„Ботев“ (Пловдив) победи Литекс с 2:1 в мач от 16 кръг на „А“ група. Двубоят се игра на стадион „Христо Ботев“ без публика заради наказание на „канарчетата“. Головете за „жълто-черните“ реализираха Вандер Виейра в 13-ата минута и Георги Сърмов в 27-ата, а за гостите се разписа Симеон Славчев в 82-ата минута. В 68-ата минута съдията Георги Йорданов показа втори жълт и съответно червен картон на защитника на „Ботев“ Бобан Грънчаров. В 71-ата минута реферът изгони с директен червен картон и Илия Миланов от Литекс.

След успеха „Ботев“ излезе на четвърто място и вече има 28 точки, с колкото е петият Локомотив Пловдив. Литекс прекъсна серия от шест поредни победи, остава с 34 точки, но може да загуби лидерската позиция от Лудогорец, който по-късно днес приема Славия. Победата на „Ботев“ дойде в най-важния момент за Станимир Стоилов от началото на сезона. Треньорът бе на косъм от уволнение през седмицата заради поредицата слаби мачове и лоши резултати. Въпреки че ръководството му гласува доверие при евентуална издънка срещу Литекс можеше и да коства мястото му. Успехът на „канарчетата“ обаче успокои ситуацията в „Ботев“.

Станимир Стоилов направи няколко промени в стартовия състав. Артур Енрике излезе титуляр на мястото на Веселин Минев, Сърмов смени Галчев в центъра на терена, в предни позиции титуляри бяха Вандер Виейра и Анисе за сметка на Домовчийски и Костадин Дяков, които играха срещу Пирин Гоце Делчев. Атаката на „жълто-черните“ поведе Иван Цветков, подпомаган от Вандер Виейра. Литекс игра неузнаваемо слабо. Нямаше и помен от този отбор, който разби Лудогорец насред Разград и нареди шест поредни победи. Треньорът Златомир Загорчич заложи на странен състав, оставяйки голаджията Джордан резерва. На негово място титуляр започна Мирослав Манолов. В защита Бодуров се завърна, но Илия Миланов остана извън състава.

През първото полувреме гостите от Ловеч притежаваха повече топката, но положенията и головете създаваха играчите на „Ботев“. В 13-ата минута Вандер Виейра откри резултата след пас на Артур Енрике отляво. Нападателят
получи топката в наказателното поле и с лек удар по земя я прати зад голлинията, като Божиков се забави да му попречи. В 27-ата минута Георги Сърмов покачи на 2:0 след удар извън наказателното поле на няколко метра пред дъгата. Евгени Александров беше излязъл напред и не успя да се намеси добре. В 32-ата минута Мирослав Манолов изпусна първото и единствено положение за Литекс, след като Стаховяк изби удара му. Футболистите на Литекс сякаш не бяха на терена през първата част и не показаха и частица от атакуващия футбол, който практикуват от началото на сезона. Ваюши и Джазула – моторите в атака, тотално се загубиха, както и Момчил Цветанов и Мирослав Манолов.

През второто полувреме дойде време за съдията Георги Йорданов. В 65-ата и 68-ата минути реферът даде бързи два жълти картона на Бобан Грънчаров от „Ботев“ (Пловдив), който потегли към съблекалните. За втория картон може да се поспори, тъй като защитникът бе заел предварително място пред наказателното поле, а връхлитащия Симеон Славчев се блъсна в него и се строполи на земята. Малко преди това обаче съдията спести друг жълт картон на Бобан. В 72-ата минута реферът набързо изравни броя на футболистите и изгони с директен червен картон защитника на Литекс Илия Миланов. Бранителят беше последен в защита и събори с ръка Ромарио пред наказателното поле. Двамата водеха единоборство и също може да се спори за решението на арбитъра. В 82-ата минута изгряващата звезда на Литекс Симеон Славчев вкара гол за 1:2. Дефанзивният халф засече с глава центриране от корнер на Петър Златинов.

Двубоят по минути ТУК

"БОТЕВ" ПЛОВДИВ - ЛИТЕКС 2:1
1:0 Вандер Виейра (13), 2:0 Георги Сърмов (27), 2:1 Симеон Славчев (82)

"БОТЕВ" (Пд):
1.Адам Стаховяк, 83.Сивард Спрокел, 26.Артур Енрике, 5.Бобан Грънчаров, 11.Йордан Христов, 88.Георги Сърмов, 17.Абел Анисе (46 - 71.Борис Галчев), 16.Томаш Иршак, 22.Ромарио Кортзорг, 10.Вандер Виейра (85 - Станислав Костов), 19.Иван Цветков (71 - 3.Елведин Джинич)
Резерви: 33.Росен Андонов, 3.Елведин Джинич, 6.Костадин Дяков, 9.Луис Педро, 18.Станислав Костов, 28.Филипов, 71.Борис Галчев
Треньор: Станимир Стоилов

ЛИТЕКС: 30.Евгени Александров, 3.Антон Недялков (46 - 18.Илия Миланов), 4.Васил Божиков, 16.Страхил Попов, 5.Николай Бодуров, 87.Момчил Цветанов (74 - 9.Вилмар Джордан), 21.Александър Цветков, 14.Армандо Ваюши, 10.Юрген Джазула (64 - 24.Петър Златинов), 6.Симеон Славчев, 11.Мирослав Манолов
Резерви: 12.Боян Пейков, 2.Кирил Динчев, 18.Илия Миланов, 19.Румен Руменов, 24.Петър Златинов, 99.Кирил Десподов, 9.Вилмар Джордан
Треньор: Златомир Загорчич

Стадион: "Христо Ботев" - без публика
Съдия: Георги Йорданов
Жълти картони: Томаш Иршак, Бобан Грънчаров ("Ботев" Пловдив); Васил Божиков, Симеон Славчев, Николай Бодуров (Литекс)
Червени картони: Бобан Грънчаров (68-Ботев), Илия Миланов (72-Литекс)