 67-ата минута Вандер центрира отдясно, оставеният непокрит пред Янко Георгиев Ромарио засече с глава, реализирайки в левия ъгъл на безпомощния страж на гостите - 5:1.

В 73-ата силен изстрел на Наджиб Амари от воле с десния крак срещна дясната греда на вратата, пазена от Адам Стаховяк, който почти нямаше работа в днешния мач.

Победата на "Ботев" (Пд) стана още по-убедителна в 81-ата минута. Тогава резервата Луис Педро наказа току-що появилия се на вратата Ник Дашев, който замени получилия контузия Янко Георгиев. Бразилецът изненада резервния страж на гостите с удар от около 25 метра, като топката влетя в долния десен ъгъл за крайното 6:1.

Maчът по минути - ТУК!

"БОТЕВ" (Пд) - ЧЕРНОМОРЕЦ 6:1
1:0 Абел Анисе (19), 2:0 Абел Анисе (35), 3:0 Ромарио Кортзорг (47), 3:1 Наджиб Амари (51), 4:1 Георги Сърмов (55), 5:1 Ромарио Кортзорг (67), 6:1 Луис Педро (81)

"БОТЕВ" (Пд): 1.Адам Стаховяк, 11.Йордан Христов, 5.Бобан Грънчаров, 14.Веселин Минев, 26.Артур Енрике (75-83.Сивард Спрокел), 16.Томаш Иршак, 88.Георги Сърмов, 22.Ромарио Кортзорг, 10.Вандер Виейра (70-71.Борис Галчев), 17.Абел Анисе, 19.Иван Цветков (к) (57-9.Луис Педро)
Резерви: 33.Росен Андонов, 83.Сивард Спрокел, 28.Филип Филипов, 71.Борис Галчев, 18.Станислав Костов, 9.Луис Педро, 15.Валери Домовчийски
Треньор: Станимир Стоилов

ЧЕРНОМОРЕЦ: 12.Янко Георгиев (80-1.Ник Дашев), 44.Венелин Филипов, 20.Яни Пехливанов, 24.Мартин Кавдаснки, 25.Крум Стоянов, 15.Ванчо Траянов (к) (78-14.Жереми Манзоро), 8.Милен Гамаков, 30.Лъчезар Балтанов, 10.Маркиньо (54-96.Жозуе Баламанджи), 13.Наджиб Амари, 90.Петър Атанасов
Резерви: 1.Ник Дашев, 7.Милчо Ангелов, 14.Жереми Манзоро, 26.Николай Павлов, 96.Жозуе Баламанджи
Треньор: Димитър Димитров